15℃ 7℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Állattenyésztés

A hígtrágya savas kezelésével csökken az ammóniakibocsátás

Agrofórum Online

Egy német projektben a biogázüzemekben keletkező fermentációs maradékanyagok és a hígtrágya savval végzett kezelésének hatékonyságát vizsgálták.

A módszert Dániában már széles körben alkalmazzák. A technológia célja a mezőgazdaságban az ammóniakibocsátás csökkentése a légszennyezés csökkentése érdekében.

Kevesebb metán termelődik

A projekt eredményei azt mutatják, hogy a sertés- és szarvasmarhatrágya savasítása jelentősen csökkenti a metán termelődését – sertéstrágya esetében 20 százalékkal, szarvasmarhatrágya esetében 27 százalékkal.

Ugyanakkor a biogázban megnövekedett kénhidrogén-koncentrációt mértek, ami szükségessé tette a kéntelenítéshez szükséges vaskészítmények alkalmazását. Ezenkívül a fermentációs maradék kénkoncentrációja négyszer-ötször magasabb volt, mint a kezeletlen hígtrágyáé.

Javuló nitrogénhatékonyság

A kutatók jelezték, hogy ezt a megnövekedett kéntartalmat figyelembe kell venni a műtrágyamérlegben, mivel emiatt a gazdálkodók gyorsan túlléphetik az előírt műtrágya-határértékeket: az elvégzett vizsgálatok során akár hétszeres túllépés is előfordult. Érdekes módon a vizsgálat azt is kimutatta, hogy az ecetsav használata mintegy 20 százalékkal javíthatja a metánhozamot, bár az ecetsav ára lényegesen magasabb, mint a kénsavé. Ezért valószínű, hogy az állattenyésztő gazdaságok a költségek miatt inkább kénsavat fognak használni.

Bár a költségek magasabbak voltak, a talajra és a tápanyag-hatékonyságra gyakorolt hatással elégedettek voltak: a talaj mikrobiomját nem befolyásolta negatívan a savasítás. Ráadásul valóban csökkent az ammóniumkibocsátás, aminek köszönhetően potenciálisan kevesebb az ásványi műtrágyára lehet szükség. Emellett a búzatermesztés során keletkező ammónia mennyisége több mint 80 százalékkal csökkent, és a búzaszemek nyersfehérje-tartalma nőtt.

Az eljárás összességében hasznos, de költséges

Bár ezek az eredmények azt mutatják, hogy a hígtrágya savas kezelése elősegíti a környezetvédelmi és éghajlatvédelmi célokat, a kezeléssel járó többletköltségeket jelenleg nem ellensúlyozza az ásványi műtrágyákon való megtakarítás vagy a magasabb terméshozam. A magas költségek és a biogáztermelésből származó kisebb haszon összességében pénzügyi veszteséget jelent az üzemeltetők számára.

Állami vagy akár uniós támogatásra lenne szükség ahhoz, hogy ez a módszer jobban beépüljön a mezőgazdasági gyakorlatba.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Száj- és körömfájás: hasznos információk és tartalmak

2025. március 11. 13:10

Hasznos információk a száj- és körömfájásról az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetétől (FAO) röviden.

Hígtrágya vagy fermentációs maradék: melyik jobb a földnek?

2024. július 23. 08:10

Svájci kutatók azt vizsgálták, hogy a biogázüzemekből kikerülő, fermentált biotrágyának változik-e a hatása a termőföldre.

Biogáz: a gazdákat kiszorítják a nagyüzemek

2022. január 1. 08:36

Németországban körülbelül 1200 „kisebb” mezőgazdasági biogázüzem működik, amelyek hamarosan lejárnak 20 éves üzemidejük és nem biztosított a folytatás.

Új, bikaerős Scania biogáz motorok, óriási hatótávval

2023. december 12. 13:40

Az új hajtásrendszerek a Scania 13 literes biogáz erőforrásain alapulnak, 5 százalékos üzemanyag-megtakarítást kínálva, minden távolsági áruszállítási alkalmazásra.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.