Állattenyésztés

Elsősegélycsomag kutyáknak: ezeket tegye bele, ha jót akar!

Agrofórum Online

A kutya-elsősegélycsomagnak otthon, vagy ha elutazik a gazdi, a kocsiban kéznél kell lennie. Készüljünk a legrosszabbra, és reméljük a legjobbakat – felkészülten fogadva a nehéz helyzetet még a bajban is sokkal flottabbul és profibban tudunk segíteni kedvencünknek. Az elsősegélycsomag macskáknál is jól jöhet, bár ők lényegesen kevésbé együttműködőek, ha nem érzik jól magukat.

Ahogyan nekünk, embereknek is mindig kéznél van egy elsősegélycsomag, úgy a kutyák számára is érdemes egyet összeállítani. Ugyanis még egy nyugodt séta során is előfordulhat, hogy az eb véletlenül belelép egy éles tárgyba, vagy elcsúszik és megsérül. Arra is érdemes felkészülni, ha a szemébe megy valami, kullancsot találunk benne vagy olyat evett, ami nem neki való.

A legtöbb ajánlott eszköz a kisállat-felszerelések között megtalálható vagy a gyógyszertárakban is beszerezhető, csak néhány van közülük, amely csak az állatorvosnál kapható. Ez utóbbiak speciális hatóanyagot tartalmaznak, amelynek veszélytelen használatát csak az állatorvos tudja elmagyarázni és garantálni.

Nézzük, mi kerüljön az elsősegélydobozba!

Az állatorvos és egy esetleges ügyelet elérhetősége

Minden adat a telefonjában van? Úgyis megtalálja az infókat a neten? És mi van akkor, ha a kedvenccel akkor történik valami, amikor Ön nincs a közelben? Egy papírra írja vagy nyomtassa rá a legfontosabb kontaktadatokat, így a családtagok is rögtön tudják, kihez kell fordulni baj esetén.

Fertőtlenítőspray, -kenőcs vagy -folyadék, alkoholos kendő

Ha megsérül az állat, a sebet fertőtlenítsük! A fertőtlenítőszer kiválasztásához kérje állatorvosa segítségét, aki megfelelő márkát tud ajánlani. Szerencsére a patikában kapható termékek közül is több alkalmas erre a célra.

Géz és sebfedő lap vagy párna, steril vatta

Egy vérzést vagy nyílt sebet mindenképpen be kell kötni. Ehhez a sebet ki kell tisztítani tiszta vízzel, le kell fertőtleníteni (lásd feljebb), lefedni, majd be kell kötözni gézzel, és utána már nyugodtabban lehet állatorvost keresni a szakszerű ellátáshoz.

Tapadásmentes kötszerek

Mivel háziállatainknak (többnyire) szőrük van, esetleg tolluk, érdemes beszerezni néhány csomag rugalmas kötszert, más néven copolyt. Ezt nem kell ragasztani, éppen a rugalmasságának köszönhetően ugyanis öntapadó, levéve pedig nem ragad a szőrhöz. Ezt kell a géz fölé tekerni, amelyet így az állat nem tud letépni. Persze az emberek által használt kötszerek is jók, de a copolyt sokkal könnyebb kezelni, tiszta és szinte vízálló védelmet biztosít.

Gézre és copolyra bármikor szükség lehet
Gézre és copolyra bármikor szükség lehet

Tompa végű olló, gumikesztyű

Az olló a kötés levágására használható. Ezzel még akkor sem teszünk kárt a kutyában, ha nem tűri nyugodtan a műveletet. A gumikesztyű pedig önt védi a vértől és a szennyeződésektől.

Lázmérő

Legyen egy dedikáltan kutyás használatra szolgáló digitális lázmérő otthon. Nem kell semmi különlegesre gondolni, a patikákban kapható olcsó termékek tökéletesek erre a célra. Ha úgy látja, hogy a jószág bágyadt, levert, vagy egyáltalán, gyanakszik, hogy valami baja van, a végbélbe óvatosan bedugva a hőmérő végét mérje meg a testhőmérsékletét. A kutya normál (egészséges) hője 38,0 és 39,0 Celsius-fok között van (tehát lényegesen magasabb, mint az emberé). Efölötti vagy ezalatti értéknél viszont érdemes rögtön állatorvoshoz fordulni.

