Állattenyésztés

A farkasok alulról támadják a kerítéseket – így védekezhetünk ellenük

Agrofórum Online

Az elmúlt években egyre több a farkas Németországban, ami egyre nagyobb problémát okoz a haszonállatokat tartó gazdálkodóknak. Főleg a juhok vannak veszélyben.

Az egyik legjobb védekezés a profi kerítés, amelyet azonban folyamatosan karban kell tartani, a lényeg, hogy ne tudjon alatta átmászni a farkas. Persze a villanypásztor is jó megoldás lehet.

A haszonállat- és lótulajdonosok számára is vannak ajánlások a farkasbiztos kerítéssel kapcsolatban Németországban. A juhokat gyakran érintik a farkasok támadásai, de néhány más állatot, így lovakat is megtámadtak már, azok meg is sérültek.

Különösen azokon a területeken foglalkoznak ezzel sokan, ahol nagy a farkassűrűség, a haszonállat-tulajdonosok elgondolkodnak azon, hogyan tudnák biztonságosan bekeríteni kedvenceiket.

Az elmúlt években meredeken emelkedett a farkasok száma Németországban. Az új, farkasbiztos kerítések sok pénzbe kerülnek, és az elmúlt két-három évben a kereslet, valamint az általános infláció tovább növelte az árakat.

Ennek ellenére az emberek a lehető legjobban akarják megvédeni állataikat, és keresik a megfelelő megoldásokat. Ennek nem feltétlenül kell mindig teljesen új kerítésnek lennie. Ha van egy jó, meglévő alapkerítés, akkor az is bővíthető, fejleszthető.

Milyen legyen egy farkasriasztó kerítés?

A szabvány hat drótszálat határoz meg, például 20-40-60-80 és 140 centiméter magasan. De fontos megérteni, hogy az alsó három szál a legfontosabb. A farkasok mindig először az alján próbálnak átjutni, például a kerítés alá ásnak.

A legalsó szál maximum 20 cm-re legyen a talajtól, mindenhol. A megfigyelések azt mutatják, hogy a farkasok a bekerített legelőkön keresik a gyenge pontokat, hogy behatoljanak azokon. Ha nem fedeznek fel egy egyszerű lehetőséget, odébb mennek. A kerítésen a drótokat mindig jól meg kell feszíteni.

Alsó szál

Idén a rendszeres zivatarok miatt minden sokkal erősebben növekszik, így a gyom is az alsó szálaknál, és az alsó szálak tisztán tartása egyre munkaigényesebb. A kerítés hossza mellett természetesen mindig a terep kérdése a legfontosabb. Amíg minden sík, addig vannak már jó műszaki megoldások, de dombos, nehezen járható terepen ez már nehezebbé válik. Egyenetlen terepre többféle megoldás létezik, például forró vízzel fokozatosan denaturálhatóak a szál alatti területek.

Villanypásztor

Elektromos kerítés is lehet megoldás, de ennek kialakítása a védendő területtől is függ – hívta fel a figyelmet az agrarheute szakportál. A jó földelés elengedhetetlen a kerítés megfelelő működéséhez.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Befolyásolja-e a fejések között eltelt idő a tejtermelést?

2024. szeptember 30. 11:10

A 12 órás vagy hosszabb munkanapokat senki sem szereti, a tehenészetekben a fejés miatt mégis elvárás. De vajon kell-e 12 óránként fejni?

Dánia adót vezet be a sertések farokkurtítására

2024. szeptember 27. 14:40

Dániában kiegészítő adót vezetnek be a sertések farokkurtítására. Ezzel a sertések jólétét biztosító intézkedések felé terelnék a tenyésztőket.

A sertéstenyésztés alfája az ivóvíz, így tartható tisztán

2024. szeptember 24. 14:40

A tiszta víz a sertéstenyésztés alapeleme, mégsem foglalkozunk vele eleget. Hogyan előzhetjük meg a szennyeződés okozta teljesítménycsökkenést?

Ausztráliában csaknem rekordszinten van a marhahús-előállítás

2024. szeptember 23. 13:10

Javulnak az Ausztráliában alkalmazott tenyésztési módszerek és nő az állatállomány, ami a feldolgozókapacitás bővülését is eredményezi.

Egyre nagyobb a farkasveszély Európában, hadat üzent nekik az EU

2023. december 27. 16:40

Az Európai Unió szerint a farkas védettségi státuszát módosítani kell, mert az új területek populációinak növekedése konfliktusokhoz vezet. A farkas státuszának „szigorúan védettről” „védettre” minősítését javasolja az EU Bizottsága.

Gyakorlati kézikönyvek nagyragadozókhoz

2021. április 20. 08:43

A Nagyragadozók Magyarországon című sorozat kötetei gyakorlati útmutatót adnak a nagyragadozók terepi nyomainak felismeréséhez és vizsgálatához, valamint segítséget nyújtanak a nagyragadozók okozta károk felismeréséhez és megelőzéséhez.

Farkasok támadtak kutyára Füzérnél

2020. február 13. 12:08

Több éve sejthető, hogy Füzér környékén nem csupán átutazó vendégek a farkasok, hanem közülük – csupán becsülni lehet hány darab – véglegesen megtelepedett. A nagyragadozók jelenlétére jó darabig csak közvetett nyomok utaltak, tavaly azonban, a település közelében történt bikaborjú elejtésével „megmutatták” magukat. Ezek után, ahogyan az régóta várható volt már, pár napja megtörtént az első „nyíltszínű” találkozás is ember és farkas között.

Megint lelőttek egy farkast a Bükkben, keresik az elkövetőt

2018. november 21. 13:27

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa egy kifejlett európai szürke farkas fiatal hím példányának tetemére bukkant Nagyvisnyó külterületén. Az állaton egyértelműen azonosítható lőtt seb volt.