Életmód, gasztronómia

Építsen sövényt gallyakból, és töltse meg élettel a kertet!

Agrofórum Online

A levágott gallyakból és ágakból összeállított holtfa-sövény ideális búvóhelyet biztosít a körülöttünk élő állatoknak, a lebontó szervezetektől a hasznos rovarokon át a kisemlősökig.

Ha nagy a kertünk, akkor akár egy év alatt jelentős mennyiségű ág és gally gyűlik össze, amelyet kár lenne szerves hulladékként elvitetni. Az úgynevezett holt fa ugyanis értékes anyag, amelyet a legjobb, ha a kertben hagyunk, és segítünk visszavezetni a természetes körforgásba. Egy kevésbé feltűnő helyen felhalmozva nem is érezzük zavarónak a látványát, és az állatok is bátrabban beleköltöznek.

A holtfa-sövény eredete az egykor a mezőgazdaságban elterjedt mezei sövényekig nyúlik vissza. A gazdák a legelők és a szántóföldek határán határjelzőként halmozták fel a kivágott faanyagot.

A holt fából épített sövény előnyei

  • Élőhely számos állat számára, lehetővé téve a hasznos rovarok megtelepedését a kertben.
  • A nyesedék a kertben marad, ami az újrahasznosítás legkörnyezetbarátabb módja.
  • Kerítéspótlóként, valamint árnyékolóként és szélfogóként szolgálhat.
  • Alacsony karbantartási igényű és költségkímélő.

Hogyan készítsünk holtfa-sövényt?

Helyigény: A sövény eredetileg akár több méter széles volt, de a hossza, magassága és szélessége a kert adottságaihoz igazítható. A kertben a sövénynek legalább 0,5-1,0 m mélynek és 1,0-1,5 m magasnak kell lennie. A hossza tetszőleges, és a kert méretétől függ, de a 4 méter lenne az ideális.

Az első lépések: A sövényhez két sor erős ágat vagy faoszlopot ássunk a földbe. Az egyes oszlopok közötti távolság 1-2 méter.

Anyag: A faoszlopok közé különböző vastagságú ágakat és gallyakat halmozunk. Fontos, hogy a vastagabb ágakat keverjük a vékonyabb gallyakkal úgy, hogy közöttük rések alakuljanak ki, ami átengedi a fényt, és helyet biztosít az állatoknak. Az „érő” sövény lassan összeesik, de ezt a kertben levágott ágakkal pótolni tudjuk.

Mi kerülhet a sövénybe?

Az olyan keményfák, mint a bükk, a tölgy, a galagonya, a feketefenyő, a mezei juhar és az akác, ideálisak a holtfa-sövénybe, mivel lassan bomlanak le. Ezeket nyugodtan vegyíthetjük puhafák hajtásaival. A szeder hajtásaira viszont figyelni kell, mert könnyen terjednek, ahogy a csalán is tud kellemetlenséget okozni.

Hogyan válik zölddé a holtfa-sövény?

A szél, az időjárás és a madarak a környékről odahordják a vadon élő növények magjait, amelyek kihajthatnak a sövényben, egyre zöldebbé és sűrűbbé téve azt. De néhány méterenként ültethetünk is cserjéket. A frissen épített sövény ugyan (még) nem megszokott látvány, viszont idővel természetes hatásúvá, zölddé és főleg életben gazdaggá válik.

Milyen állatoknak biztosítunk menedéket?

Egy holtfa-sövényben rengeteg madárfaj talál búvó- és költőhelyet. Beköltözhetnek hasznos lebontó szervezetek és beporzók; békák, varangyok, gyíkok; de akár sünök és denevérek is, amelyek mind hozzájárulnak egy diverz, fajgazdag és ennek következtében stabil ökoszisztémájú kert kialakításához.

Hasonló célokat tölt be a természetvédelmi farakás, amiről a Magyar Madártani Egyesület oldalán ír Orbán Zoltán.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Matcha-hiány: a kereslet meghaladja a kínálatot

2025. május 22. 08:10

Japánban globális keresletnövekedés okoz matcha-hiányt, miközben a termelés bővítése komoly akadályokba ütközik.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Az őszi levelek felhasználásának 8-féle módja

2022. november 7. 10:56

A lehullott levelekből a kertészek aranyat varázsolhatnak! Hogy miként?

Hogyan védjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól?

2022. október 9. 06:34

Sokan láttunk már olyan macskát, aki épp a szájában hurcolt egy hirtelen elkapott énekes madarat. De hogyan védhetjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól?

7+1 kora őszi feladat a kertben

2019. szeptember 27. 13:03

Míg a fákról le nem hullanak az utolsó, őszi színekben pompázó falevelek, a kertben mindig akad tennivalónk.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Galambfélék

2022. január 31. 04:36

Se szeri, se száma a kis énekesmadaraknak az etetőinken. Díszesek, kedvesek, félénkek, olykor hangosak, de inkább óvatosak. De nézzük csak, galambok is látogatnak minket ilyenkor? Melyik fajt látjuk éppen? Mi különbözteti meg a három legelterjedtebb galambfajt egymástól?