23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Állattenyésztés

Új intézkedések léptek életbe az afrikai sertéspestis hatékonyabb kezelése érdekében

Nébih

Az élelmiszerlánc valamennyi szereplőjére kiterjedően megjelent az Országos Főállatorvos 2/2018. számú határozata.

Az új rendelkezés az ASP járványügyi felmérő (surveillance) program részeként, az ország egész területén végrehajtandó intézkedéseket nevesíti és szabályozza. A jogszabály az afrikai sertéspestis (ASP) helyzet hatékonyabb kezelése érdekében számos változást tartalmaz az egyidejűleg hatályon kívül helyezett 1/2018. számú OFÁ határozatban foglaltakhoz képest.

Az ASP megelőzésére és korai felismerésére vonatkozó intézkedések hatékonyságának növelése érdekében új országos főállatorvosi határozat lépett életbe Magyarországon. Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos élelmiszerlánc-felügyeleti jogkörében eljárva, az élelmiszerlánc valamennyi érintett szereplőjére kiterjedő hatállyal rendelte el a 2/2018. számú határozatban foglaltakat.

A korábban érvényben lévő OFÁ határozathoz képest módosultak például a korlátozás alá vont területek. Az ASP szempontjából magas, közepes, illetve alacsony kockázatúnak minősülő területek besorolása a jelenlegi járványügyi helyzetnek megfelelően történt, amelyet a határozat 1. melléklete tételesen tartalmaz.

Ugyancsak megváltoztak az ártalmatlanított vaddisznók után igényelhető állami kártalanítás szabályai. Az újonnan megállapított kártalanítási összegek az Országos Magyar Vadászkamara javaslata alapján kerültek az OFÁ határozatba. Az új határozat a korábbinál pontosabban szabályozza, valamint a vonatkozó európai közösségi rendeletekkel is harmonizálja a közúti hulladékgyűjtést követő ártalmatlanítás menetét.

Az Országos Főállatorvos 2/2018. határozata elérhető az Agrárminisztérium és a Nébih honlapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Kampány indult a kiváló magyar sertéshús népszerűsítésére

2020. december 5. 04:38

A jelenlegi szabályozás szerint a termékeken már köteles a kereskedő feltüntetni a hús eredetét kiírva vagy zászlóval.

Stratégiai cél megállítani a sertésállomány csökkenését

2019. február 11. 09:03

Lényeges új javaslati elem a PRRS „mentes vakcinázott” (mV) állomány fogalma, amely szerint a mentesítési folyamat során az utódállomány mentességét kell elérni és nem cél a tenyészállatok teljes vírusmentessége.

Öt hónapos csúcson a kukorica ára a német sertéspestis miatt

2020. szeptember 11. 05:57

Európában a vevők kerültek fölénybe, de árnyalta a képet, hogy a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza drágulásának ellenére csökkent a repce ára.

A sertéspestis idáig csak rövidtávú bizonytalanságot okozott az ágazatnak

2019. május 7. 08:33

Az ASP rövidtávon bizonytalanságokat okozott az ágazatnak, de összességében nem billentette meg, és a hazai sertésállomány mennyisége sem változott számottevően.