Bulvár

Falat emelt egy falu, és megfékezte az aszályt

Agrofórum Online

Az indiai Rádzsasztánban a helyiek falak és árkok építésével vették fel a harcot az éghajlatváltozással, és újraélesztették földjeiket.

Surajpura faluban 4,5 méter magas agyagfalat építettek, amely közel 1,6 km hosszan kígyózik a kopár földön, és egy ugyanilyen hosszú árkot ástak mellé. Az idegennek talán nem annak tűnik, de a 650 lakos számára, akik 2022-ben hat hónapon át dolgoztak rajta, az alkotásuk építészeti csoda.

A fal tavaly kiállta a próbát, megakadályozta az esővíz elfolyását. Az árok a kiszáradt földekre vezette a vizet, több mint két évtized óta először újraélesztve azokat. A gazdaságok életre keltek, a kutak megteltek vízzel, és a környékre visszaköltöztek a vándormadarak. Azok a falusiak is visszatértek a földjükre, akik korábban máshol kerestek munkát.

Újra megéri a földeken dolgozni

„A falunkban körülbelül 20 évvel ezelőttig megfelelő mennyiségű csapadék volt – állítja Hemraj Sharma egy buja búzatáblában állva, amelyet egy közeli kútból származó, ivásra is alkalmas, tiszta víz táplál. – De a nagy aszályok és a kevés eső miatt a kútjaink kiszáradtak. A terméshozamunk a nullára esett. Évekig csak egy aratási ciklusunk volt.”

Surajpurában a júliustól októberig tartó vetési időszakban kevés az eső, a téli szezonális csapadék viszont károsítja növényeket. Ami még rosszabb, hogy a gyenge minőségű talaj a vizet nem képes befogadni.

„Nálunk háromévente egyszer van aszály. A tavalyi év is aszályos volt, de ezúttal volt vizünk. A fal működött” – örvendezik Sharma, aki néhány évvel ezelőttig egy textilgyárban dolgozott a szomszédos Bhilwara városban. A vízhiány miatt a testvérei is a városba költöztek, ahol hozzá hasonlóan 12 órás műszakokban dolgoztak havi 5000 rúpiáért (22 ezer forint). Sharma korábban attól tartott, hogy a klímaváltozás miatt elveszíti a termőföldjét. „Most a falu 100 kútjából több mint 40-ben van víz” – mondja.

Indiát különösen veszélyezteti az éghajlatváltozás

Az ENSZ tavalyi figyelmeztetése szerint a világ főbb vízzáró rétegeinek több mint fele gyorsabban merül ki, mint ahogyan természetes úton pótolni lehetne, és India azon országok közé tartozik, amelyeket leginkább veszélyeztet, hogy a talajvízszint a kutaké alá csökken. A legnagyobb indiai állam, Ajasztán pedig az aszályok által leginkább veszélyeztetett területek közé tartozik, ahol a 250 falusi körzet 98%-ában veszélyesen alacsony a talajvízszint, és a földek közel 7%-át megművelni sem lehet.

A Surajpurában épült fal az éghajlat-aktivistákat is foglalkoztatja. A fal a Mahatma Gandhi Nemzeti Vidéki Foglalkoztatási Garanciaprogram részeként épült, amely a világ egyik legnagyobb foglalkoztatási programja. A program évente 100 nap kétkezi munkát garantál az azt igénylő vidékieknek. Az elmúlt években, valamint a Covid-járvány idején az ország legszegényebb közösségei közül néhányban sikerült enyhítenie az aszályok és árvizek pusztító hatásain, és egyre nagyobb szerepet játszik a falvak vízbiztonságának megteremtésében.

Surajpura nem az egyetlen közösség a régióban, amely a program segítségével küzd a vízhiány ellen. Más falvakban például termékeny legelőket alakítottak ki az állatoknak. A rendszerrel kapcsolatban vannak még problémák, például a rossz internetkapcsolat miatt nehézkes a kommunikáció, de mindenképpen előremutató megoldás.

Az itt élők a saját kezük munkájának köszönhetik a vizet

Surajpurában a búzatermés ringatózik a szélben, miközben a falusiak összegyűlnek, hogy elmeséljék az általuk épített fal történetét. Köztük van az 50 éves Sayari Kumavat, aki földműves. „Nagyon keményen dolgoztam rajta – mondja. – Fizetést is kaptam a napi munkámért, de önként és ingyen is dolgoztam, mert a falu és a saját hasznomat szolgálta. Vizet kaptam a kutamba.”

A földbe szivárgó esővíz feltöltötte a víztározókat és javította a talajvíz minőségét, így a faluban élő nőknek többé nem kell négy órát gyalogolniuk, hogy egy távoli kútból vizet hozzanak. Visszatértek azok is, akik a városokba mentek dolgozni, és a vándormadarak is visszaköltöztek a területre.

Surajpura falu tanácsának vezetője, Ramlal Jat, aki a projektet vezette, azt mondja, hogy a faluból elvándoroltak közel 60%-a visszatért. „Az emberek állatokat vesznek, mivel most már van víz és takarmány. Újra akarjuk éleszteni a mezőgazdasághoz kötődő megélhetést a falunkban.” Ő most a fal megerősítéséhez keres forrásokat.

Eközben a helyi gazdák végre nyugodtak és optimisták. Sharma például a háromhektáros gazdaságában 5 tonna búzát takarított be, ami több mint két évtized óta a legnagyobb termés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy őz alszik minden este a családi nappaliban

2024. december 14. 14:10

Pedig a tenyésztés mindig azt a célt szolgálja, hogy ne alakuljon ki szoros kapcsolat a vadon élő állatokkal.

Fejszepróbának vetették alá az MTZ traktort, sikerrel teljesítette

2024. december 10. 14:40

Elképesztő strapabírás jellemzi a fehérorosz vállalat új termékét, amit a munkatársai egyedülálló próbával bizonyítottak.

Ingyen bérelhető egy félmilliárd értékű gazdaság

2024. december 10. 13:10

Egy amerikai férfi ingyen felajánlja birtokát annak, aki hajlandó biogazdaságot létrehozni a területen. Befektetésre azért így is szükség lesz.

Gazdálkodó lesz a Forma–1-es világbajnok

2024. december 7. 16:10

Egy kis edzést tart a mezőgazdasági ismeretek területén – árulta el a négyszeres Forma–1-es világbajnok egy braunschweigi díjátadón.

A mezőgazdaság kibocsátási értéke 4,1 százalékkal nőtt

2020. december 12. 04:36

A mezőgazdasági ágazat kibocsátásának értéke folyó alapáron 4,1 százalékkal nőtt, termelési volumene – az árak 6,3 százalékos emelkedése mellett – 2,1 százalékkal csökkent.

A feltételek adottak: egymillió tonnával több kukoricát termelhetnénk

2022. június 7. 11:46

Hektáronként átlagosan akár egy tonnával is növelhető lenne a betakarított kukorica mennyisége.

„Ne menj a növények közé, mert lisztharmatos leszel”

2023. június 10. 08:40

Egy termesztőkből álló csoport lépett be egy olyan részlegbe, ahol uborkakísérlet folyt, amely során a növények telis-tele voltak lisztharmattal.

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott

2023. április 27. 08:37

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott, és Olaszország északi részén is nehéz körülmények között növekednek a vízhiányos időjárás miatt az őszi vetések.