12℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Életmód, gasztronómia

Évente 88 millió tonna élelmiszer kerül a szemétbe az EU-ban

Syngenta Blog

A híres brüsszeli La Bascule pékség boltjában nyitás előtt kiürítik a polcokat, mert kell a hely a friss termékeknek. A tegnapiak korábban a kukában végezték, manapság azonban önkéntesek gyűjtik össze az ilyesmit az élelmiszerüzletekben.

Az összegyűjtött árut a belga élelmiszerbiztonsági ügynökség előírásai szerint fagyasztva tárolják a helyhatósági szociális támogatási központokban (CPAS), amíg kiosztják a rászorulóknak. Mert a gazdag Brüsszelben is vannak rászorulók: magányos idős emberek, egyedülálló anyák, a bértábla aljára szorult munkavállalók – írta a The Brussels Times, és a riporter megdöbben, hogy milyen mennyiségben dobnak ki élelmiszert a belga üzletekben és piacokon, amelyeknek semmi bajuk nincs csak éppen nem aznapiak.

A lap szerint a Brüsszel fővárosi régióban évente 16 kilogramm élelmiszer-hulladék jut minden egyes lakosra, ami a fehér zsákokba gyűjtött (nem fém, nem üveg, nem műanyag) hulladék 40 százalékát teszi ki, és az égetőműbe kerül. Ugyan nincsenek pontos adatok, de a környezetvédelmi minisztérium becslése szerint évi 25 ezer tonna élelmiszer kerül a szemétbe a régióban.

Az Európai Unió 2015-ben elkötelezte magát amellett, hogy 2030-ig felére csökkenti az EU-ban évente keletkező 88 millió tonna élelmiszer-hulladékot. Az EU-tagállamoknak 2020-tól jelentést kell készíteniük az ellenőrzési keretrendszerről, amely alapján 2022 közepéig friss élelmiszerhulladék-adatokkal láthatják el az Európai Bizottságot. A mennyiség bizonyosan jelentősen kisebb lesz, hiszen addigra az Egyesült Királyság bizonyára végrehajtja a Brexitet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Egyre nagyobb a verseny a húshelyettesítő ételek piacán

2020. július 14. 04:36

A Beyond Meat elsődleges terméke a hamburgerekbe való húspogácsát helyettesítő, növényi alapú pogácsa.

Majonéz: egy kis kémia a konyhában

2018. december 22. 04:38

A majonéz olajból, tojásból, ecetből vagy citromléből áll, mégsem válik szét alkotórészeire, ennek titka pedig a tojássárgája „kémiájában” rejlik.

Egyre népszerűbb hazánkban a tudatos táplálkozás

2023. május 8. 12:46

A lakosság egyharmada kifejezetten figyel a táplálkozására, sőt, saját bevallása szerint tudatosan táplálkozik.

Egyes élelmiszerek felső árkorlátjának önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány

2023. május 28. 19:36

Felső élelmiszer-árkorlát önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány a szupermarketekkel.