Állattenyésztés

Már tenyésztik a klímasemleges szarvasmarhát

Agrofórum Online

A szarvasmarhákat a legnagyobb szén-dioxid-termelők között tartják számon. Argentína azonban nem a marhák leselejtezésében, hanem új tanúsítási rendszerben gondolkodik. A cél a klímasemleges szarvasmarha.

Argentínában, amely a szarvasmarhák számát tekintve benne van a top 10-ben a világon, olyan tenyésztési módszerrel kísérleteznek, amellyel a marhahús klímasemlegessé válhat. Ezt úgy tudják elérni, ha a tenyésztés során több szén-dioxidot sikerül megkötni, mint amennyit kibocsátanak. Ha a módszer végül nemcsak környezetbarátnak, hanem gazdaságilag megtérülőnek is bizonyul, könnyen utat mutathat az Európai Unió állattenyésztői számára is.

Az állattenyésztés a klímaváltozás egyik mozgatórugója

Világviszonylatban az állattenyésztés az éghajlatváltozás egyik fő okozója, és az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának mintegy 12 százalékáért felelős. A mezőgazdaságból származó üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak pedig a kétharmada kötődik az állattenyésztéshez, főleg a húselőállításhoz.

Azt nem várhatjuk el, hogy az emberiség egésze vegán életmódra térjen át – bár a húsfogyasztás csökkentése vállalható alternatíva. Jelenleg az a realitás, hogy a globális húsfogyasztás a növekvő népességgel és jóléttel együtt nő. Ráadásul nem minden legelőterület alkalmas egyformán szántóföldi művelésre.

Tanúsítvánnyal az éghajlat védelméért

Nincs szükség drasztikus változásokra, hogy a szarvasmarhákhoz kötődő szén-dioxid-kibocsátás csökkenjen. A takarmány-összetétel enyhe megváltoztatása vagy jobban hasznosító genetikák használata már eredményt hozhat. A probléma nem ebben van, hanem a szándék hiányában: a tenyésztők az ő szempontjukból érthetően, mivel üzleti vállalkozást vezetnek, a bevételeik növelésére helyezik a hangsúlyt, és nem a globális környezetvédelmi intézkedésekre.

A kiadások emelkedésének ellensúlyozásában segítséget jelenthetnek az öko és a fair trade címkék, melyek az előállított húsáru értékét növelik. Ebben a sorba illeszkedhet a tanúsítvány a CO2-semleges gazdálkodásról, aminek a többletköltségét a termék megvásárlója fizeti.

Az erdőben legelő szarvasmarhák CO2-semlegessé válnak

A gazdálkodásnak ez a módja a szabad tartáshoz kötődik. Az állatokat erdőkkel tarkított legelőkön nevelik. A szakértők úgy számolnak, hogy ezzel a módszerrel a szarvasmarhák által kibocsátott szén-dioxidot kompenzálhatja a fák és a talaj által megkötött szén-dioxid mennyisége. Így a marhahús klímasemlegessé válik. A minősítés már létezik, Argentínában 2024 elején hagyták jóvá állami és magáncégek együttműködésének eredményeképpen.

A kérdés már csak az, hogy a fogyasztók hajlandóak-e magasabb árat fizetni a szén-dioxid-semleges tanúsítvánnyal rendelkező marhahúsért.

Nem véletlen, hogy az argentin rendszer az erdei legeltetésre hasonlít. Ez a módszer évszázadokon át Európára is jellemző volt. De az erdőpusztulás, a túlhasználat és az állattenyésztés intenzívebbé válása során a haszonállatok elhagyták az erdőt. Ma már léteznek olyan projektek, amelyekkel megpróbálják újraéleszteni ezt a legeltetési módot, amelynek haszna végeredményben a klímavédelem.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

Az állattartó telepek támogatásai: a Massey Ferguson gépei

2025. január 27. 12:30

A Massey Ferguson állattartó telepeket érintő támogatási programjaiba is beépíthető gépei.

27-ről 34,5 literre növelték a tehenek napi tejtermelését

2025. január 22. 16:10

Nagy volt a személyzet, kevés a rutin, a takarmányadagokon, a termékenység szabályozásán, az állatok egészségi állapotán is javítani kellett.

AKI: tavaly kevesebb állatot vágtak le a vágóhidakon, mint az előző évben

2023. március 10. 13:07

A magyarországi vágóhidakon 97,9 ezer darab szarvasmarhát vágtak le 2022-ben, 10,4 százalékkal kevesebbet az előző évinél, sertésből 4 millió 532 ezret, ez 6,9 százalékos csökkenés, baromfiból pedig 207,8 millió darabot, ami 11 százalékkal marad el a 2021. évitől.

Friss információk a már szarvasmarhát is fertőző madárinfluenzáról

2024. július 8. 08:40

Szinte nincs házi- és haszonállat, amely biztonságban lenne a madárinfluenzától. Mekkora veszélyt jelent, hogy szarvasmarhában is kimutatták?

Nőtt a szarvasmarha kivitel

2018. május 10. 06:55

Marhahúsból 40 százalékkal többet szállítottak külföldre a feldolgozók, az áremelkedésnek köszönhetően a kivitel értéke ennél is nagyobb mértékben, összesen 64 százalékkal bővült.

Minden cseppjében családi vállalkozás

2020. január 10. 06:36

Az egykor egy tehénnel induló „vállalkozás” ma már mintegy 160 állatot számláló állománnyal rendelkezik, és a DARASSA TEJ Kft. termékei is felkerültek a hazai élelmiszerláncok polcaira.