Immár 9. éve szervezi meg szakmai rendezvénysorozatát a MATE és az Agrárközösség. A gazdák körében kialakuló tájékozódási igény kielégítése céljából megrendezett Roadshow 2024 során a támogatási környezet, aktualitások, a digitális átállás kapcsán a sikeres gazdálkodás támogatását célzó előadások hangzottak el.
A beszámoló dióhéjban érinti a Roadshow gyöngyösi helyszínén elhangzottakat, így a mélyebb tájékozódás érdekében érdemes felkeresni az Agrárközösség honlapját.
Tanulságos: eltérő megközelítés, tanulási hajlandóság, és alkalmazkodás nélkül nehéz helyt állni a mai gazdálkodási környezetben. A drasztikus alkalmazkodási kényszer hatására sokan ,,szögre akasztották a gumicsizmájukat”, ugyanakkor bőven vannak, akik keresik a megoldásokat.
Közérdekű információ, miszerint azok a gazdálkodók, akik valamilyen okból kifolyólag nem tudták kivitelezni az elektromos gazdálkodási napló benyújtását, azok számára a NÉBIH generál egy naplót, mely segítségével március 14-ig lehetséges a pótlás benyújtása.
A közvetlen támogatásokhoz tartozó változásokról
Az alaptámogatások igényléséhez a HMKÁ előírásokat szükséges betartani. Ide tartoznak az alábbi kategóriák: állandó gyep fenntartása, az állandó gyep mezőgazdasági területhez viszonyított aránya alapján. Vizes élőhelyek és tőzeges területek védelme (várhatóan 2025-től). Ide tartozik továbbá a szántóföldi tarlóégetés tilalma, kivéve, hogyha azt növényegészségügyi okok indokolják. Megemlítendő a vízfolyások mentén védelmi sávok kialakításának, valamint a talajművelés, a talajromlás és erózió kockázatának csökkentése, figyelembe véve a lejtő meredekségét is. Kivitelezendő továbbá a minimális talajborítás a csupasz talaj elkerülése érdekében a legérzékenyebb időszak(ok)ban. Fontos szem előtt tartani továbbá a szántóföldi vetésforgó, és nem termelő területek és tájképi elemek minimálisan előírt arányának kialakítását szántóterületeken.
A vetésváltás alapfeltételnek minősül, minden 10 ha-nál nagyobb területen gazdálkodó részére. Vetésváltásnak a teljes szántóterületen 3 év alatt kell végbe mennie, egy év leforgása alatt a terület 33%-án kell megvalósulnia. Fontos kiemelni, hogy a másodvetés elfogadható vetésváltásnak, amennyiben a vetés és a betakarítás /leforgatás is jelentésre kerül.
Önmaguk után nem termeszthető növények: burgonya, napraforgó, repce, szója, cukorrépa, olajtök, és dinnye.
Leggyakrabban előforduló hibák, hiányosságok
Leggyakrabban előforduló hibáknak, hiányosságoknak tekinthető a madárodúk, feromoncsapdák, ízeltlábúak búvóhelyének hiánya. Ide sorolható továbbá a területek elválasztása, az egybe-, illetve átművelés is.
Adminisztratív tekintetben a talajvizsgálat eredményei gyakran hagynak kívánni valót maguk után, vagy 5 évnél régebbiek. Gyümölcsös esetében a levélanalízis eredményeinek, területmérési jegyzőkönyvek hiánya, nem megfelelő és rendszertelen adatszolgáltatás említhetők meg, így ezek maradéktalan vezetése javasolt.
A sikeres ellenőrzés feltételei
A sikeres ellenőrzés alapját képezi a folyamatos kapcsolattartás a szaktanácsadóval, valamint a rendszeres, pontos, megfelelő adattartalommal történő adatszolgáltatás. A vállalások pontos ismerete és betartása a területen is. Rendeletekben előírt dokumentumok megőrzése, a számlák, szállítólevelek, tanúsítványok, jegyzőkönyvek elkészítése támogathatja a sikeres ellenőrzési folyamatot.
Tény, hogy az adatszolgáltatás többnyire kellemetlen tevékenység a gazdálkodó életében, azonban érdemes átértékelni, hiszen adatelemzés, adatértékelés nélkül nem látható át a tevékenység. Márpedig az adatok a döntéstámogatásban nagy segítséget jelenthetnek.
