Majdnem 50 pályamű érkezett a XXIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Termékdíj pályázatára.
Majdnem 50 pályamű érkezett a XXIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Termékdíj pályázatára, amelynek ünnepélyes eredményhirdetését április 26-án, kedden tartották Hódmezővásárhelyen. A Termékdíj Pályázat 2016 versenyén növénytermesztési és állattenyésztési kategóriában hirdették ki a győzteseket, nagydíjat pedig az Alpha-Vet Állatgyógyászati Kft. és a FeedLab International Kft. terméke kapott.
Ma már kétségtelen, hogy a 2016. május 19. és 22. között a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Magyar Állattenyésztők Szövetségének valamint annak tagszervezeteinek társrendezésében zajló kiállítás az ország egyik legjelentősebb mezőgazdasági seregszemléje, hiszen az idén először négynaposra bővülő eseményre mintegy 40-50 országból várnak látogatókat az alföld szívébe, Hódmezővásárhelyre.
Az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok kiállításon évről-évre az állattenyésztés és a hozzá kapcsolódó háttéripari kiállítók legjelesebb képviselői mutatkoznak be, köztük a hazai agrárium fejlesztésében is résztvevőket pedig a szervezők termékdíjakkal jutalmazzák.
„Az idei pályázatra 49 pályamű érkezett” – mondta az eredményhirdetés megnyitóján Antal Gábor, a Hód-mezőgazda Zrt. vezérigazgatója. „Ez nagyon dicséretes, különösen annak fényében, hogy az ágazat helyzete nem tükrözi ezt az optimizmust, hiszen a tej- és a hízósertés ágazat is komoly problémákkal küzd” – tette hozzá.
Az idén először négynaposra bővülő Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok időpontja is eltér kissé a megszokottól, aminek oka, hogy egy nemzetközi konferenciával összekötve tartják, ami által a világ több táján is megismerik, hogy Magyarországon a nehéz helyzet ellenére is jelentős az agrárium, az állattenyésztés.
Fekete Balázs állattenyésztési igazgató arról számolt be, hogy a külföldi vendégek számára először tavaly helyeztek üzembe nemzetközi pavilont, amelynek mérete idén szinte megduplázódik, mivel 40-50 országból is várnak látogatókat.
A négy nap során pedig a programok is másképp alakulnak. A tenyészállatok bírálatát – neves külföldi bírók közreműködésével – csütörtökön tartják, pénteken pedig a szakmai bemutatókkal és felvezetésekkel egybekötött látványos díjátadók lesznek.
„A laikus közönség számára a kutyás és lovas programok a legkedveltebbek, szombaton és vasárnap ezekben bővelkedik leginkább a rendezvény” – mondta az állattenyésztési igazgató, hozzátéve, hogy idén újdonságként segítő- és vakvezető kutyák bemutatóját is láthatja majd a közönség, de egy új kutyafajtát is itt ismerhetünk meg először.
Lovas programokban sem lesz hiány: a hagyományos csikós bemutatón túl díjlovas-, díjugrató- és fogathajtó versenyekben is gyönyörködhet a közönség, különleges látványelemként pedig a készenléti rendőrség négy lovas járőre is tart bemutatót, a szolgálatukban egyre nagyobb bizalmat élvező mezőhegyesi nóniuszaikkal. Ez szoros összefüggésben áll azzal, hogy az idei kiállítás kiemelt faja is épp a Nóniusz.
„Az is a hagyomány részét képezi, hogy mindig hódmezővásárhelyi vagy Csongrád megyei művész által készített díjat adunk át a kiállításon.” – emlékeztette a jelenlévőket Fekete Balázs. Míg korábban többnyire állatfigurákat vagy a kiállítás jellegzetes ismertetőit, esetenként az állatok pásztorát ábrázoltatták, ezúttal a növénytermesztést helyezték a középpontba. Az idei díjakon Návai Sándor hódmezővásárhelyi szobrászművész által az állat és az ember egyik legfontosabb éltető eleme, a csírázó mag jelenik meg, az élet kezdetének szimbólumaként.
Érdekesség még, hogy a nagydíjban részesített termékek számára egy jól beazonosítható, állandó logót is terveztettek, amelynek használata a kiemelt termék forgalmazása során válik jogosulttá, a magyar minőség szimbólumaként. Ráduly Csaba grafikusművész munkája 34 versenyző pályaműve közül bizonyult a legjobbnak, amely egyszerre jeleníti meg egy növény szárát és egy állat szarvát, trikolor színeivel utal a termék magyar származására, s az ábra sötét és világos háttérben alkalmazva is egyaránt érvényesül.
„A mezőgazdaság egy egyre intenzívebben fejlődő tudomány” – hangoztatta Sipos József, a Bayer Hungária Kft. területi képviselője, fejlesztője, aki a növénytermesztési kategóriában bíráló zsűri elnöke, Prof. Dr. Birkás Márta professzorasszony távollétében adta át az elismeréseket. A két kategóriában (Input anyagok – Termesztéstechnológiai ajánlások, valamint Technika, technológia) bírált növénytermesztési pályázatra 14 nevezés érkezett. A bírálatok során a zsűri a víztakarékosságra, a talajélet javítására, az okszerű tápanyag-utánpótlásra fókuszáló pályamunkák esetében azok újdonságtartalmát, kidolgozottságát, felhasználhatóságát, ár-érték arányát és piaci megfelelőségét vette figyelembe.
