Agrárközélet

Vízhiány: komoly kihívás előtt a mezőgazdaság

Syngenta Blog

Több mint hárommilliárd ember olyan területek közelében él, ahol időről időre problémát okoz a vízhiány, áll az ENSZ Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) elemzésében.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének jelentése a vízhiánnyal, azon belül is mezőgazdaságra gyakorolt hatásával foglalkozik. A jelentés szerint körülbelül 1,2 milliárd ember lakóhelye olyan mezőgazdasági helyeken van, ahol a vízhiány és szűkös vízkészlet komoly kihívást jelent.

Közép-Ázsia, Észak-Afrika és Nyugat-Ázsia több területe súlyosan érintett, itt minden öt emberből körülbelül egy olyan térségben él, ahol nagyon nagy a vízhiány. Európában, Latin-Amerikában és a Karib-térségben, Észak-Amerikában és Óceániában ennél valamivel jobb a helyzet.

Az Afrika szubszaharai térségében 50 millió ember él olyan területeken, ahol az aszálynak minden harmadik évben katasztrofális hatása van a termőföldekre és a legelőkre.

A világ csapadékos termőterületeinek körülbelül 11 százaléka, vagyis 128 millió hektár komoly szárazsággal küzd. Ezek mellett a legelők 14 százaléka, vagyis 656 millió hektár is érintett.

Az egy főre jutó édesvízkészlet az elmúlt két évtizedben több mint 20 százalékkal csökkent világszerte.

A vízgazdálkodási terveknek problémaközpontúnak és dinamikusaknak kell lenniük, javasolja a jelentés. Szerzői megjegyzik: az előrejelzések szerint 2010 és 2050 között a betakarított öntözött területek a világ legtöbb régiójában növekedni fognak. A Szaharától délre fekvő Afrikában több mint kétszeresére nőnek, amely több száz millió vidéki ember javát szolgálhatják.

A jelentés megállapítja, hogy egyes esetekben a kisüzemi és a gazdálkodók által vezetett öntözőrendszerek hatékonyabbak lehetnek, mint a nagyszabású projektek. Ez egy ígéretes út Afrika szubszaharai térségében, ahol a felszíni és a felszín alatti vízkészletek viszonylag fejletlenek, és a termőföldek csupán 3 százalékát öntözik. Számos tényező akadályozza azonban az előrelépést: ilyenek a vízjogi szabályozások, valamint a finanszírozáshoz és a hitelhez való hozzáférések.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Egyre többen dolgoznak az idősek közül

Az 54 év feletti gazdaságvezetők 87%-a tervezi a munkavégzést vagy éppen dolgozik a nyugdíjkorhatár elérése után is.

Mezőgazdaság 4.0 - a jelen

2020. június 11. 04:36

Egy globális válság – háború, járvány vagy klímakatasztrófa – hoz hideget, meleget. Nemegyszer fordult már elő, hogy egy-egy válság katalizátorként robbantott be küszöbönálló vagy épphogy elindult változásokat.

Hogyan hat a koronavírus-járvány a magyar gazdákra?

2020. április 9. 15:37

A koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzetben a gazdák szolidárisak, betartják a szabályokat – derül ki a Market Insight internetes közvélemény-kutatásából. A megkérdezett agrárvállalkozók négyötödének megváltozott a munkavégzésben eddig megszokott napi rutinja. Több mint kétharmaduk számol terményértékesítési nehézségekkel. Egyelőre a gazdaságok alig tizedében maradnak el növényvédelmi kezelések.

Együtt vált felnőtté az Y generáció az okoseszközökkel

2019. február 2. 13:47

Ma már szinte magától értetődő módon kezeljük az infokommunikációs technológiai (IKT) eszközöket. Ezek az eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák és igénybe vehető szolgáltatások a mezőgazdaságban is nélkülözhetetlenek, amit az ágazat döntéshozóinak körében végzett országos felmérésünk eredményei is alátámasztanak.