Bulvár

10 különös újévi hagyomány a nagyvilágból

Agrofórum Online

Mért dobják ki az olaszok a székeket az ablakon át, és miért gurít minden kolumbiai bőröndöt az utcán szilveszter napján? Miért mártóznak meg a jéghideg tengerben a hollandok és mit rejt a kínaiak piros borítékja, amit egymásnak adnak?

India

A kultúrák bölcsőjében egymást érik az újévi fesztiválok ebben az időszakban, így nehéz egyet kiemelni közülük, de nézzük a legnagyobbat. Az Ugadit az első hindu hónap, Chaitra első napján ünnepelik. Az emberek mangólevelekkel és körömvirággal díszítik fel az otthonaikat.

Az Ugadi Pachadi egy 6 különböző ízt felvonultató fogás, amely az élet különböző érzelmeit szimbolizálja, és az újévi hagyományok egyik igen fontos eleme.

A másik jelentős ünnep a Puthandu, a tamil újév, amelyet a tamil Chittirai hónap első napján ünnepelnek. Az ünnepségek rangolikkal (színes művészeti alkotások, amelyekről úgy tartják, hogy szerencsét és jólétet hoznak) és puja ceremóniákkal (amelyek során többek között például virágokat ajánlanak fel az istenségeknek) kezdődnek, amelyeket ünnepi étkezések követnek.

Hollandia

Az „őrült” hollandok nem törődnek a zord időjárással: egy szál fürdőruhában, élénk narancssárga bóbitás sapkában megmerülnek a jéghideg tengerben. Hogy miért? Mert ez a leghírhedtebb újévi hagyományuk. A „Nieuwjaarsduiknak” vagy jegesmedve-merülésnek nevezett hagyományról ugyanis úgy tartják, jó szerencsével ajándékozza meg azt, aki elég bátor ahhoz, hogy elmerüljön a jéghideg hullámokban. 

Persze, a fürdő után nem ér véget a móka: a bulizni vágyó szilveszterezőket Amszterdam utcái várják, ahol egymásba érnek a mulatságok. Tűzijátékok, sörsátrak és oliebollent (tradicionális holland fánk) áruló standok várják az embereket. Ezekről a fánkokról úgy tartják, elűzik a negatív energiákat és a gonosz szellemeket az új évben, ezért érdemes jól befalni belőlük. 

Kolumbia

Kolumbia utcáin nem ritka látvány, hogy újév napján aki csak teheti, végiggurítja a bőröndjét az utcán. Hogy miért? Mert a helyi szilveszteri hagyományok szerint az, aki december 31-én bőrönddel jár-kel (bevásárolni, ügyeket intézni, stb.), az egész évben sok-sok nyaralással-utazással lesz megáldva. Így az emberek még a boltba is bőröddel mennek ezen a napon, nehogy ezen múljon…

Irán

Az irániak a tavaszi napéjegyenlőség idején ünneplik a perzsa újévet, a Nowruzt. Az ünnepet gazdagon átszövi az újjászületés és a megújulás szimbolikája. Az egyik legfontosabb hagyomány ilyenkor a „Haft Seen”, vagyis a 7 teremtmény és az azokat védő 7 szent halhatatlan jelképe.

A Haft Seen olyan tárgyakból áll, amelyek „S” betűvel kezdődnek. Ezek általában a következők: Seeb (alma), Sabze (zöld fű), Serke (ecet), Samanoo (búzából készült étel), Senjed (egyfajta bogyó), Sekke (érme) és Seer (fokhagyma). Az emberek hét búzafűmagot is termeszthetnek annak emlékére, hogy ez a nap a Teremtés 7. ünnepe. A kicsírázó magok az új életet és a feltámadást szimbolizálják. 

Egy másik hagyományt követve ezen a napon az emberek máglyát gyújtanak, és egy tradicionális dalt énekelve ugranak át fölötte – mintegy maguk mögött hagyva az elmúlt évet annak minden örömével-bánatával együtt, hogy belevágjanak az új, ígéretekkel és sikerekkel teli új évbe.

Kambodzsa

Kambodzsában áprilisban, az aratási szezon végén, 3 napig ünneplik az újévet. Az első napon az emberek gyertyákat gyújtanak és füstölőket égetnek a szentélyeknél, Buddha előtt imádkoznak a jólétért és a nyugalomért.

A jó szerencse érdekében reggel szentelt vízzel mossák meg az arcukat, délben a mellkasukat, este pedig a lábukat, mielőtt lefeküdnének. A második napon felajánlásokat tesznek a kevésbé szerencséseknek. A családok részt vesznek az ősök tiszteletére rendezett szertartáson is. A harmadik napon megmossák Buddha szobrát, ami a rossz cselekedetek szimbolikus lemosását jelképezi, és jó szerencsét, boldogságot, jólétet hoz.

Az ünnepség napjaiban tradicionális játékokat játszanak, és óriási vízi csatát rendeznek az utcán! Az emberek vízipisztolyokkal, vödrökkel és vízi lufikkal áztatják egymást. Ez első blikkre erősen őrült szokásnak tűnhet, de mindez a vallásban gyökerezik, és a szenteltvízzel való tisztálkodásból ered.

