Állattenyésztés

Sertésben mutatták ki a H5N1 madárinfluenza-vírust

Agrofórum Online

A sertésekkel sok közös betegsége van az embernek, ezért különösen ijesztő, hogy most pont ebben a haszonállatfajban ütötte fel a fejét a vírus.

Az eset egy kisebb oregoni gazdaságban történt, ahol az állatorvosok kimutatták egy sertésben a vírust, amely eredetileg fertőzött csirkéktől származott. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősítette az esetet.

Az állatokat a biztonság kedvéért levágták

Bár összesen öt sertés volt kitéve a vírusnak, nem mutatták a betegség tüneteit. Két állatban azonban kimutatták a vírust. Az érintett sertéseket elővigyázatosságból levágták, és részletes tudományos vizsgálatnak vetették alá. A főállatorvos az esetről szóló nyilatkozatában arról is beszélt, hogy a vírus a sertések minden részében kimutatható volt.

Az Egyesült Államokban a H5N1 vírus tejelő tehenekre való átterjedése már jól ismert jelenség. A vírussal való fertőzöttséget 14 állam több mint 200 gazdaságában mutatták ki. Az oregoni sertésekben talált vírusváltozat közvetlenül vadmadarakból származik, és különbözik a korábban tejelő tehenekben talált törzsektől.

A betegség terjedésétől tartanak

A szakértők nagyon aggódnak a madárinfluenza más állatfajokra, például sertésekre való esetleges átterjedése miatt. A sertések fertőződésének azért is van kiemelt jelentősége, mert a sertések az emberi influenzavírusokat is elkaphatják. Vagy fordítva, és ezért ez különösen félő, hogy a vírus mutációja az embereket is veszélyeztetheti.

A kutatásokban most arra összpontosítanak, hogy részletesen elemezzék, hogyan változott meg a vírus. A jelentések szerint az USDA már megkezdte a vírus genomjának szekvenálását. Egy szakértő figyelmeztetett arra is, hogy potenciálisan milyen súlyos következményekkel járna, ha a vírus képes lenne hatékonyan a sertések között továbbterjedni és járványt okozni. Ezt a szakemberek szerint katasztrofális következménnyel járna az Egyesült Államok sertéstenyésztésére – és mivel majdnem biztosan nem lehetne ott megállítani, az egész világéra.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kínában állami tulajdonú megafarmok végzik a tejtermelést

2024. november 8. 14:40

Kína mindent megtesz azért, hogy csökkentse az importszükségleteit tej- és tejtermékekből. Egyelőre azonban rászorul a behozatalra.

Mennyire ismeri a kullancsok által terjesztett kutyabetegségeket?

2024. november 5. 09:40

Évente sok kutya hal meg kullancsok közvetítette betegségek miatt. Állati vészhelyzetekről szóló sorozatunk második részében ezeket mutatjuk be.

Jön a tél, a lovaknak is szükségük van az extra gondoskodásra

2024. november 4. 14:40

Bár a lovak nagytermetűek, így csak nagyon ritkán fáznak, több takarmányra, friss vízre és alkalmanként némi melegítésre is szükségük lesz.

Miért köpködnek a lámák és alpakák?

2024. október 31. 11:10

A lámák és alpakák alapvetően kedves állatok, de megeshet, hogy bizony aki közel megy hozzájuk, azt leköpik… De vajon miért teszik?

Megugrott a mezőgazdasági termelői árak éves növekedése

2020. január 16. 12:17

A növényi termékek felvásárlási ára átlagosan 0,6 százalékkal volt magasabb, mint az előző év novemberében, ami 4,1 százalékponttal magasabb az októberi mínusz 3,5 százaléknál.

Növekedett a szarvasmarha- és a sertésállomány

2018. július 11. 12:16

Tavaly decemberhez viszonyítva idén júniusban a szarvasmarha- és a tehénállomány 10 ezerrel, illetve 2 ezerrel nőtt.

A sertéshús- és baromfihús-ágazat a járvány nagy vesztese

2020. május 27. 10:16

Mindkettőben kettős vírushatás volt érzékelhető, hiszen a sertések esetében az afrikai sertéspestis a világpiacot is jelentősen befolyásoló módon Kínában is súlyos válságot okozott, illetve a baromfikat is érintette egy komolyabb vírus.

Magyar fejlesztés segíthet a sertés PRRS betegség leküzdésében

2024. március 15. 12:10

A kutatók által kifejlesztett szekvenálási protokoll lehetővé teszi a betegség jobb megértését, ezáltal hatékonyabbá válhat az ellenőrzése, illetve megelőzése.