Állattenyésztés
Állattenyésztés

Elektronikusan is beadhatók a halgazdálkodási szakterület kérelmei

Elektronikusan is beadhatók a halgazdálkodási szakterület kérelmei

NÉBIH

Július 8-ától már elektronikusan is benyújthatják a halgazdálkodásban érintett szereplők a halgazdálkodási szakterülettel kapcsolatos kérelmeiket, bejelentéseiket a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül.

A Nébih a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program MAHOP-3.2-2016 „Az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása” című konstrukció révén tovább erősíti eszköztárát az illegális tevékenységet végzők kiszűrésével szemben. Emellett lehetővé teszi a halgazdálkodási szakterületen is az ügyfelek részére az elektronikus ügyintézést.

A most élesített fejlesztés révén lehetővé vált a Halgazdálkodási törvény által előírt nyilvántartásba vételi kérelmek, bejelentések egy részének elektronikus úton történő benyújtása a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén keresztül. Az érintettek a felületet az ÜPR ügykatalógusában a „Hal és vad” főkategória majd ezen belül a „Horgászat, halászat, halgazdálkodás” szakterület alatt érhetik el.

Jelenleg az alábbi ügyek intézhetőek elektronikusan:

  • Fogási napló összesített adatainak beküldése
  • Halgazdálkodási és halfogási tevékenységekkel kapcsolatos saját adatok megtekintése
  • Halgazdálkodási jog gyakorlásának regisztrációja
  • Halgazdálkodási terv benyújtása
  • Halgazdálkodási vízterület nyilvántartásba vétele
  • Haltelepítés bejelentése
  • Idegenhonos halfaj telepítésének engedélyezése
  • A Nébih a jövőben tovább fejleszti az online indítható ügyek körét.

A kérelmeket, bejelentéseket az ÜPR-en a Központi Azonosítási Ügynök segítségével bejelentkezett felhasználó a saját, illetve érvényes meghatalmazás esetén a meghatalmazója nevében is beküldheti. A Halgazdálkodási jog gyakorlásának regisztrációja ügytípus esetén „Tevékenység regisztráció”, minden más fent említett ügytípus esetén „Halgazdálkodási szakrendszer” típusú meghatalmazással kell rendelkezni.

Az adatrögzítési felület a kiválasztott ügy (pl. Halgazdálkodási terv bejelentése) leírásában a „Tovább az e-ügyintézéshez” gombra kattintva érhető el.

A felhasználói kézikönyv a Halgazdálkodási jog gyakorlásának regisztrációja ügynél annak leírásából érhető el, a többi esetében pedig a rögzítő felület alján látható könyv ikonra kattintva.

A halgazdálkodásra jogosult esetében kiemelten fontos, hogy a vonatkozó jogszabály alapján a haltelepítési adatokat a jövőben az ÜPR rendszeren keresztül, elektronikusan kell bejelenteni.

A fejlesztés eredményeként elkészült az a tematikus portál is, ahol az érintettek, érdeklődők tájékozódhatnak a Halgazdálkodási vízterületek közérdekű adatairól, valamint a – bejelentések alapján évenként összesített – fogási és telepítési adatokról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megbukott a monokultúrás gazdálkodás

2024. április 15. 14:40

Kutatók öt kontinens 2655 gazdaságát elemezve bizonyították, hogy az ipari, monokultúrás gazdálkodásról való elmozdulással az ember és környezete is csak nyerhet.

ANImashExpo: az állattenyésztő ágazat vadonatúj szakkiállítása

2024. április 10. 08:10

Bővül a HUNGEXPO kínálata: 2024. december 5-7. között rendezik meg az ANImashEXPO-t. A kiállítás célja, hogy fórumot és önálló bemutatkozási lehetőséget teremtsen az állattenyésztés és -egészségügy területén működő szakembereknek, vállalkozásoknak.

Az emberek többet fertőzik az állatokat betegségekkel, mint fordítva

2024. április 9. 15:10

Több vírust adunk át a házi- és vadon élő állatoknak, mint amennyit elkapunk tőlük – derül ki a UCL kutatóinak új, nagyszabású vírusgenom-elemzéséből.

A szarvasmarhák tbc-oltása a tüneteket és a továbbfertőzés esélyét is csökkenti

2024. április 9. 10:10

A kutatás szerint a vakcinázás nemcsak a tuberkulózis súlyosságát enyhíti a fertőzött szarvasmarhák esetében, hanem a terjedését is 89%-kal mérsékli a tejelőállományokban.

A hazai halfogyasztás megduplázása a cél

2018. július 23. 06:24

Az étkezési célra szánt hal mennyisége hazánkban az elmúlt években folyamatosan emelkedett, többek között köszönhetően az intenzív módon történő afrikaiharcsa-termelés növekedésének.

Algásodik a tavam! - Mit tehetek vele?

2023. június 30. 05:36

Nézzük sorra, hogy mi vált be nálunk a kerti tó algamentesítésével kapcsolatban úgy, hogy a legtermészetesebb legyen a végeredmény.

Ne csak karácsonykor együnk halat!

2018. december 19. 10:17

A friss magyar hal egész évben rendelkezésre áll, azonban a lakosság halfogyasztása a legtöbbet fogyasztó országokhoz képest alacsony, tizedannyi hal fogy egy évben, az európai fogyasztás mintegy harmada.

Halhiány alakult ki

2018. április 9. 12:05

A fogyasztást ösztönző kampány és az ötszázalékos áfa hatására annyira megugrott a hazai kereslet, hogy relatív hiány alakult ki.