Osztrák hírforrások szerint végre elfogták Brigitta M.-et, az osztrák nőt, aki szó szerint horrorisztikus szaporítótelepeket működtetett több vármegyében. Ma, hétfőn, november 25-én újabb ingatlanra 30 kutyáért mentek ki az állatvédők Veszprém megyében.
Brigitta M. magyarországi „kutyatenyésztői” karrierje
A kegyetlen, érzéketlen asszony a kutyatenyésztést azután kezdte el Magyarországon, hogy 2019-ben nemcsak a tenyésztést, hanem az állattartást is megtiltották számára szülőhazájában, Ausztriában. Akkor a tulajdonában álló lovak pusztultak éhen. Figyelem, a cikk végén a nyugalom megzavarására alkalmas képek vannak a november 25-i mentésről!
Magyarországra átköltözve aztán nagy tervekkel vághatott neki a kutyabiznisznek, értékes ingatlanokat vásárolva és méregdrága kennelsort kialakítva. Még kennelnevet is kiváltott, és a vállalkozása Down Under néven 2021 óta működött Magyarországon, minden bizonnyal sikeresen. A viszonylag ritka fajtáknak számító ausztrál juhászkutyákat és mini amerikai juhászokat 1500-2000 eurós áron adta el, hetente akár tízet vagy még többet – szinte nulla ráfordítással. Ezeket a kutyákat 2022-ig az interneten hirdette, amikor ezt a lehetőséget betiltották Ausztriában.
A körülmények brutális romlása miatt azonban alkalmazottai otthagyták, és egyedül folytatta állatkínzó tevékenységét. Az ingatlanában talált osztrák törzskönyvek eredetiségének ellenőrzése még várat magára; az azonban biztos, hogy az általa tartott kutyák ellátása elmaradt, egészségügyi szűréseik, ami egy fajtatiszta kutya esetében elvárás, nincsenek. A vevőinek átadott dokumentumok minden bizonnyal – állatorvosok által készített – hamisítványok.
Egyáltalán, a kutyák legalapvetőbb szükségleteit sem elégítette ki: a nő nemhogy nem takarított, be sem ment a kennelekbe: az állatokat a saját mocskukban tartotta, a kevéske táplálékot egyszerűen bedobta a csomagolással együtt, még az eltávolításukkal sem vesződött. A vizestálakat slagról, kívülről töltötte meg. Az állatok több esetben egy-egy elhullott társuk tetemét falták fel, hogy maguk éhen ne haljanak.
Tenyésztői áron szaporított
A tőle vásárolt kutyákat többek szerint is egy nemzetközi szervezeten keresztül értékesítette. A csöngei első mentésen egy úr, aki négy éve vásárolt Brigitta M.-től kutyát, interjút adott a 112Press Youtube-csatornának. Ebben elmondta, hogy 1500 euróért vette a mini amerikai juhászt, aki néhány héttel később nagyon beteg lett. Ekkor megpróbálta az asszonynál érvényesíteni az egészségügyi garanciákat, de hiába.
Az osztrák állampolgár, de magyarul jól beszélő férfi rájött, hogy egy tenyésztői áron dolgozó szaporítóval hozta össze a sors. Hiába fordult azonban bármilyen hatósághoz, rendőrséghez, állatorvoshoz, senki sem segített neki a nyilvánvalóan állatkínzó „tenyésztő” felelősségre vonásában.
Szerencsére az állatvédők tapasztalata más volt. Ők körülbelül egy hónapja vették fel a kapcsolatot a hatóságokkal. Abszolút segítőkészséget tapasztaltak a kormányhivatal és a megyei vezetők részéről, sőt, ígéretet is arra, hogy kivizsgálják, miért nem történt hamarabb előrelépés az ügyben. Az állatok hosszú távú ellátásához pedig Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos segítséget is ígért.
November 14. óta tart a mentés
Végül az állatvédők segítségével 2024. november 14-én sikerült az első szaporítótelepet felszámolni. Itt bújt meg Brigitta M. is, aki azonban azt állította, hogy patkánymérget evett. Emiatt kórházba szállították, ahonnan Ausztriába szökött. Végül november 22-én, pénteken fogták el az osztrák hatóságok, remélhetőleg végleg. Ezután csalás miatt ítélhetik el Ausztriában, majd a büntetése letöltése után fogható perbe Magyarországon is, ahol 1–5 éves börtönbüntetést szabhatnak ki rá. Az állatvédők mindenesetre precedensértékű büntetésben reménykednek.
