Állattenyésztés

Nagy veszteségekről számoltak be a méhészek

Agrofórum Online

Egy felmérés szerint Németországban több mint minden ötödik méhcsalád nem élte túl a 2021/22-es telet. Az időjárás, a növényvédő szerek vagy a rettegett Varroa atka volt a hibás? A méhészek országszerte egyeztetnek erről. Egy biztos: a múlt télen nagy volt a veszteség a méhcsaládok körében - különösen délnyugaton.

Németországban 21 százalékos volt a veszteségarány – mondta Christoph Otten, a mayeni Méhészeti Központ vezetője, mintegy 10 000 méhész vett részt a szakközpont országos felmérésében. Rajna-vidék-Pfalzban 23 százalékos, Baden-Württembergben 26 százalékos, Saar-vidéken pedig 27 százalékos volt a veszteség. „Ez jóval az átlag felett van a hosszú távú átlagot messze felülmúlja” – mondta Otten. Ez azonban az elmúlt 20 év ingadozási tartományán belül van. Az érintett méhészek száma magas. Rajna-vidék-Pfalzban például 70 százalék, Saar-vidéken pedig csaknem háromnegyede könyvelt el veszteséget.
A méhpusztulást elsősorban a tavalyi rossz időjárásnak tulajdonítják. A méhek alig gyűjtöttek nektárt, de ezt ellensúlyozhatták cukros vízzel. „Ez azt jelenti, hogy a méhek nem éheznek, de valami hiányzik.” Ez az alultápláltság azt jelenthette, hogy legyengülve mentek a télbe. Emellett a Varroa atka okozta károk is tovább nőttek. „Egyszerűen különféle negatív tényezők együttesen érvényesültek” – mondja Otten.

A Saar-vidéki méhészek szóvivője, Markus Lay egyetért a szakközpont vezetőjével. – „A tavalyi időjárás miatt a méhek egy részét etetni kellett, hogy egyáltalán életben maradjanak. Ennek köszönhetően gyengébben kezdték a telet, majd a Varroa atka is megtette a magáét.”

A Rajna-vidék-Pfalz tartományi méhészszövetség elnöke, Thomas Hock azt feltételezi, hogy a veszteségek még a felmérés szerint is lényegesen nagyobbak. Több mint 3000 kolónia csökkenésére számít. „Most hiányoznak a beporzásból, így a természet egésze károsodik” – mondta.

A méhek pusztulásáért különösen a mérgező növényvédő szerek használatát okolja. Különösen az olyan nagyon nedves, esős években, mint 2021, „rendkívül sok” növényvédő szert használnak. Különösen a gombák ellen használtak gombaölő szereket, amelyek a méheket is károsították, és a bélflórájukat is érintették – írta a német proplanta agrároldal.

Hock szerint, ha egy királynő, akinek sok nektárra és virágporra van szüksége, már gyenge tojásokat rak, annak az utódokra is vannak következményei. Ezenkívül gombaölő szereket is kimutattak a méhviaszban: „Jelenleg senki sem tudja megmondani, hogy ez hogyan hat a lárvákra” – mondja Hock. Az viszont tény, hogy voltak virágpor- és takarmányhiányos száraz évek is, de lényegesen jobb áttelelési helyzettel „és csak nagyon kis veszteségekkel”.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

Jó hír a gabonaszállításban: emelkedett a Rajna vízállása

2023. június 27. 08:03

A németországi Rajna vízszintje a folyó nagy részén a normál szint közelébe emelkedett a múlt heti heves esőzések után, de egyes északi és középső területeken még így is túl sekély maradt.

Csökkenhet a német búzatermés

2020. május 21. 08:34

Ebben az esztendőben a németországi búzatermesztés 2,9 százalékkal eshet vissza éves alapon, ez 22,38 millió tonnás adatot eredményezhet.

Tovább élénkül a vita a német bioüzemanyagokról

2023. február 5. 08:43

Németországban évente körülbelül 3 millió tonna biodízelt kevernek össze fosszilis dízelolajjal, és az állati takarmányt is repce feldolgozásával állítják elő.

A német gazdák óriási tiltakozása 

2024. január 16. 15:40

A mezőgazdasági termelők és traktoraik Németország minden szegletéből összegyűltek Berlinben hétfőn reggel, hogy csatlakozzanak egy óriási tiltakozáshoz, amely a magasabb adózási tervek újragondolását követelte a döntéshozóktól.