Állattenyésztés

Egyre több helyen pusztít a madárinfluenza

Agrofórum Online

Egy 240 000 csirkéből álló állományban találtak pozitív madárinfluenza eseteket, méghozzá a rendkívül halálos formában az Egyesült Államokban egy kentuckyi Tyson Foods telephelyen – közölték kormánytisztviselők. Egyre nagyobb aggodalmat okoz az amerikai baromfiipart is fenyegető járvány.

A húsáért tenyésztett csirkék fertőzései újabb korlátozásokat idéztek elő az Egyesült Államok exportjában, Kína pedig blokkolta a Kentuckyból származó baromfitermékeket. A múlt héten Kína és Dél-Korea is korlátozta a baromfi vásárlását Indianából, egy ottani pulykafarmon kitört járvány miatt.

A kentuckyi Fulton megyében, a Tennessee határ közelében található brojlercsirkék a magas patogenitású madárinfluenza H5N1 törzsével fertőződtek meg, mint az indianai pulykák – közölték Kentucky hatóságainak illetékesei. Azt közölték, hogy Kentuckyban ez az első rendkívül halálos madárinfluenza járvány, amely 2015-ben több mint 50 millió amerikai csirke és pulyka levágásával járt.

Állami tisztviselők közölték, hogy a fertőzött állományból származó madarakat levágják, és nem fognak bekerülni az élelmezési rendszerbe. A Tyson Foods együttműködik a kormányzati hatóságokkal, hogy megakadályozza a betegség terjedését, és fokozza a biztonsági intézkedéseket más helyi farmokon – jelentette ki Gary Mickelson szóvivő.

A járvány várhatóan nem csökkenti az általános csirketermelési szintet, mivel több ezer gazdaságban nevelnek csirkéket a Tyson Foods számára – mondta. Mickelson hozzátette, hogy a Tyson Foods csirketermékei biztonságosan fogyaszthatók.

A virginiai Fauquier megyében egy háztáji madárállományban is kimutatták a betegséget, amelyeket már levágtak – közölte az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA). A hivatal szerint az esetek nem jelentenek közvetlen közegészségügyi aggodalmat.

Azt feltételezik, hogy vadon élő madarak terjesztik a vírust, miután több tucat mintavételnél pozitív lett a teszt az Egyesült Államok keleti partján – írt a Reuters.

Az Egyesült Államok a világ legnagyobb baromfihús-termelője és második legnagyobb exportőre, Kentucky a hetedik legnagyobb csirkehústermelő állam. Az Egyesült Államok baromfitermelésének csaknem 18%-át exportálják, és az iparág a takarmánygabonák egyik fő felhasználója.

A betegség hatásai a piacot is elérték, mivel a baromfihús-készletek csökkennek az erős kereslet és a húsüzemek munkaerőhiánya miatt a COVID-19 világjárvány idején. A kormány adatai szerint az Egyesült Államokban a fagyasztott csirke készletek 14%-kal csökkentek az egy évvel ezelőttihez képest december végén, míg a pulykakészletek 23%-kal estek vissza.

A Tyson Foods csirke, marha- és sertéshús és kész ételek forgalmazásával foglalkozik. Számos friss, fagyasztott és hűtött élelmiszeripari terméket gyártanak. Egyes szegmensekben vertikálisan integrált folyamatokat működtetnek. Ebben a tenyészállatok tartásától, a szerződéses termelőktől való felvásárláson, a takarmány előállításán, feldolgozásán, további feldolgozásokon, forgalmazáson és a kapcsolódó termékek előállításáig minden részfolyamat a cég irányítása alatt áll. Háziállatok számára állateledeleket is készítenek a Tyson Foods-nál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Tovább terjed a madárinfluenza Lengyelországban

2020. január 14. 09:31

A lengyelországi baromfihús és tojás importját már leállította Szingapúr, Hongkong, a Dél-afrikai Köztársaság, Japán, Kína, Dél-Korea és az Egyesült Arab Emírségek, Ukrajna és Fehéroroszország pedig korlátozásokat vezetett be.

Már 226 állattartó telepen mutatták ki a madárinfluenzát

2020. április 28. 08:34

Hasonlóan más európai országokhoz, nagy valószínűséggel a madárinfluenza-vírus fertőzést Magyarországon is a vándorló vadmadarak okozták.

Feloldották a madárinfluenza miatti korlátozást hazánkban

2020. március 2. 14:38

Amennyiben hazánkban újabb esetek nem fordulnak elő, akkor madárinfluenza-mentes státuszunkat – az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) szabályai alapján – legkorábban 2020. április 30-án nyerhetjük vissza.

Békés megyében is megjelent a madárinfluenza

2020. április 30. 13:44

Bács-Kiskun és Csongrád megyét követően Békés megye két baromfitartó gazdaságában is felütötte a fejét a madárinfluenza.