Állattenyésztés

A világ második marhahús exportőre India

Syngenta blog

Jóllehet az Európai Unió a világ harmadik marha- és borjúhús termelője, ami az exportot illeti, csak a kilencedik helyen áll. India azonban csal, mert a bivalyhúst is a szarvasmarhához számítja.

Az Egyesült Államok termeli a legtöbb marhahúst a világon. A FAO előrejelzése szerint várható a mennyiség idén 12,7 millió tonna lesz, Brazília 10,2 millió, valamint az EU 7,8 millió tonnája előtt.

Ami a kivitelt illeti, a brazil export a két évvel ezelőtti 1,9 millió tonnáról 2,2 millióra emelkedik idén, majd meglepetésre India következik, ahol ugyanakkor két év alatt 1,8 millióról 1,6 millió tonnára csökken a marhahús export – ideértve a bivalyhússal együtt.

Az indiai termelés, szintén ideszámítva a vízibivalyokat, a 7,4 millió tonnás Kína után következik a maga 4,3 millió tonnájával, és ez azért is érdekes, mert az ország lakosságának túlnyomó többsége hindu, akik szentnek tartják a teheneket, és tartózkodnak a fogyasztásuktól. Számos indiai államban bírságot szabnak ki a tehenek levágásáért, pedig nemcsak az indiai muszlimok, hanem a hindu tehenészetek is szívesen értékesítenék – akár vágási céllal is – a kiöregedett teheneket.

A helyzet úgy áll, hogy szigorúbb törvénykezésű államokban élő fundamentalista hinduk nemritkán folyamodnak erőszakhoz a megengedőbb államokba való szarvasmarha csempészés miatt. Mivel a vízibivaly nem esik a vallási korlátozások alá, ezekből nagy mennyiség kerül a vágóhidakra, és húsukat olyan országokba exportálják, mint Vietnam, Egyiptom, Malajzia és Szaúd-Arábia.

A világ harmadik legnagyobb marhahús exportőre Ausztrália, hiszen az évi 2,2 millió tonnából 1,5 millió tonnát szállít külföldre, főként Kínába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Mindkét irányban emelkedett a külkereskedelmi forgalom

2021. május 20. 06:15

A legnagyobb értékben gabonaféléket, húst és húskészítményeket, takarmányt, zöldség- és gyümölcsféléket, valamint olajos magvakat exportálunk.

Pénteken egyetlen új hajó sem kapott engedélyt a Fekete-tengeren

2023. május 7. 05:37

Moszkva továbbra is a gabonamegállapodásból történő május 18-i kilépéssel fenyeget, mert akadályokba ütközik saját gabona- és műtrágyaexportja.

Az élőmarha-export 18 százalékkal csökkent 2023-ban

2024. március 14. 16:10

Az AKI statisztikai adatai szerint 2024 januárjában a szarvasmarha vágása élősúlyban kifejezve 13 százalékkal csökkent a 2023. januári mennyiséghez képest.

Bővült a hazai borexport

2018. szeptember 11. 14:28

A palackos borok kiszállítása 21 százalékkal, 140 ezer hektoliterre, a kivitel értéke 17 százalékkal, hétmilliárd forintra emelkedett egy év alatt.