Állattenyésztés terén idén három kategóriában bírált a zsűri. Ahogy a díjátadón Dr. Wagenhoffer Zsombor, a bírálóbizottság elnöke elmondta, sosem látott mennyiségben jelentkeztek, 28 cég 35 termékkel. „A Föld népességének élelmezéséhez 2050-re a most megtermelt élelmiszermennyiség duplájára lesz szükség. Így a mezőgazdaság, azon belül pedig az állattenyésztés stratégiai jelentősége is növekedni fog” – hangsúlyozta. „A Magyar Állattenyésztésért Termékdíj pályázat célja, hogy azokat a magyar – vagy valamilyen hazai érdekeltséggel rendelkező – cégeket részesítse elismerésben, amelyek a hazai piacon forgalmazott termékeikkel, fejlesztéseikkel az állattenyésztők szolgálatában állnak” – mondta a bíráló elnök.
A takarmányozás terén 14, a tartástechnológia és agrár-informatika témakörben 12, állategészségügy és szaporodásbiológia csoportosításban pedig 9 pályázat érkezett. Az értékelésnél lényegi szempontnak számított a magyar tulajdoni háttér, a hazai fejlesztés, gyártás, szervizelés, a termék piacra kerülésének ideje, a termék vagy fejlesztés aktualitása, újszerűsége, innovatív jellege, tudományosan alátámasztott előnye, referenciáinak száma, a piaci részesedés, valamint a pályázat színvonala. A zsűri egy nagydíjat, kategóriánként I., II., és III. díjat adományozott. A nagyszámú színvonalas pályaműre való tekintettel az I-II-III. díjakat a takarmányozás kategóriában két sorozatban adták ki.
„MAGYAR NÖVÉNYTERMESZTÉSÉRT TERMÉKDÍJ PÁLYÁZAT 2016”
A zsűri tagjai:
Prof. Dr. Birkás Márta – egyetemi tanár, a MTA doktora, SZIE MKK Növénytermesztési Intézet Földműveléstani Tanszék professzora, a zsűri elnöke
Dr. Molnár Tamás Géza Ph.D. – a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar Műszaki Intézet docense
Sipos József – a Bayer Hungária Kft. területi képviselője
NAGYDÍJ:
Alpha-Vet Állatgyógyászati Kft.
A magyar ötletből, magyar alapanyagokból készült magyar termék egy olyan organikus alapokon nyugvó talajkondicionáló készítmény, mely csökkenti az öntözővíz felhasználást és az aszály okozta kiszáradást. A magyar tulajdonban lévő, 27 éve alapított vállalkozás organikus alapú, talajbarát termékeiket nagyüzemi zöldség- és virágkertészeti, szaporítóanyag üzemi felhasználásra, városi parkok és golfpályák, magánkertek számára ajánlja.
I. DÍJ:
Carmeuse Hungária Kft.
TERRACALCO 95 – talajmeszezés korszerűen
II. DÍJ:
Pro-Feed Kft.
Terra Sorb Radicular a kertészetek, növényi stressz menedzsment alap pillére
III. DÍJ:
TERRAGRO Kereskedelmi Kft.
BIOFIL Szója és Borsó talajoltó baktérium készítmények
„MAGYAR ÁLLATTENYÉSZTÉSÉRT TERMÉKDÍJ PÁLYÁZAT 2016”
A zsűri tagjai:
Dr. Wagenhoffer Zsombor – a MÁSZ ügyvezető igazgatója, a zsűri elnöke
Kovács-Mesterházy Zoltán – osztályvezető, Őrségi Nemzeti Park, Őrségi Területkezelési Osztály
Dr. Sallai László – a Szegedi Tudományegyetem MGK Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet adjunktusa
NAGYDÍJ
FeedLab International Kft.
A hazai keveréktakarmány gyártók részére takarmány-optimalizáló és recept számító program fejlesztésével foglalkozó cég terméke szoftver platform független (MS Windows, iOS, Linux), költséghatékony és a „felhőben” történő adattárolással és kezeléssel rugalmas alkalmazást tesz lehetővé.
I. DÍJ:
Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.
SOYZIN˝ full fat szója alapú bendővédett fehérje-és zsírforrás kérődző állatok részére termékéért
I. DÍJ:
EPF Kft.
GMO mentes pulykahús előállítása nagyüzemi körülmények között a magyar fejlesztésű PEELKO takarmány adalékanyag segítségével pályázatáért
II: DÍJ:
ADEXGO Kft. és VITAFORT Zrt.
VITAKARB TERMÉKCSALÁD
II. DÍJ:
UBM Feed Kft.
Megnövelt többszörösen telítetlen zsírsavtartalmú nyerstej, avagy a FIT-FAT MILK előállítása nagyüzemi körülmények között pályázatáért
III. DÍJ:
Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.
Platinum brojler és pulyka takarmánysorok termékéért
III: DÍJ:
ADEXGO Kft.
˶Glüko Top 3 termékcsalád˝ ˶GLüKO-GO-OLÉ˝, ˶STARCH-GO˝ és ˶GLÜKO-GO-STAR˝ pályázatáért
(Csomós Éva – Agrofórum Online)