Egy patikában kapható, olcsó digitális lázmérő az egyik legfontosabb felszerelés a kutyás elsősegélydobozban
Egy patikában kapható, olcsó digitális lázmérő az egyik legfontosabb felszerelés a kutyás elsősegélydobozban

Csipesz

Egyszerűbb esetben egy erős csipesszel mi magunk is kiszedhetünk például egy szálkát vagy toklászt az állat lábából. Ezután fertőtlenítsük és kössük be a sérült testrészt. Azonban a nagyobb, veszélyesebbnek tűnő idegen testek eltávolítását inkább bízzuk az állatorvosra.

Van, aki kullancskiszedő csipeszt is tart otthon, erre azonban nincs feltétlenül szükség. A kullancs eltávolítása történhet sima csipesszel vagy akár kézzel is, a lényeg, hogy minél gyorsabban csináljuk, és minél kevésbé nyomkodjuk, piszkáljuk az élősködőt.

Hánytatócsepp

Rosszul hangzik, nem igaz? De amikor mérgező anyagot evett fel a kutya, sokszor a gyors hánytatás az életét mentheti meg (lásd korábbi cikkeinket például a fagyállóról, xilitről, csokoládéról, patkányméregről). Ha notórius illegális felzabáló a kutya, lehet, hogy maga az orvos fogja javasolni, hogy tartson otthon ilyet cseppet. Szigorúan az ő javaslatára!

Széntabletta

Hasonló a szerepe, mint a hánytatásnak, csak míg a hánytatásnál eltávolítjuk a méreganyagokat, a széntabletta leköti, és azok a „normál” úton távoznak. Vigyázat, a széntabletta sem minden esetben megoldás.

Fecskendő (tű nélkül)

A fecskendővel nagyon pontosan lehet gyógyszeradagokat kimérni, és a kutya szája sarkánál becsúsztatva a végét és benyomva a folyadékot a beadást is megkönnyíti.

Probiotikumok

A probiotikumok egy része megfelelően tárolva meglepően sokáig eláll. Enyhébb hasmenéses tünetek esetén például sokat segíthet a bélflóra és az egészséges bélműködés helyreállításában.

Fájdalomcsillapító

Tartson otthon néhány szem, kisállatoknak fejlesztett fájdalomcsillapító gyógyszert, amelynek kiválasztásában az állatorvos fog segíteni. Ha nincs ilyen otthon, akut esetekben az emberi fájdalomcsillapító gyógyszerek közül KIZÁRÓLAG Algopyrin adható, az állatorvossal előzetesen egyeztetve az adagolást. Gyakorlatilag minden egyéb humán fájdalomcsillapító MÉREG. És ahogy lehet, el kell menni a legközelebbi állatorvoshoz és a betegség alapján megfelelő, speciálisan állatoknak készített fájdalomcsillapítót vásárolni.

Kizárólag az állatorvos ajánlott fájdalomcsillapítót adjunk a kutyának
Kizárólag az állatorvos ajánlott fájdalomcsillapítót adjunk a kutyának

Hányáscsillapító

Hirtelen jött hányós-fosós vírus esetén jól jöhet. Főleg az érzékenyebb gyomrú kutyák sokszor nem bírják az utazást, ilyen esetekben is nyugodtan adható. Az utazást megelőzően használt nyugtató hatású termékek is segíthetik az állatot, hogy ne érje traumaként az autókázás, ha erre egyébként hajlamos.

Ha tudjuk, hogy a kutya nem bírja az utazást, nyálzik, hány, nyugtatóval vagy hányáscsillapító adásával készüljünk fel az útra

Fültisztító folyadék, hipoallergén sampon

Helyzetek mindig adódnak, ha kutyát tart az ember. Összekeni magát nemakaromtudnimivel, vagy a fülébe megy valami. Ezekre a helyzetekre előre felkészülve rögtön orvosolni tudjuk a bajt, amikor bekövetkezik.

