Életmód, gasztronómia

A magasabb virágcserepek egészségesebb közeget biztosítanak

Az öntözések között a vízmegtartás és a gyökérlégzés elősegítése érdekében a 25-50% közötti, optimális légteret célszerű fenntartani, azonban számos tényező befolyásolhatja ezeket a paramétereket.

A vízmegtartó képesség vizsgálatakor a termesztőközeg összetevői jelentik a legfontosabb tényezőt. Általában nagy a szerepe a szemcseméretnek, az aggregátumok beépülési arányának és a közeg összetételének. 

A termesztőközegtől nagymértékben függ a vízmegtartó képesség

A tőzegnek és a kókuszrostnak a farosthoz képest általában nagyobb a vízmegtartó képessége, azonban az egyes összetevők szemcseméretét is figyelembe kell venni. Ezenkívül az olyan adalékanyagok, mint a perlit, a kéreg és a faforgács is felhasználhatók a termesztőközeg vízelvezetésének növelése érdekében. A kisméretű szemcsék a részecskék közötti kisebb pórusok miatt több vizet tartanak meg, mint a nagyobb szemcseméretű szubsztrátumok.

A különböző összetevőkből álló termesztőközeg használatakor azonban figyelembe kell venni, hogy a keverék hogyan lép kölcsönhatásba az egyes összetevők különböző aggregátumaival. Míg a termesztőközeg összetétele és a szemcseméret-eloszlás fontos tényező a vízvisszatartás és a vízelvezetés szempontjából, a virágcserép magassága is fontos tényező, amit szintén figyelembe kell venni.

Minél magasabb a cserép, annál kevésbé jellemző a gyökérrothadás

Az olyan tényezők, mint a tartály kapacitása és az aljzaton belüli légtér, a tartály magasságától és térfogatától függően változnak (Fonteno, 1988). A teljes porozitás azonban a különböző méretű tartályok esetében változatlan maradhat, hiszen a talaj sűrűsége is befolyásolja azt, nem csak az edény mérete. Ha a tartály magassága nő, a légtér is megnő, ami alacsonyabb vízmegtartást eredményezhet (tehát a víz hamarabb folyik keresztül az edényen).

A magasabb edények ezzel segítenek elkerülni, hogy az öntözés utáni megemelkedjen a talajban a víz szintje, ami az alacsonyabb edényeknél gyakori. Ha kisebb edényt használunk finom szemcseméretű szubsztrátummal, akkor nem lesz elegendő a légtér, ami gyakoribb gyökérrothadást vagy a növények kiszáradását okozhatja.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9628480/do-taller-pots-hold-more-water/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Mi az az övárok és mire jó a kertben?

2024. október 22. 05:40

Nézzük most meg, hogy mit jelent az övárok kifejezés, és hogyan kell kialakítani?

Így építsünk vízmegtartó esőkertet!

2024. augusztus 19. 10:10

Az esőkertekkel biztosítható, hogy a tetőről lefolyó esővizet látványos, kis igényű, vadon élő állatokat vonzó terület beültetésével fogjuk fel.

A talaj mulcsozása lépésről lépésre

2024. június 11. 08:40

A mulcsozás, a mulcs terítése egyszerű feladatnak tűnik, mégsem az. A talajtakarásról szóló útmutatónk lépésről lépésre vezeti végig a folyamaton.

A kulcs, hogy a víznek legyen helye az agráriumban

2023. április 4. 16:12

Az aszály kapcsán felmerülő problémák újszerű megoldásaként a táji vízvisszatartás szükségességéről és lehetőségéről, a megvalósítás feltételeiről beszélgettem Balogh Péter, gazdálkodó geográfussal.