Pályázati lehetőségek kihasználása kapcsán szó esett arról, hogy a pályázónak minimum 10.000 EUR üzemmérettel kell rendelkeznie, egy teljes lezárt üzleti évvel a háta mögött. További, a pályázót illető paraméterek: mezőgazdasági termelőként 50%-os alapintenzitás, valamint minimum 40%-os mezőgazdasági árbevétel.
Az előleg lehívása kapcsán megemlíthető, hogy a folyamat sokkal egyszerűbb: elegendő bankszámlakivonat, vagy banki igazolás, illetve akár lízingszerződés bemutatása. Az intézkedésnek hála a pályázók száma növekedhet. Ültetvénytelepítési ambíciók esetén benyújtandó a telepítési terv (ültetvényről készült vázrajz) és a vízjogi engedély iránti eljárás megindítását igazoló dokumentum.
ÉLIP: Az élelmiszeripari fejlesztések mellett a post harvest tevékenységek is támogatást élveznek (előhűtés, az osztályozás, csomagolás)- fontosak lesznek. Emellett a dísznövény-kereskedelmet vagy zöldterület-kezelést fókuszba helyező vállalkozások indulása is sikeresebb lehet.
Beruházási pályázatokkal indul az év
Élelmiszeripari üzemek fejlesztésének támogatása, kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, valamint post-harvest fejlesztések támogatása is teret nyer. Az állattartó telepek korszerűsítése, és ültetvénytelepítés támogatására (gyümölcs, gyógynövény, borszőlő) is lehetőség nyílik.
Tavasszal, nyár elején az erdészeté és öntözésé lesz a terep (április). Az öntözésfejlesztés és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli, valamint a mezőgazdasági öntözési közösségek fejlesztését szolgáló beruházásoké lesz szintén április, valamint az erdészeti gép- és eszközbeszerzés támogatása júniusban várható.
Az év többi részében sincs ok unalomra: gazdaságátadás és gazdaságátvétel támogatása, a fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásának, a fiatal erdőgazdálkodók, míg végül a mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása júliusban várható.
A precíziós pályázatok
A mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása jelentősen előtérbe került. Jogosult az a mezőgazdasági termelő, aki árbevételének minimum 40%-át mezőgazdasági tevékenységből szerzi, legalább 10.000 STÉ üzemmérettel rendelkezik. Támogatható költségek közé sorolhatók az alábbiak: digitális technológiához kapcsolódó új gépek és eszközök, technológiák vásárlása, meglévő gépek és eszközök korszerűsítése.
Gazdaságátadás
Két külön pályázat nevezhető meg, melyeket az elöregedő gazdatársadalom átállásának megsegítése iránti igény hívott életre, és a gazdaságok sikeres átadását hivatott támogatni. A gazdaságátvevő az 50. életévét el nem érő mezőgazdasági őstermelő vagy erdőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó és aki gazdaságátadóval a családi gazdaságokról szóló törvényben meghatározott hozzátartozói láncolatban áll, vagy a gazdaságátadóval legalább 7 éve munkaviszonyban áll.
Gazdaságátadó az a minimum 60 éves mezőgazdasági őstermelő vagy erdőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki legalább 10 éve folytat mező-, erdőgazdasági tevékenységet és ebből árbevétele származott.
Az átvevő számára kötelező lesz a gazdaság átvételét követően élethivatásszerűen mezőgazdasági termelői tevékenységet folytatni, kötelező képzésen részt venni, és 5 évig fenntartani a projectet.
Mentorprogram a gazdaságátadás támogatását segítő program, mely során segítséget nyújtanak az agrárgazdaságok átadásához kapcsolódó pályázatokon történő indulásban. Azon, a nyugdíjkorhatár közelében álló gazdálkodók, akik szeretnék átadni a családban lévő fiatalabb generációnak tevékenységüket, komplex tanácsadást vehetnek igénybe, melyet profi szakmai csapat, adótanácsadó, pályázatíró, jogász, szaktanácsadó támogat.
További pályázatok a fiatal gazda pályázat, mely sokat szigorodik. Mezőgazdasági tevékenységet végző természetes személyek és jogi személyiségű vállalkozások vezetői pályázhatnak, akik legalább 18 és legfeljebb 40 éves természetes személyek. A szigorítás első sorban a beszámolási kötelezettségeket érintik.