Antihisztamin-tartalmú gyógyszer

Méh- vagy darázscsípésre adott allergiás reakció kezelésére szolgál. Ez is olyan gyógyszer, ami nagyon jól jöhet, de előre az állatorvossal kell egyeztetni, hogy melyik típus használható a kutyáknál. Ha tudjuk, hogy nagyon érzékeny, allergiás a kutya, akkor egy Epipent sem árt bekészíteni.

Sokan nem tudják, hogy a kutyák is lehetnek allergiásak a darázscsípésre
Sokan nem tudják, hogy a kutyák is lehetnek allergiásak a darázscsípésre

Szállítóbox

Nagyon fontos! Ha az állat megsérül, és orvoshoz kell vinni, de egyébként is, ha utazunk vele, szoktassuk hozzá a szállítóboxban való utazáshoz. Sokkal biztonságosabb, mint az ülésen szállítani a jószágot. (Macskák esetén fokozottan igaz!) Kutyáknak, ha a boksz esetleg nem jöhet szóba, a hám becsatolása a biztonsági övbe is jobb megoldás, mint a semmi.

Tisztítókendő, papírtörlő, törülköző, nejlonzacskó, hőtartó fólia

Ha nem otthon van, akkor fog különösen jól jönni, ha van, amivel a beteg állat melegen tartható, illetve a kutya kezelése során és után magát és a környezetét is van mivel tisztába tenni. Sár, testfolyadékok, mindegyiktől jólesik megszabadulni.

A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Légytenyésztésbe kezdett egy nő a saját lakásában

2025. január 18. 16:10

Célja egy olyan zárt rendszer kifejlesztése volt, amelyben az érintés nélküli rovarnevelés valósul meg, a lárvától a légyig, majd a betakarítást követően ismét a lárva szakaszig.

Száj- és körömfájás Németországban: súlyos következmények

2025. január 16. 16:10

Importtilalom, szigorított ellenőrzés, aggódó gazdák a következménye a néhány napja Németország Brandenburg tartományában megjelent betegségnek.

A kedvencek gyógyulását szolgálja a kisállat-fizioterápia

2025. január 14. 09:40

A fizioterápia gyógyulást felgyorsító, állapotromlást megállító hatása nyilvánvaló. A kisállatokra kifejlesztett módszerek hasonlóan sikeresek.

Egy izraeli zsidó család sertéstenyésztéssel foglalkozik

2025. január 13. 07:10

A sertéshús fogyasztása a zsidóság számára sokszor az asszimiláció vagy a vallási hűtlenség szimbólumává vált.

Pontatlanul szolgáltat adatokat az állatorvosok jelentős része

2023. augusztus 11. 15:10

Magyarország több mint egy évtizede szolgáltat önkéntesen adatot az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről, 2024-től azonban az eladás mellett már a felhasználási adatokat is kötelező lesz elküldeni az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA).

Elfogytak a vidéki állatorvosok?

2024. február 23. 07:10

Amíg pár évtizeddel ezelőtt még a kisebb városokban sem volt szokatlan a kapirgáló baromfik látványa, addigra ma már a falvak zöméből is kikopott a haszonállatartás.

Egy kis mozgás az agráriumban dolgozóknak is kell!

2019. szeptember 3. 08:56

Az VI. Országos Állatorvos-Agrár Sportnap és Családi Hétvégén asztaliteniszben, fogathajtásban, futásban, kispályás labdarúgásban, parkröplabdában, sárkányhajóban streetballban és teniszben mérhetik össze a tudásukat az indulók.

Miért kötelező a kutyáknak az évenkénti veszettség elleni oltás?

2024. november 26. 09:40

Tőlünk nyugatra 3 évente, nálunk viszont évente kötelező veszettség ellen oltani. Mi ennek az oka? Hogyan állítható meg a betegség terjedése?