Állattenyésztés

Változnak a veszélyes állatok tartásának szabályai

Agrofórum Online

Elkészült a veszélyes állatok tartására vonatkozó, nyáron módosult jogszabály végrehajtási rendeletének tervezete, amelyből kiderül, hogy melyik állat tartozik a különösen veszélyes fajok közé, és ezek tartása milyen személyi és tárgyi feltételeket követel meg.

Elkészült a veszélyes állatok tartására vonatkozó, nyáron módosult jogszabály végrehajtási rendeletének tervezete, amelyből kiderül, hogy melyik állat tartozik a különösen veszélyes fajok közé, és ezek tartása milyen személyi és tárgyi feltételeket követel meg.

A földművelésügyi tárca közigazgatási egyeztetésre bocsátotta a miniszteri rendelet tervezetét, amelyet október 17-ig lehet véleményezni. 

Az új végrehajtási rendelet tervezete felsorolja a veszélyes állatok körét, amely jelentősen bővül, továbbá a rendelet alapján szigorúbbá, ugyanakkor életszerűbbé válnak a tartásukra vonatkozó előírások. A rendelet állapítja meg egyebek közt a veszélyes állatok tartásának, szaporításának, elidegenítésének, az országba történő behozatalának, valamint egyedi azonosításának szabályait.

A veszélyes állatokhoz kapcsolódó engedélyezési feladatokat a környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőség látja el.

A különösen veszélyes állatok közé tartozik például az ízeltlábúak közül a fekete özvegyek összes faja, a hüllők közül egyebek mellett  krokodilok, anakondák, viperafélék, aligátorteknősök. A madarak közül csak a struccalakúak rendjébe tartozó kazuárfélék fajai különösen veszélyesek. (A sisakos kazuár a harmadik legmagasabb és a második legnagyobb tömegű élő madár, csak a strucc és az emu magasabb nála).

A különösen veszélyes emlősök között a nagyragadozók mellett megtalálhatóak a cerkóffélék, a gibbonfélék, de a csimpánzok is.

Különösen veszélyes állatfaj egyedét a rendelettervezet szerint kizárólag állatkertben, cirkuszi menazsériában, illetve kísérleti állatot tenyésztő, beszállító és felhasználó intézményben lehet tartani.

Közepesen veszélyes állatfaj tartásához is szükséges a 3 hónapnál nem régebbi pszichológiai alkalmassági vizsgálat. Ezen túl feltétel, hogy a természetes személy rendelkezzen valamennyi szükséges hozzájáruló nyilatkozattal, megfelelő képesítéssel vagy szakmai tapasztalattal. Méreggel rendelkező közepesen veszélyes állat tartására engedély akkor adható, ha a kérelmező igazolni tudja, hogy az állat marása, szúrása esetére biztosított a méreg ellen használható szer, illetve, ha a méreg ellen nem készült semlegesítő szer akkor a folyamatos szakszerű egészségügyi ellátást kell biztosítani. A méreggel rendelkező állatok tartására biztonsági üveggel ellátott, jól zárható akváriumot, inszektáriumot, illetve terráriumot kell használni.

A hozzájáruló nyilatkozatot méreggel nem rendelkező veszélyes állat esetén a közvetlenül szomszédos lakóingatlanok, vagy méreggel rendelkező veszélyes állat esetén a lakóépület valamennyi lakóingatlana kétharmadának tulajdonosaitól vagy az ott életvitelszerűen tartózkodóktól kell beszerezni.

A veszélyes állatot – amennyiben fizikai tulajdonságai azt lehetővé teszik – egyedi azonosítóval kell ellátni, az adatokat országos elektronikus adatbázisban tartják majd nyilván.

Közepesen veszélyes állat például a skorpió, több varánuszfaj, a sárga anakonda, néhány piton és vipera, több kígyófaj, a vadmacska, a kenguruk, a fosszák, a lófélék, disznófélék, szarvasfélék. A madarak közül pedig baglyok, keselyűfélék és sasok szerepelnek a listán.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Nagymértékben visszaesett az állattartók száma

2022. február 18. 07:47

A hazai állattartó gazdaságok száma folyamatosan csökken, 2010 óta több mint felével (53 százalékkal) zsugorodott.

A gazdaságok száma 30%-kal csökkent 2010-hez képest

2022. február 6. 13:36

Sok kisgazdaság van Magyarországon, a termelés azonban koncentrált

Lúdtelepen igazoltak madárinfluenzát

2023. március 24. 10:24

Nógrád vármegyei lúdtelepen igazolta a madárinfluenza vírusának jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A MATE és a UBM Feed Zrt. közösen fejleszti tovább a takarmánygyártást

2023. február 26. 07:41

A versenyképes állattartás elengedhetetlen feltétele a minőségi takarmány.