Állattenyésztés

Felavatták a magyar Agrofeed takarmánypremix-üzemét Oroszországban

Agrofórum Online

A jasznogorszki üzem révén a magyar premixgyártó vállalat a jelenlegi 8-10-ről 15 százalékra növeli részesedését az orosz piacon.

Felavatták a győri Agrofeed Kft. hárommilliárd forint értékű takarmánypremix-üzemét Oroszországban kedden a Tula megyei Jasznogorszkban. Az üzem minden idők második legnagyobb értékű, teljes mértékben magyar tulajdonú beruházása a kétoldalú relációban a Richter 20 évvel ezelőtti befektetése után. A 100 százalékos magyar önerőből megvalósított zöldmezős projekt a Szekeres István és Csitkovics Tibor társtulajdonos-ügyvezető által jegyzett Agrofeed eddigi legnagyobb üzleti vállalkozása, amelyet a tervek szerint később még bővíteni fognak.

A jasznogorszki üzem révén a magyar premixgyártó vállalat a jelenlegi 8-10-ről 15 százalékra növeli részesedését az orosz piacon, amelyen már másfél évtizede van jelen.

Szekeres István az MTI-nek elmondta, hogy a jasznogorszki üzem létrehozására azért volt szükség, mert a magyarnál tízszeresen nagyobb orosz piac igényeit Magyarországról szállítva kiszolgálni már nem nagyon lehet. Tőkeerős nyugat-európai konkurenseink is építkeznek ebben az üzletben, amivel lépést kell tartanunk – tette hozzá.

Csitkovics Tibor az MTI-nek elmondta, hogy a cég a Magyarországgal szomszédos és a FÁK-országokon kívül Észak-Afrikában és a Közel-Keleten is terjeszkedik.

A gyáravatás alkalmat szolgáltatott a kormányközi egyeztetésre is: Szabó László, a Külgazdasági és Külkereskedelmi Minisztérium parlamenti államtitkára és Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára Jevgenyij Gromikóval, az orosz agrártárca miniszterhelyettesével tárgyalt. A megbeszélésen mérlegelték az együttműködés fejlesztésének lehetőségeit az európai szankciók és az orosz ellenembargó által meghatározott körülmények között.

Szabó László az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: a magyar exportvállalatoknak meg kell érteniük, hogy az orosz exportkiváltási politika keretei között, amely helyi termelési központok létrehozására összpontosít, mire van szüksége az orosz félnek. „Szerencsére van olyan magyar technológia, magyar tudás, amit hasznosan be tudunk fektetni” – mondta. Hozzátette: az orosz fél érdeklődik a közös finanszírozásban, vegyesvállalatok formájában létrehozandó, élelmiszerrel, mezőgazdasággal kapcsolatos beruházások iránt, „amelyekben kis-, közepes- vagy akár nagyobb magyar cégek sikerrel tudnak versenyezni az orosz piacon”. Az együttműködés lehetséges területei között említette az öntözéses és takarmányozási technológiák, az állattenyésztési know-how átadását.

„Természetesen a szankciók nagyon keményen érintik az orosz gazdaságot, de az importkiváltási politika nagyon jó lehetőséget ad a magyar cégeknek. Szeretnénk meglovagolni ezt a hullámot, és amint a szankciók – remélhetőleg hamarosan – fellazulnak, akkor talán egyre több termékkel tudunk majd belépni az orosz piacra” – mondta.

Az agrártárca részéről Nagy István hangsúlyozta: az orosz piac nagy lehetőség a magyar mezőgazdasági termékek számára. Rámutatott, hogy az Agrofeed befektetése a sikeres működése esetén új kapukat tud megnyitni a magyar mezőgazdaság előtt.

A jasznogorszki beruházás keretében teljesen automatizált 1400 négyzetméteres gyártóüzem épült, valamint 5 ezer négyzetméteres raktár és vállalati iroda. Az építkezés tavaly májusban kezdődött, a tervezésben és kivitelezésben magyar, orosz és holland cégek vettek részt. Az új üzem több mint 100 munkahelyet biztosít majd.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Rekordmagas élelmiszerárak világszerte - Némi jó hír a nyugat-európai gabonapiacról

2022. április 10. 07:36

Az ENSZ élelmezésügyi ügynöksége közölte, hogy az élelmiszerek világpiaci ára márciusban csaknem 13%-kal új rekordszintre ugrott.

Különösen fontos az ASP elleni védekezés aratáskor

2020. július 9. 11:17

Magyarországon az ASP csak a vaddisznóállományban van jelen. Éppen ezért a betegség terjedésének lassítása, felszámolása mellett a legfontosabb feladat a házisertés-állományok megóvása.

5 tipp a másodjára kaszált silótakarmány betakarításához kedvezőtlen időjárás esetén

2023. augusztus 1. 08:10

A csapadékos időjárás gyakran akadályozza a gazdákat a másodjára kaszált silótakarmány betakarításában. Az alábbiakban felsorolunk néhány tippet, amelyek segíthetnek, ha a gazdák ilyen időszakban terveznek kaszálást.

SURAJA – az ütőképes szójafajta az eredményes gazdálkodás alapja

2024. február 23. 11:40

A szójatermesztés sikerének egyik kulcsa a szakmailag megalapozott – a termőhelyi adottságokhoz illeszkedő – fajtaválasztás.