Életmód, gasztronómia

A magyarok kiadásának 2,9 százaléka megy alkoholra

Kép: Pexels, Grafikonok: Eurostat

A 2019-es esztendőben az Európai Unióban a háztartások 117 milliárd eurót költöttek „alkoholos italokra”. Ez az összeg az EU-s GDP 0,8 százalékát teszi ki és a fogyasztási kiadások 1,6 százalékának felel. Meg kell jegyezni, hogy a fenti összeg nem tartalmazza az éttermekben és szállodákban kifizetett alkoholos italokat. Hazánkban a kiadások 2,9 százalékát költötték az emberek alkoholos italokra. Ezzel az EU-s országok listájában a hetedik helyen áll Magyarország.

EU tagállamai közül az összes alkoholfogyasztásra fordított kiadás aránya a három balti államban volt a legnagyobb: Lettországban (4,8 százalék), Észtországban (4,7 százalék) és Litvániában (3,7 százalék). Ezzel szemben Görögországban és Olaszországban ez az arány 1 százalék alatt maradt (0,9-0,9 százalék) – derült ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat adataiból.

Litvániában a legnagyobb az alkoholfogyasztásra a jövedelem arányában költött összeg, míg Romániában a legnagyobb a növekedés. 2009 és 2019 között a rendelkezésre álló adatok alapján 13 EU-tagállamban csökkent a háztartások összes alkohollal kapcsolatos kiadásának aránya. A legnagyobb csökkenést Litvániában regisztrálták. Itt a háztartások összes kiadásának 2009-es 5,5 százalékáról 2019-re 3,7 százalékra csökkent, ez 1,8 százalékpontos mérséklődés. Ezután Lettország (-1,5 százalékpont), Bulgária (-1,3 százalékpont) és Észtország (-1,1 százalékpont) következik.

Ezzel szemben a háztartások alkohollal kapcsolatos kiadásai hét uniós tagállamban nőttek, a legnagyobb növekedést Romániában regisztrálták. Hazánk keleti szomszédjánál a háztartások összes kiadásának 2009-es 2,1 százalékáról 2019-re 2,6 százalékra, azaz 0,5 százalékponttal nőtt ez a szám. Portugáliában is számottevő a plusz, a háztartások összes kiadásának 1,1 százalékáról tíz év alatt 0,3 százalékponttal 1,4 százalékra nőtt az adat.

Hat uniós tagállamban – Dániában, Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Hollandiában és Szlovéniában – ez az arány stabil maradt.

Fontos megjegyezni, hogy a 2019-es adatokban még nem szerepelnek a COVID-19 járvány miatt megváltozott fogyasztói szokások adatai. Ezek pedig hatással lehet a 2020-as adatokra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Újra közösen lépnek fel a közép-európai országok az ukrán import ellen

2023. április 15. 09:17

A jelentős mértékű importnövekményre tekintettel a kvótarendszer hatályának kiterjesztését javasolja hazánk a napraforgómagra is.

Az EU búzaexportja 6 százalékkal növekedett

2023. január 18. 07:36

Az EU-adatok bontása azt mutatta, hogy ebben a szezonban Franciaország maradt a legnagyobb EU búza-exportőr 7,50 millió tonnával.

280 százalékkal nőtt az importált amerikai szójabab mennyisége az EU-ban

2018. augusztus 3. 06:52

A brüsszeli testület tájékoztatása szerint az amerikai szójabab részesedése a júliusi 360 ezer tonnával 37 százalékra nőtt az uniós importban, szemben az egy évvel korábbi 9 százalékkal.

Korlátlanul áramlik Európába az ukrán baromfihús és tojás

2023. augusztus 18. 09:10

Meg kell állítani az ukrán baromfihús- és tojásimportot, az Európai Unióba korlátlan mennyiségben érkező termékek ugyanis nemcsak az uniós termelés jövőjét, így hosszútávon Európa önellátóképességét veszélyeztetik, hanem élelmiszerbiztonsági szempontból is aggályosak – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Baromfi Termék Tanács.