Életmód, gasztronómia

Évente 88 millió tonna élelmiszer kerül a szemétbe az EU-ban

Syngenta Blog

A híres brüsszeli La Bascule pékség boltjában nyitás előtt kiürítik a polcokat, mert kell a hely a friss termékeknek. A tegnapiak korábban a kukában végezték, manapság azonban önkéntesek gyűjtik össze az ilyesmit az élelmiszerüzletekben.

Az összegyűjtött árut a belga élelmiszerbiztonsági ügynökség előírásai szerint fagyasztva tárolják a helyhatósági szociális támogatási központokban (CPAS), amíg kiosztják a rászorulóknak. Mert a gazdag Brüsszelben is vannak rászorulók: magányos idős emberek, egyedülálló anyák, a bértábla aljára szorult munkavállalók – írta a The Brussels Times, és a riporter megdöbben, hogy milyen mennyiségben dobnak ki élelmiszert a belga üzletekben és piacokon, amelyeknek semmi bajuk nincs csak éppen nem aznapiak.

A lap szerint a Brüsszel fővárosi régióban évente 16 kilogramm élelmiszer-hulladék jut minden egyes lakosra, ami a fehér zsákokba gyűjtött (nem fém, nem üveg, nem műanyag) hulladék 40 százalékát teszi ki, és az égetőműbe kerül. Ugyan nincsenek pontos adatok, de a környezetvédelmi minisztérium becslése szerint évi 25 ezer tonna élelmiszer kerül a szemétbe a régióban.

Az Európai Unió 2015-ben elkötelezte magát amellett, hogy 2030-ig felére csökkenti az EU-ban évente keletkező 88 millió tonna élelmiszer-hulladékot. Az EU-tagállamoknak 2020-tól jelentést kell készíteniük az ellenőrzési keretrendszerről, amely alapján 2022 közepéig friss élelmiszerhulladék-adatokkal láthatják el az Európai Bizottságot. A mennyiség bizonyosan jelentősen kisebb lesz, hiszen addigra az Egyesült Királyság bizonyára végrehajtja a Brexitet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Átfogó sócsökkentő programot indított a SPAR

2019. június 11. 13:03

A SPAR vizsgálja, hogy a húskészítményeken felül, az egyéb saját márkás termékkategóriáinál hol tudná a felhasznált só mennyiségét csökkenteni.

Mélyponton voltak májusban a világpiaci élelmiszerárak

2020. június 5. 08:46

A FAO élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag - növényi olajok, szemes termények, húsfélék, tejtermékek és cukor - nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

A műtrágyaárak emelkedésének közvetett hatásai

2023. április 20. 09:26

Egy tanulmány szerint a műtrágyaárak emelkedése további 100 millió embert fenyegethet az alultápláltság veszélyével.

Az akvapónikus gazdálkodás lehet a megoldás a globális felmelegedés idején?

2023. május 5. 10:01

Míg a világ az éghajlatváltozás és az időjárási viszonyok egyre romló hatásai ellen küzd, amelyek súlyos károkat okoznak a mezőgazdasági ágazatban is, az akvapónikus gazdálkodás lehet a kulcs az emberiség megmentéséhez.