India 500 ezer tonna kukoricát importál jelentős mértékben csökkentett vámtarifával, az ázsiai ország ezzel is a baromfiágazatot akarja támogatni.
India ebben az évben 500 ezer tonna kukoricát importált engedményes 15 százalékos behozatali vámmal – tette közzé az indiai kormány. Az intézkedéssel Újdelhi megpróbálja növelni a baromfiipar számára szánt állati takarmány-ellátást.
India, a világ hetedik legnagyobb kukoricatermelője, általában 60 százalékos behozatali adót vet ki erre az agrártermékre.
A vámkontingens alapján a baromfi- és keményítőellátási ágazat végfelhasználói importálhatnak kukoricát – tájékoztatott a kormányzat egy közleményben.
Néhány évvel ezelőttig India a kukorica egyik legnagyobb exportőre volt Délkelet-Ázsia irányába, amikor is importőrré vált, mivel a termelés visszaesett, és nőtt a kereslet a hazai baromfi- és kukoricakeményítő-gyártók termékei iránt.
A kormányzat adatai szerint a 2019-es indiai kukoricaimport 312 389 tonnára ugrott, az egy évvel azelőtti 30 962 tonnáról.
India, amely nem engedélyezi a géntechnológiával módosított élelmiszernövények termesztését, szabályokat vezetett be annak biztosítása érdekében, hogy az import ne tartalmazhasson géntechnológiával módosított növényeket.
Újdelhi 10 ezer tonna tej és tejpor behozatalát is engedélyezte erre az évre engedményes 15 százalékos behozatali adóval – állt a kormány közleményében.
Az ország emellett engedélyezte a repceolaj és a napraforgóolaj mindegyikének 150 ezer tonnás behozatali kvótáit 45 százalékos, illetve 50 százalékos behozatali vámmal.
India az étkezési olajok legnagyobb importőre az egész világon. Elsősorban repcemagot, illetve repceolajat importál Kanadából, emellett napraforgóolajat Ukrajnából és Oroszországból.
A BV Mehta, a mumbai-i székhelyű Solvent Extractors’ Association (SEA) ügyvezető igazgatója szerint az indiai üzemek valószínűleg nem importálnak majd repceolajat és napraforgóolajat a vámkontingensek alapján, mivel a rendszeres behozatalra kivetett behozatali adó valójában alacsonyabb, csupán 35 százalékos.