Állattenyésztés

A hígtrágyával kapcsolatos balesetek megelőzhetők

Agrofórum Online

A folyékony trágyával kapcsolatos balesetek ugyan ritkák, de a számukat odafigyeléssel, annak tudatosításával, hogy milyen veszélyek kapcsolódnak hozzá, tovább lehetne csökkenteni.

Különösen a hígtrágyatartályokkal, keverőberendezésekkel, szivattyúkkal, tömlőkkel és csövekkel végzett munka jelent nagy kockázatot. A hígtrágya által kibocsátott gázzal kapcsolatos balesetek az összes jelentett baleset mintegy nyolc százalékát teszik ki.

Milyen gázok keletkeznek a hígtrágyában?

A hígtrágyagödör veszélyes gázok forrása, ilyen például kénhidrogén, amely nagy koncentrációban megbénítja a szaglást, és gyorsan eszméletvesztéshez és légzésleálláshoz vezethet. A szén-dioxid fulladást vagy mérgezést okozhat, a metán pedig robbanásveszélyes keveréket alkot az oxigénnel. Ezért a hígtrágyarendszerek környékén szigorúan tilos a nyílt tűzgyújtás, a dohányzás és bármilyen szikrázással járó tevékenység.

Annak, aki a hígtrágyatároló létesítményekben és azok közelében dolgozik, önmaga és mások védelme érdekében különleges biztonsági intézkedéseket kell tennie. Ez magában foglalja a tárolók teljes kiürítését a gázok visszaáramlásának megakadályozása érdekében. Továbbá a keverőberendezéseket ki kell kapcsolni és rögzíteni kell a véletlen beindulás megakadályozása érdekében.

A friss levegő biztosítása az első

A megfelelő szellőzés biztosítása érdekében vagy a friss levegő bejutásáról, vagy a gázkoncentráció méréséről gondoskodni kell. Az ilyen területek megközelítését mindig biztosítani kell, például mentőheveder használatával és legalább két másik személy jelenlétével. Vészhelyzetben gyorsan és körültekintően kell cselekedni. Az első teendő a 112-es segélyhívószám hívása, majd következik az összes gép kikapcsolása és a friss levegő biztosítása. Csak felkészülten lehet hatékonyan csökkenteni a folyékony trágyával végzett munka során bekövetkező balesetek kockázatát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Tisztítás közben zuhant a silóba (+KÉPEK)

2022. augusztus 8. 12:36

Hét méter magas siló aljára zuhant egy ember annak belső tisztítása során a Zala megyei Kerkafalván.

Odafigyeléssel elkerülhető a baj! - Gondolatok a pálinkafőzés veszélyeiről

2018. november 17. 13:36

Az igazán jó minőségű párlat elkészítéséhez jó minőségű gyümölcs, megfelelő, biztonságos felszerelés és szakértelem szükséges. Az érdeklődők rengeteg fórumon elsajátíthatják a minőségi párlatfőzés részleteit.

800 liter növényvédő szer szivárgott ki a pótkocsiból

2022. május 14. 09:16

Németországban súlyos baleset történt egy traktorszerelvénnyel.

Tudta, hogy baj esetén a 112-es segélyhívó képes pontosan meghatározni a helyét?

2023. október 16. 12:40

Eddig a 112 nem tudta bemérni, hol történt a baj, azonban egy fejlesztésnek köszönhetően az operátor mostantól nagyon pontosan tudni fogja, honnan hívták.