Állattenyésztés

Sertésben mutatták ki a H5N1 madárinfluenza-vírust

Agrofórum Online

A sertésekkel sok közös betegsége van az embernek, ezért különösen ijesztő, hogy most pont ebben a haszonállatfajban ütötte fel a fejét a vírus.

Az eset egy kisebb oregoni gazdaságban történt, ahol az állatorvosok kimutatták egy sertésben a vírust, amely eredetileg fertőzött csirkéktől származott. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősítette az esetet.

Az állatokat a biztonság kedvéért levágták

Bár összesen öt sertés volt kitéve a vírusnak, nem mutatták a betegség tüneteit. Két állatban azonban kimutatták a vírust. Az érintett sertéseket elővigyázatosságból levágták, és részletes tudományos vizsgálatnak vetették alá. A főállatorvos az esetről szóló nyilatkozatában arról is beszélt, hogy a vírus a sertések minden részében kimutatható volt.

Az Egyesült Államokban a H5N1 vírus tejelő tehenekre való átterjedése már jól ismert jelenség. A vírussal való fertőzöttséget 14 állam több mint 200 gazdaságában mutatták ki. Az oregoni sertésekben talált vírusváltozat közvetlenül vadmadarakból származik, és különbözik a korábban tejelő tehenekben talált törzsektől.

A betegség terjedésétől tartanak

A szakértők nagyon aggódnak a madárinfluenza más állatfajokra, például sertésekre való esetleges átterjedése miatt. A sertések fertőződésének azért is van kiemelt jelentősége, mert a sertések az emberi influenzavírusokat is elkaphatják. Vagy fordítva, és ezért ez különösen félő, hogy a vírus mutációja az embereket is veszélyeztetheti.

A kutatásokban most arra összpontosítanak, hogy részletesen elemezzék, hogyan változott meg a vírus. A jelentések szerint az USDA már megkezdte a vírus genomjának szekvenálását. Egy szakértő figyelmeztetett arra is, hogy potenciálisan milyen súlyos következményekkel járna, ha a vírus képes lenne hatékonyan a sertések között továbbterjedni és járványt okozni. Ezt a szakemberek szerint katasztrofális következménnyel járna az Egyesült Államok sertéstenyésztésére – és mivel majdnem biztosan nem lehetne ott megállítani, az egész világéra.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Jövőre lehet vakcina afrikai sertéspestis ellen

2020. december 6. 05:37

Sikerült elkülöníteni, és az afrikai sertéspestis betegség vírusbankját létrehozni egy kutatócsoportnak Vietnámban. A kezdeti oltástesztek biztató eredményeket hoztak.

Vaddisznóállomány-gyérítés tervezését segítő tanácsadói hálózat alakult

2021. május 13. 06:33

A hálózat célja, hogy – az állategészségügyi szempontok figyelembevételével – segítse a vadászatra jogosultakat a vaddisznóállomány eredményes csökkentésében.

Megépülhet Európa legmodernebb sertéstelepe

2023. április 6. 12:42

Az UBM az élőállat-tenyésztés területén is aktív szereplővé kíván válni Európa legmodernebb és legfenntarthatóbban működő sertéstelepének megépítésével, és éves szinten 350-500 ezer hízósertés előállításával.

Év elejéhez képest nőtt a sertés ára

2018. október 1. 13:18

Az utóbbi időben Románia az ottani, a házisertés-állományban is terjedő afrikai sertéspestis miatt jelentősen növelte élősertés-behozatalát Magyarországról.