Agrárközélet

Wolfgang Kessler-díjat nyert a Szent István Egyetem fiatal kutatója

Szent István Egyetem

Az ipari paradicsom öntözési igényével kapcsolatos tudományos eredményeiért Wolfgang Kessler kutatási díjjal ismerték el Dr. Takács Sándor, a Szent István Egyetem (SZIE) Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar fiatal kutatójának munkáját. A Német–Magyar Társaság és az MTA Agrártudományok Osztálya által idén 14. alkalommal odaítélt elismerés kétezer euró pénzjutalommal is jár.

Napjainkban az agrárium egyik legnagyobb kihívása, hogy az időjárási viszonyok megváltozásával miként lehet optimalizálni az öntözővíz felhasználását. Doktori kutatómunkája során ezt a kérdést járta körül Dr. Takács Sándor is, aki az ipari paradicsom termesztésénél azt kívánta elérni, hogy helyspecifikus öntözéssel akár egy táblán belül is megvalósítható legyen a különböző vízadagok kijuttatása. A fiatal kutató szabadföldi kísérletek során egy hazánkban egyedülálló precíziós öntözőberendezéssel biztosított három különböző vízellátási szintet, ezt követően pedig annak járt utána, hogy az ily módon kijuttatott eltérő vízadagoknak milyen hatása van az ipari paradicsom terméseredményeire és szárazanyag-tartalmára.

A SZIE szarvasi karának tangazdaságában végzett kutatás fő kérdései között szerepelt az is, hogy vajon hogyan alakulnak az eltérő vízadaggal öntözött állományban a vízhiányhoz köthető stressz-szintek, illetve a mérési technikákat tekintve a hőkamera vagy a távhőmérő alkalmasabb a vízstressz-monitorozásra az ipari paradicsom esetében. A díjazott fiatal munkája során fontos és értékes megállapításokat tett az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete által kifejlesztett AquaCrop modell felhasználhatóságát illetően is.

Dr. Takács Sándor a Szent István Egyetem Növénytudományi Doktori Iskolájában, májusban szerzett doktori fokozatot, témavezetői Dr. Helyes Lajos tudományos rektorhelyettes, a SZIE Mezőgazdasági és Környezettudományi Kar Kertészeti Intézetének egyetemi tanára, valamint Dr. Bíró Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar Vízépítési és Vízgazdálkodási Intézet egyetemi docense voltak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

A talajművelés illemtankönyvének bemutatója

2018. február 26. 19:33

Ez a könyv Dr. Birkás Márta professzor ajándéka a tudományos és gazdálkodó élet résztvevőinek.

Mérföldkő a hazai agrár-felsőoktatásban

2020. augusztus 3. 09:32

Az átalakítás során hatékony intézményrendszert, modern és nemzetközi szinten is versenyképes, erős gyakorlati lábbal rendelkező képzési programot hoznak létre, amelyben az oktatók hivatásuknak tudnak élni és megbecsülésnek örvendhetnek.

Új pályán a magyar agrárfelsőoktatás és kutatás

2021. január 6. 11:13

Megalakult és online sajtótájékoztató keretei között bemutatkozott a 2021. február 1-jétől Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem néven, alapítványi fenntartásban tovább működő Szent István Egyetem leendő kuratóriuma.

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.