Életmód, gasztronómia

Ha viszket, ha vérzik: kezelje cickafarkkal!

Agrofórum Online

Tudta-e, hogy kirándulás közben karnyújtásnyira van Öntől egy gyógynövény, amely segít rovarcsípés és sérülés esetén, sőt, akár vérzéscsillapításra is használható?

A Tiktok e heti legnépszerűbb videói között van egy, amelyben egy túlélést oktató férfi elmagyarázza, miért érdemes nyitott szemmel járni, ha kirándulunk. A közönséges vadvirág ugyanis megmentheti az életünket.

Eleink is ismerték

Hogy miről van szó? Nos, egy jól ismert és kis túlzással mindenhol növő cickafarkról. A cickafarkot évszázadok óta használják vérzéscsillapításra, betegségek gyógyítására és a keringés fokozására. Emellett a növény antibakteriális és immunerősítő tulajdonságokkal is rendelkezik.

Bár napjainkban már léteznek vérzéscsillapító gyógyszerek, ha kirándulni vagy túrázni megyünk, érdemes magunknál tartani friss vagy szárított cickafarkot – de legalábbis, ha útközben látjuk, leszedni azt. A növény könnyen felismerhető gyönyörű fehér virágairól és jellegzetes leveleiről.

Pépesítve vagy borogatásként is használható

A vérzés elállítására a növény frissen szedett leveleit használjuk, ezekből borogatást vagy nyomókötést készíthetünk. Ehhez mindössze arra van szükség, hogy a növény leveleit elmorzsoljuk a kezünk vagy két nagyobb kő között, majd az így keletkezett pépet egyenesen a sebre helyezzük. El is rághatjuk, bár nem árt tudni, hogy kellemetlen, keserű íze van, így jobb külsőleg használni. Rovarcsípésre is alkalmazhatjuk, mert hatékonyan segít, és elmulasztja a szúnyogcsípés okozta kellemetlen viszketést.

Használat előtt azonban győződjünk meg róla, hogy nem vagyunk allergiásak a cickafarkra, ugyanis a növény érintése az arra érzékenyeknél bőrreakciót, viszketést, gyulladást válthat ki.

A növényről készült videó és az életmentő ismertetője itt nézető meg.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Gyógynövénytörténetek: a százszorszép

2024. április 20. 16:10

A szerény százszorszépnek ritkán szentelünk figyelmet, noha a tavasztól őszig terjedő időszakban szépséges virágai tömegesen díszítik a gyepünket, az út menti területeket és a végtelen mezőket.

Költséghatékony és sokoldalú az új, plug-and-play szárítókonténer

2021. február 28. 20:23

Az univerzális „plug-and-play” szárítókonténer általános rendeltetésű, tehát szinte mindenféle növény szárítására alkalmas, köztük gyógynövényekre, magokra, zöldségekre vagy gyümölcsre, de olyan, szemes terményekre is, mint például a búza vagy a kukorica.

Gépinfo Videó

Miért lankadnak az Aloe vera levelei?

2023. február 15. 04:36

Aloe verámat nyáron a szabadban, télen a lakásban tartom. Levelei most kissé lankadtnak tűnnek, mi lehet a probléma?

Házipatika – gyomnövények gyógyhatásai

2020. szeptember 25. 08:17

Térképezzük fel, hogy a hazánkban jellemző, elsődlegesen gyomnövénynek tekintett növényfajok milyen gyógyhatással bírnak az emberi szervezetre!