A COVID berobbanása és az új EU ciklus csúszása miatt tavasszal felröppent a hír, hogy az AKG15 és ÖKO15 programban részt vevőknek hosszabbítani fogják a kötelezettségvállalási időszakot, így az idén év végével nem jár le. Részleteket azonban eddig nem közölt az irányító hatóság (IH).
Most viszont tájékoztató levélben írt az érintetteknek a tervezett intézkedésekről, melyben az alábbiakat közölték a kedvezményezettekkel:
- Az átmeneti időszak hossza még nem tisztázott, az IH egy éves hosszabbítást
- A tervezet szerint a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbítása önkéntes lesz, amelyről a támogatásban már érintettek ügyfélkapun keresztül nyilatkozhatnak majd a pályázati felhívás megjelenését követően.
- Csak és kizárólag a programban már bennlévő teljes területükkel mehetnek tovább az érintett gazdálkodók. (Kivételt csak az képezhet, ha valamely területre, területrészre nem lehetséges a jogszerű földhasználat teljes évvel történő meghosszabbítása. Ekkor az érintett kötelezettségvállalással érintett terület egészét vissza kell majd vonni.)
- A képzési kötelezettséget teljesíteni kell év végéig! (A kötelezettségvállalási időszak eredetileg tervezett 5 évében egyszer, tehát 2020. december 31-ig kell teljesíteni.) Abban az esetben azonban, ha az utolsó évre a kötelezettség átadásra kerül sor, úgy az átvevőnek – ha még nem volt képzésen – a kötelezettségátadásra vonatkozó kérelem beadását követő évben kell teljesítenie a képzési kötelezettséget.
- AKG-ban részt vevők „felmentést” kapnának a talajvizsgálat lejárta után az ismétlésről (eredetileg 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredménnyel kell rendelkezniük), abban az esetben, ha a hosszabbítás egy évében a nitrátérzékeny területeken NEM használnak műtrágyát. A tápanyaggazdálkodási-terv elkészítéséhez a 2020-ban még érvényes talajlabor eredmények értékei használhatóak.
- A vállalt és a kötelező középmély lazítás elvégzésére, a zöldtrágyanövény termesztésére, vagy istállótrágya, vagy baktériumtrágya kijuttatására, valamint a növényvédőszer mentes tartós zöldugar/méhlegelő szegély fenntartása vonatkozó előírásokat a kötelezettségvállalási időszak eredeti (első) 5 évében kell teljesíteni. Az ellenőrzésre az 5. év végén kerül sor. Ugyanakkor a hosszabbítás évére az IH nem tervez újabb kötelezettségre vonatkozó előírást.
- A korábbi 5 év átlagában tervezett és megvalósított vetésszerkezeti arányok a 6 év átlagában nem lesznek elegendőek! Tehát az utolsó évben a meghatározott – vagy vállalt – vetésszerkezeti arányokat önállóan, adott egy évre vonatkozóan kell betervezni. Vetésszerkezeti előírások 6. évben történő teljesíthetősége miatt várható a zöldugar fogalma módosul, mely szerint az első öt támogatási évben legalább három egymást követő, a hatodik támogatási évben legalább egy évig tartó állandó vagy időszakos zöld növényi borítottságot jelentsen.
- Természetesen a növényvédelmi és talajvédelmi szakirányító bevonása esetén a kötelezettségvállalási időszak meghosszabbítása időtartamára a szerződéseik hatályát is meg kell hosszabbítaniuk! (Forrás: NAK)
A tájékoztató levélben leírt részletszabályokat természetesen fenntartással kell kezelni mindaddig, míg az uniós jogszabály és az ez alapján kihirdetésre kerülő módosított pályázati felhívás megjelenik, hiszen a leírtaktól eltérő szabályozás is napvilágot láthat.