Azóta tovább folytatódott a szó szerinti életmentés Kőszegpatyon, Csapodon, Szanyiban, egy Veszprém megyei telepre pedig ma, november 25-én, hétfőn mentek ki az állatmentők. Eddig 10 ingatlan ismert, a nő többi szaporítótelepét továbbra is keresik, mivel gyanítható, hogy ezeken a helyszíneken még rengeteg állat szenved.
A keresésben a lakosság segítségét is kérik: ha bárkinek sejtése van arról, hogy a közelében kutyatelep működik, ne hagyja az ebeket tovább szenvedni, akár névtelenül is tegyen feljelentést a rendőrségen, például a Telefontanú 06-80-555-111 számán.
Jelenleg 331 kimentett állatról tudunk, ebből 213 kutya, ezenfelül vannak lovak, juhok, kecskék, baromfiak, amelyek mind mentőszervezetekhez, illetve ideiglenes befogadókhoz kerültek. Ez a szám még szinte biztosan nőni fog, például a hétfői mentésen 30 kutyát emeltek ki, és várhatóan 100 baromfi kerül gondozásba szerdán. Ezek biztonságos elhelyezését szintén meg kell oldani.
Az elszállított kutyákat vastag réteg fekália borította, az emberektől a legtöbb esetben rettegnek, koruk a 3 hetestől az ősz pofájú aggokig terjed. Feltételezhető, hogy nem bántották őket – „csak” egész életükben nem találkoztak, érintkeztek emberrel. Külső-belső élősködőkkel, bélbetegségekkel (giardia, koronavírus) fertőzöttek. Első körben az állatvédők megpróbálják őket megtisztítani, meggyógyítani, majd kutyákhoz értő ideiglenes befogadókhoz kerülnek, akik igyekeznek őket a lehetőségekhez mérten rehabilitálni.
Hogyan tud Ön az állatmentőknek segíteni?
A mentésben 32 szervezet vesz részt, amelyek óriási összegeket költenek arra, hogy a kutyák elfogadható állapotba kerüljenek. A munkához elsősorban sok-sok pénzre van szükség, amihez adományokon keresztül igyekeznek hozzájutni. De aki nem szeretne pénzt adományozni, az állatgyógyászati készítményekkel, tápokkal, felszereléssel is segíthet.
Egy nagyon hasznos táblázat foglalja össze, hogy melyik szervezetnél hány állat van, hol érhető el és mire van szüksége, aki segíteni akar, ezt böngéssze:
A táblázat ide kattintva nyílik meg.
Öröm az ürömben, hogy az állatvédők úgy érzik: ez a pokoli eset az egész ország ingerküszöbét átlépte. Még olyanok is segíteni szeretnének, akik nem kifejezetten állatkedvelők. És mindenkinek hálásan köszönik a már eddig beérkezett rengeteg segítséget.
Kerülje el a szaporítókat!
Az esetre mint intő példára tekintettel kérünk mindenkit, hogy ha állatot vásárol, ne az érzelmei vezéreljék, és ne hozzon azonnali döntést! Ne támogassa a szaporítókat és a szaporítást azzal, hogy nekik adja a pénzét!
A felelős döntés érdekében nézzen utána a választott fajtáknak! Ellenőrizze, hogy valódi törzskönyvet kap-e (például a MEOESZ-nél vagy társszervezeteinél); ellenőrizze az egészségügyi szűrések meglétét; és ellenőrizze a tenyésztőnél a tartási körülményeket! Ha a legkisebb kétsége támad, keressen egy másik tenyésztőt! Így biztosíthatja magának, hogy szeretett új társa társa közös életüket ne megnehezítse és megdrágítsa, hanem hosszú évekre megszépítse.
A részletes, pontos információkat és a képeket is Kapin Richárd, a Szurkolók az Állatokért szervezet vezetője osztotta meg az Agrofórummal, aki a szervezésben-mentésben is nélkülözhetetlen szerepet játszik. Köszönet érte!
Kiemelt kép: Pixabay