Állattenyésztés

A világ második marhahús exportőre India

Syngenta blog

Jóllehet az Európai Unió a világ harmadik marha- és borjúhús termelője, ami az exportot illeti, csak a kilencedik helyen áll. India azonban csal, mert a bivalyhúst is a szarvasmarhához számítja.

Az Egyesült Államok termeli a legtöbb marhahúst a világon. A FAO előrejelzése szerint várható a mennyiség idén 12,7 millió tonna lesz, Brazília 10,2 millió, valamint az EU 7,8 millió tonnája előtt.

Ami a kivitelt illeti, a brazil export a két évvel ezelőtti 1,9 millió tonnáról 2,2 millióra emelkedik idén, majd meglepetésre India következik, ahol ugyanakkor két év alatt 1,8 millióról 1,6 millió tonnára csökken a marhahús export – ideértve a bivalyhússal együtt.

Az indiai termelés, szintén ideszámítva a vízibivalyokat, a 7,4 millió tonnás Kína után következik a maga 4,3 millió tonnájával, és ez azért is érdekes, mert az ország lakosságának túlnyomó többsége hindu, akik szentnek tartják a teheneket, és tartózkodnak a fogyasztásuktól. Számos indiai államban bírságot szabnak ki a tehenek levágásáért, pedig nemcsak az indiai muszlimok, hanem a hindu tehenészetek is szívesen értékesítenék – akár vágási céllal is – a kiöregedett teheneket.

A helyzet úgy áll, hogy szigorúbb törvénykezésű államokban élő fundamentalista hinduk nemritkán folyamodnak erőszakhoz a megengedőbb államokba való szarvasmarha csempészés miatt. Mivel a vízibivaly nem esik a vallási korlátozások alá, ezekből nagy mennyiség kerül a vágóhidakra, és húsukat olyan országokba exportálják, mint Vietnam, Egyiptom, Malajzia és Szaúd-Arábia.

A világ harmadik legnagyobb marhahús exportőre Ausztrália, hiszen az évi 2,2 millió tonnából 1,5 millió tonnát szállít külföldre, főként Kínába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Tovább „garázdálkodnának” az uniós piacon az ukrán gazdák

2024. február 12. 13:40

Az ukrán agrárszakszervezetek arra kérték a kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy élelmiszertermékeik szabadon hozzáférjenek az európai piachoz – közölte az UCAB.

Háromnapos szünet után újra elindultak a teherhajók a Fekete-tengeren

2023. október 28. 10:10

Október 27-én újraindult a hajóforgalom az Ukrajna által bejelentett ideiglenes fekete-tengeri folyosón.

Tovább romlottak a meggy hazai terméskilátásai

2019. június 13. 10:19

Ebben az évben a tavalyi – 90 ezer tonna körüli – terméshez viszonyítva mintegy 35-40%-kal alacsonyabb termés prognosztizálható Magyarországon.

Az orosz bizonytalanság és a kínai kereslet növelte az árakat

2023. március 25. 07:37

Európában mind a négy kiemelt agártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.