24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Állattenyésztés

A világ második marhahús exportőre India

Syngenta blog

Jóllehet az Európai Unió a világ harmadik marha- és borjúhús termelője, ami az exportot illeti, csak a kilencedik helyen áll. India azonban csal, mert a bivalyhúst is a szarvasmarhához számítja.

Az Egyesült Államok termeli a legtöbb marhahúst a világon. A FAO előrejelzése szerint várható a mennyiség idén 12,7 millió tonna lesz, Brazília 10,2 millió, valamint az EU 7,8 millió tonnája előtt.

Ami a kivitelt illeti, a brazil export a két évvel ezelőtti 1,9 millió tonnáról 2,2 millióra emelkedik idén, majd meglepetésre India következik, ahol ugyanakkor két év alatt 1,8 millióról 1,6 millió tonnára csökken a marhahús export – ideértve a bivalyhússal együtt.

Az indiai termelés, szintén ideszámítva a vízibivalyokat, a 7,4 millió tonnás Kína után következik a maga 4,3 millió tonnájával, és ez azért is érdekes, mert az ország lakosságának túlnyomó többsége hindu, akik szentnek tartják a teheneket, és tartózkodnak a fogyasztásuktól. Számos indiai államban bírságot szabnak ki a tehenek levágásáért, pedig nemcsak az indiai muszlimok, hanem a hindu tehenészetek is szívesen értékesítenék – akár vágási céllal is – a kiöregedett teheneket.

A helyzet úgy áll, hogy szigorúbb törvénykezésű államokban élő fundamentalista hinduk nemritkán folyamodnak erőszakhoz a megengedőbb államokba való szarvasmarha csempészés miatt. Mivel a vízibivaly nem esik a vallási korlátozások alá, ezekből nagy mennyiség kerül a vágóhidakra, és húsukat olyan országokba exportálják, mint Vietnam, Egyiptom, Malajzia és Szaúd-Arábia.

A világ harmadik legnagyobb marhahús exportőre Ausztrália, hiszen az évi 2,2 millió tonnából 1,5 millió tonnát szállít külföldre, főként Kínába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Kevesebb húst esznek az osztrákok

2020. augusztus 31. 08:17

Az egy főre jutó átlagos húsfogyasztás 2019-re 1 kilogrammal csökkent a szomszédos Ausztriában.

Ukrajna gabonaexportja eléri a 2 millió tonnát

2024. augusztus 1. 13:10

A gabona és az olajos magvak együttes exportja Ukrajnából 2024/2025-ben körülbelül 60 millió tonnát tesz ki. A kukoricatermés 30-35%-kal csökkent.

Akár már jövő héten elkezdődhet a gabonamegállapodás lezárása

2023. április 23. 07:36

Oroszország határozottan jelezte, hogy nem engedi a tavaly júliusban megkötött ukrán fekete-tengeri kiviteli megállapodás folytatását május 18-án túl, mert nem teljesültek a saját gabona- és műtrágyaexportjának megkönnyítésére vonatkozó követelések.

Ismét szállíthatunk kacsát és libát Kínába

2018. november 6. 07:34

Nagy István agrárminiszter a Han Changfu kínai mezőgazdasági miniszterrel való találkozót követően Sanghajban hangsúlyozta, hogy a madárinfluenza hatásainak kifutásával a Kínába irányuló baromfiexport újra növekedési pályára állhat.