Állattenyésztés

Sertésben mutatták ki a H5N1 madárinfluenza-vírust

Agrofórum Online

A sertésekkel sok közös betegsége van az embernek, ezért különösen ijesztő, hogy most pont ebben a haszonállatfajban ütötte fel a fejét a vírus.

Az eset egy kisebb oregoni gazdaságban történt, ahol az állatorvosok kimutatták egy sertésben a vírust, amely eredetileg fertőzött csirkéktől származott. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősítette az esetet.

Az állatokat a biztonság kedvéért levágták

Bár összesen öt sertés volt kitéve a vírusnak, nem mutatták a betegség tüneteit. Két állatban azonban kimutatták a vírust. Az érintett sertéseket elővigyázatosságból levágták, és részletes tudományos vizsgálatnak vetették alá. A főállatorvos az esetről szóló nyilatkozatában arról is beszélt, hogy a vírus a sertések minden részében kimutatható volt.

Az Egyesült Államokban a H5N1 vírus tejelő tehenekre való átterjedése már jól ismert jelenség. A vírussal való fertőzöttséget 14 állam több mint 200 gazdaságában mutatták ki. Az oregoni sertésekben talált vírusváltozat közvetlenül vadmadarakból származik, és különbözik a korábban tejelő tehenekben talált törzsektől.

A betegség terjedésétől tartanak

A szakértők nagyon aggódnak a madárinfluenza más állatfajokra, például sertésekre való esetleges átterjedése miatt. A sertések fertőződésének azért is van kiemelt jelentősége, mert a sertések az emberi influenzavírusokat is elkaphatják. Vagy fordítva, és ezért ez különösen félő, hogy a vírus mutációja az embereket is veszélyeztetheti.

A kutatásokban most arra összpontosítanak, hogy részletesen elemezzék, hogyan változott meg a vírus. A jelentések szerint az USDA már megkezdte a vírus genomjának szekvenálását. Egy szakértő figyelmeztetett arra is, hogy potenciálisan milyen súlyos következményekkel járna, ha a vírus képes lenne hatékonyan a sertések között továbbterjedni és járványt okozni. Ezt a szakemberek szerint katasztrofális következménnyel járna az Egyesült Államok sertéstenyésztésére – és mivel majdnem biztosan nem lehetne ott megállítani, az egész világéra.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Tájékoztató fórumokat tart a kamara az afrikai sertéspestis miatt

2019. szeptember 17. 12:46

A NAK szeptember folyamán soron kívüli tájékoztató rendezvényt tart az afrikai sertéspestis kapcsán az állattartók részére Miskolcon, illetve Nádudvaron.

Az unió szarvasmarha- és sertésállománya is csökkent

2022. június 28. 08:02

Szarvasmarhatartás szempontjából kiemelkedik Franciaország a 17,3 milliós állományával, de Németországban is 10 milliónál több állatot tartanak.

Az utolsó európai toronyház – sertések számára

2024. július 4. 16:10

Létezik egy toronyház Európában, amelyben 10 500 anyakocát látnak el. A tulajdonos vállalatcsoportnál évi 280 ezer malac születik.

Újabb elhullott vaddisznó - Sertéspestis a Tisza mellett

2018. május 17. 09:28

A fertőzés feltehetően Kárpátaljáról, a fertőzött, vírushordozó vaddisznók tavaszi vándorlása révén került át Magyarországra.