Olaszország

December 31-én csak úgy repülnek kifelé az ablakokon a régi székek, különösen Nápoly környékén. De nem csak székek, régi asztalok, lócák, karnisok, hokedlik is repülnek – voltaképp bármilyen bútor alkalmas a dobálásra, amire már nincs szükség, így tökéletesen megtestesítheti a régitől való megválás-hagyományát. E tevékenység lényege, hogy a régi bútorok utcára dobásával elűzzük az előző év rossz emlékeit, és örömmel engedjük be az új kezdetet és a jó energákat az életünkbe. 

Kína

Kínában számos hagyomány kapcsolódik a holdújévhez. A legenda szerint egykoron létezett egy vérszomjas lény, a Nian – ma a kínai „év” szó -, amely minden újévkor a falvakban szedte áldozatait. Hogy elijesszék a szörnyeteget, a falusiak piros díszeket tettek a házaikra, bambuszt égettek, és hangoskodtak, lármáztak.

A terv bevált, így mára az újévi ünnepkör részévé váltak a Nian elriasztásához kapcsolódó élénk színek, fények és hangos zajok. Ez a 15 napos, az otthonra és a családra fókuszáló ünnepség azzal kezdődik, hogy az emberek kitakarítják a házukat, hogy megszabaduljanak a lomoktól (és ezáltal a balszerencsétől), és jól induljon az újév.

Ezután feldíszítik az otthonaikat a szerencse és a jólét szimbólumaival, így például vörös szalaggal átkötött kínai érmékkel, vörös vagy arany szerencsehozó csomókkal és vörös kínai lámpásokkal. Egy másik népszerű szokás, hogy a fiatalabb, egyedülálló embereknek pénzzel teli piros borítékokat adnak ajándékba a szerencse jelképeként.

Az ünnepségek során sárkánytáncot, valamint rengeteg petárdát és tűzijátékot is láthatunk, illetve sok-sok lámpásfesztivált, amely egészen hihetetlen, varázslatos látványt nyújt!

Ecuador

Ha szilveszterkor Ecuadorba utazik, készüljön fel arra, hogy rengeteg tüzet fog látni! Ecuadorban az emberek hírességek képmásait készítik el (papírból, ruhákból, éghető anyagokból), majd felgyújtják őket. Sok esetben a bábuk belsejében fényképek, kézzel írt levelek is vannak.

Ahogy a papírmasé figurák lángba borulnak, az ecuadoriak búcsút vesznek a fájdalmas emlékektől, és elűzik az előző évet kísérő balszerencsét. A merészebbek 12-szer (az új év új hónapjainak szentelve) átugorják a tüzet, hogy maguk mögött hagyjanak minden rosszat. 

(Fotó: NoName_13/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A világ legnagyobb kukoricalabirintusában mostantól lehet eltévedni

2024. szeptember 13. 09:40

Általában 28 hold területet áldoznak erre a célra, de a „látványpark” napraforgó- és sütőtökföldeket is magában foglal.

A csótányoknak is jut szerep a jövő mezőgazdaságában

2024. augusztus 31. 16:10

Szigorú higiéniai normák mellett már Európában és Észak-Amerikában is működnek rovarfarmok, amelyek iránt egyre nagyobb a kereslet.

A fecskék különös és kegyetlen viselkedésére találtak magyarázatot

2024. augusztus 29. 13:10

A Cseh Tudományos Akadémia kutatói hosszú ideje figyelik a fecskék életét, adatbázisukban több mint 6000 madár adatai szerepelnek.

16 ezer hektár föld 30 milliárd forintnyi dollárért

2024. augusztus 27. 09:40

Akinek van ennyi pénze, csapjon le a lehetőségre: 85 millió dollárért kínálják a Yellowstone Nemzeti Park közelében fekvő, pazar birtokot.

20 szilveszteri étel, ami garantálja a jó szerencsét 2024-ben 

2023. december 30. 16:40

Lencse, káposzta, mák, narancs – mindenki másban hisz, mindenki más babonának „ül fel”, hiszen a tét hatalmas: ezeken az ételeken múlik ugyanis, mennyire lesz sikeres, gazdag és szerencsés a következő évünk – legalábbis a hiedelmek szerint.

Sokkoló tradíciók, őrült újévi babonák

2023. december 31. 10:10

Sokan úgy gondolják, a petárdázás, a tűzijáték, a hangoskodás, a fülsértő szilveszteri trombiták hangja a „buli” részét képezik, pedig ezek a zajkeltések ősöreg babonákból erednek, amelyek egykoron a gonosz elűzését szolgálták.

Így főzzük a virslit, hogy ne repedjen szét

2023. december 30. 08:10

Egymást érik a virslis cikkek és videók a neten, amelyekben megmutatják nekünk, hogyan kell virslit főzni, hogy az ne repedjen meg, sőt, ne robbanjon szét a fazékban. A trükk ismerői szerint mindez a főzési időn múlik – szerintem azonban valami máson.

Magyar pezsgővel koccintottunk szilveszterkor

2024. január 4. 15:40

Bár a pezsgő egész évben elérhető a boltok polcain, a legtöbben az év végi ünnepek kapcsán teszik kosaraikba.