Bulvár

Falat emelt egy falu, és megfékezte az aszályt

Agrofórum Online

Az indiai Rádzsasztánban a helyiek falak és árkok építésével vették fel a harcot az éghajlatváltozással, és újraélesztették földjeiket.

Surajpura faluban 4,5 méter magas agyagfalat építettek, amely közel 1,6 km hosszan kígyózik a kopár földön, és egy ugyanilyen hosszú árkot ástak mellé. Az idegennek talán nem annak tűnik, de a 650 lakos számára, akik 2022-ben hat hónapon át dolgoztak rajta, az alkotásuk építészeti csoda.

A fal tavaly kiállta a próbát, megakadályozta az esővíz elfolyását. Az árok a kiszáradt földekre vezette a vizet, több mint két évtized óta először újraélesztve azokat. A gazdaságok életre keltek, a kutak megteltek vízzel, és a környékre visszaköltöztek a vándormadarak. Azok a falusiak is visszatértek a földjükre, akik korábban máshol kerestek munkát.

Újra megéri a földeken dolgozni

„A falunkban körülbelül 20 évvel ezelőttig megfelelő mennyiségű csapadék volt – állítja Hemraj Sharma egy buja búzatáblában állva, amelyet egy közeli kútból származó, ivásra is alkalmas, tiszta víz táplál. – De a nagy aszályok és a kevés eső miatt a kútjaink kiszáradtak. A terméshozamunk a nullára esett. Évekig csak egy aratási ciklusunk volt.”

Surajpurában a júliustól októberig tartó vetési időszakban kevés az eső, a téli szezonális csapadék viszont károsítja növényeket. Ami még rosszabb, hogy a gyenge minőségű talaj a vizet nem képes befogadni.

„Nálunk háromévente egyszer van aszály. A tavalyi év is aszályos volt, de ezúttal volt vizünk. A fal működött” – örvendezik Sharma, aki néhány évvel ezelőttig egy textilgyárban dolgozott a szomszédos Bhilwara városban. A vízhiány miatt a testvérei is a városba költöztek, ahol hozzá hasonlóan 12 órás műszakokban dolgoztak havi 5000 rúpiáért (22 ezer forint). Sharma korábban attól tartott, hogy a klímaváltozás miatt elveszíti a termőföldjét. „Most a falu 100 kútjából több mint 40-ben van víz” – mondja.

Indiát különösen veszélyezteti az éghajlatváltozás

Az ENSZ tavalyi figyelmeztetése szerint a világ főbb vízzáró rétegeinek több mint fele gyorsabban merül ki, mint ahogyan természetes úton pótolni lehetne, és India azon országok közé tartozik, amelyeket leginkább veszélyeztet, hogy a talajvízszint a kutaké alá csökken. A legnagyobb indiai állam, Ajasztán pedig az aszályok által leginkább veszélyeztetett területek közé tartozik, ahol a 250 falusi körzet 98%-ában veszélyesen alacsony a talajvízszint, és a földek közel 7%-át megművelni sem lehet.

A Surajpurában épült fal az éghajlat-aktivistákat is foglalkoztatja. A fal a Mahatma Gandhi Nemzeti Vidéki Foglalkoztatási Garanciaprogram részeként épült, amely a világ egyik legnagyobb foglalkoztatási programja. A program évente 100 nap kétkezi munkát garantál az azt igénylő vidékieknek. Az elmúlt években, valamint a Covid-járvány idején az ország legszegényebb közösségei közül néhányban sikerült enyhítenie az aszályok és árvizek pusztító hatásain, és egyre nagyobb szerepet játszik a falvak vízbiztonságának megteremtésében.

Surajpura nem az egyetlen közösség a régióban, amely a program segítségével küzd a vízhiány ellen. Más falvakban például termékeny legelőket alakítottak ki az állatoknak. A rendszerrel kapcsolatban vannak még problémák, például a rossz internetkapcsolat miatt nehézkes a kommunikáció, de mindenképpen előremutató megoldás.

Az itt élők a saját kezük munkájának köszönhetik a vizet

Surajpurában a búzatermés ringatózik a szélben, miközben a falusiak összegyűlnek, hogy elmeséljék az általuk épített fal történetét. Köztük van az 50 éves Sayari Kumavat, aki földműves. „Nagyon keményen dolgoztam rajta – mondja. – Fizetést is kaptam a napi munkámért, de önként és ingyen is dolgoztam, mert a falu és a saját hasznomat szolgálta. Vizet kaptam a kutamba.”

A földbe szivárgó esővíz feltöltötte a víztározókat és javította a talajvíz minőségét, így a faluban élő nőknek többé nem kell négy órát gyalogolniuk, hogy egy távoli kútból vizet hozzanak. Visszatértek azok is, akik a városokba mentek dolgozni, és a vándormadarak is visszaköltöztek a területre.

Surajpura falu tanácsának vezetője, Ramlal Jat, aki a projektet vezette, azt mondja, hogy a faluból elvándoroltak közel 60%-a visszatért. „Az emberek állatokat vesznek, mivel most már van víz és takarmány. Újra akarjuk éleszteni a mezőgazdasághoz kötődő megélhetést a falunkban.” Ő most a fal megerősítéséhez keres forrásokat.

Eközben a helyi gazdák végre nyugodtak és optimisták. Sharma például a háromhektáros gazdaságában 5 tonna búzát takarított be, ami több mint két évtized óta a legnagyobb termés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatszáz bála gyulladt ki

2024. október 23. 12:10

A károsult gazda a bérelt réteken lekaszált szénát a tél folyamán 70 lovának etetésére akarta felhasználni.

16 millió forintnyi GPS-rendszert loptak el traktorokból

2024. október 17. 11:10

Az eltulajdonított GPS-rendszerek értéke mintegy 40 ezer euró, azaz hozzávetőleg 16 millió forint volt, jelentős anyagi kár keletkezett.

Állami támogatásért manipuláltak csapadékmérőket Coloradóban

2024. szeptember 29. 16:10

Az egyesült államokbeli Dél-Coloradóban két gazdálkodó a csapadékmérők illegális manipulálásával, tehát csalással jutott állami támogatáshoz.

Elképesztő: kibertámadás miatt pusztult el egy tehén és a borja

2024. szeptember 26. 13:10

A hackerek támadásai a számítógépes rendszerek ellen a mezőgazdaságban is súlyos problémákat okoznak. A megelőzés mindenki érdeke.

Gyógynövénytermesztés agrárerdészeti rendszerben

2022. május 6. 19:08

Az agrárerdészeti rendszerek egy régi koncepció újraéledései, melyekben adott kultúrterületen belül fásszárú és lágyszárú növényeket együttesen termesztenek.

Péntek hajnalban több helyen süllyedt 0 fok alá a hőmérséklet

2023. április 28. 11:54

Péntek hajnalban több helyen süllyedt 0 Celsius-fok közelébe vagy az alá a hőmérséklet, a Nógrád vármegyei Zabarban kerekítve mínusz 4 fokot mértek.

Hogyan termesszünk fejfájás-csillapító növényeket, és miként használjuk őket?

2022. szeptember 29. 14:34

Érdemes utánanézni, milyen természetes módszerek és gyógynövények állnak a rendelkezésünkre ahhoz, hogy javítsunk a közérzetünkön és megszüntessük a panaszainkat.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.