Húsvét előtt a hatóságok fokozottan ellenőriznek: javul a higiénia, de még mindig sok lejárt vagy rosszul jelölt terméket találnak.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) minden évben, húsvét előtt fokozott ellenőrzés-sorozatot indít az ünnepi élelmiszerbiztonság érdekében. 2025-ben március 24. és április 18. között zajlik a tavaszi élelmiszerlánc-ellenőrzés, amelyet az Agrárminisztérium rendelt el.
lyenkor a szakemberek a húsvéti hagyományokhoz kötődő, népszerű termékekre – különösen a füstölt húsokra (sonkákra), az édességekre, kalácsokra, az étkezési tojásra és a borokra – összpontosítanak.

Az ellenőrzések az élelmiszer-előállítástól az értékesítésig a teljes láncot lefedik. A szakemberek vizsgálják például az adalékanyag-használat jogszerűségét, a termékek címkézését és nyomonkövethetőségét, valamint a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak betartását.
Mindezzel azt biztosítják, hogy csak megfelelő minőségű és biztonságos élelmiszer kerüljön a fogyasztókhoz húsvétkor.
Feltárt hiányosságok és intézkedések 2024-ben
Összesen 2420 helyszíni ellenőrzést végeztek országszerte a húsvétot megelőző időszakban. Az akcióban élelmiszer-előállító létesítményeket, kereskedelmi egységeket (piacokat, üzleteket), kistermelőket és vendéglátóhelyeket egyaránt vizsgáltak.
A feltárt szabálytalanságok nyomán az ellenőrök 31 esetben figyelmeztetést, 188 esetben pedig bírság kiszabását tartották indokoltnak, utóbbiak összértéke meghaladta a 15 millió forintot. Súlyos szabálytalanságok miatt 21 esetben a tevékenység korlátozására is sor került.
Kivont termékek mennyisége
Az ellenőrzések során összesen 916 élelmiszertételt – megközelítőleg 13.028 kg élelmiszert – vontak ki a forgalomból.
Ennek leggyakoribb oka a fogyaszthatósági, illetve minőségmegőrzési idő lejárta volt. De jelentős számban került sor termékvisszavonásra jelölési hibák és a nyomonkövethetőség hiánya miatt is. (2024 tavaszán 509 tétel lejárt, 171 tétel jelölési hibás és 167 tétel nyomonkövethetetlen áru akadt a hatóság hálóján.)
Leggyakoribb szabálytalanságok
A hatósági ellenőrzések során legtöbbször higiéniai hiányosságokat tártak fel, melyek az esetek ~6,9%-ában fordultak elő.
Gyakori probléma volt emellett a nyomonkövetési rendszer hiányossága (~3,5% előfordulás). Továbbá sok esetben tapasztalták, hogy a dolgozók egészségügyi alkalmassági igazolásai hiányoznak vagy érvénytelenek (~4,3%).
Az érzékszervi vagy minőségi problémák, illetve a lejárt vagy jelöletlen (címke nélküli) termékek miatti kifogások szintén a visszatérő szabálytalanságok közé tartoztak.
Érintett termékkörök és jellemző problémák
Az akció során a hatóság kiemelten ellenőrizte a húsvéti időszak kedvelt termékeit – így különösen a pácolt-füstölt húsokat (sonkákat), az étkezési tojást, a tormakészítményeket, a sütő- és édesipari termékeket (kalács, csokoládé), valamint a borokat és egyéb alkoholos italokat.
A medvehagyma (vadfokhagyma) forgalmazásának vizsgálatakor nem találtak kifogásolt terméket: sem nyomonkövetési, sem jelölési vagy minőségi problémát nem tapasztaltak ezen a területen.
Laboratóriumi vizsgálattal ellenőrizték a sonkákat és a tormákat is. A tesztelt 45 sonkából 15 esetben az előírt határértéket meghaladó sótartalmat mértek. 21 vizsgált üveges tormakészítmény közül 4-ben a megengedettnél magasabb kén-dioxid szintet mutattak ki. Ezekben az esetekben a kifogásolt termékekkel szemben hatósági eljárás indult.

Megjegyzendő az is, hogy a piacokon árusított füstölt húsoknál és édességeknél arányaiban több szabálytalanság adódott – főként lejárt termék forgalmazása – a hasonló üzletekben tapasztaltaknál.
Szabályozás és fogyasztóvédelem
A húsvét előtti fokozott ellenőrzések évtizedes hagyományra tekintenek vissza, és a tapasztalatok szerint hatékonyan szolgálják a vásárlók védelmét.
A jelenleg érvényes uniós és hazai szabályok szigorúan rögzítik az élelmiszerbiztonsági követelményeket, amelyeket a hatóságok következetesen számonkérnek. A szezonális akciókon túl az év minden időszakában zajlik az élelmiszerlánc felügyelete, ugyanolyan alapossággal.
A több évtizede működő tavaszi ellenőrzési program beváltotta a hozzá fűzött reményeket: hozzájárul ahhoz, hogy a magyar emberek biztonságos élelmiszereket fogyasztva tölthessék az ünnepeket.
Képek: Pixabay.