Életmód, gasztronómia

Hajmeresztő alapanyagok a komposztba

Agrofórum Online

Mindig van új a nap alatt, kiváltképp, ha komposztálásról van szó. A gazdák és a kertbarátok ugyanis folyton kísérleteznek, és időről-időre egészen meghökkentő dolgokról derül ki, hogy valójában nem hogy nem árt, de egyenesen jót tesz, ha a komposzthalomba hajítjuk őket.

S hogy mi kell mindehhez? Voltaképp semmi. Elég, ha a kert egy kihasználatlan szegletében kialakítunk egy komposzthalmot, ahová aztán elkezdjük hordani a komposztálható alapanyagokat. Például az összegereblyézett őszi falevelekkel kezdve.

Persze, aki rendezettebb körülmények között szeretné elkezdeni a komposztálást, sokféle megoldást talál erre a kertészeti áruházakban és az interneten. Léteznek már szögletes és kerek komposztálók, gördíthetők és forgathatók, fedelesek és fedél nélküliek – a lényeg az, hogy olyat válasszunk, amivel aztán szívesen foglalkozunk.

Nem árt szem előtt tartani, hogy ezzel nem csak a kertünkkel teszünk jót, hanem a Földnek is, hiszen csökkentjük a saját háztartásban keletkező szemetünket. A statisztikai adatok szerint a szeméttelepekre kerülő hulladékok 50%-a szerves anyag. Szóval, ha beállunk a komposztálók sorába, mi is hozzájárulunk ahhoz, hogy csökkentsük a környezetünkben termelődő szemét mennyiségét.

A komposztálás megkezdésével egyidejűleg érdemes a konyhába is vásárolni egy külön szemetest. Ebbe olyan dolgokat dobáljunk, amelyeket aztán kivihetünk a komposztba. Ide kerülhetnek a zöldségekből és gyümölcsökből visszamaradó hulladékok, tojáshéjak, a kávézacc, a levágott haj, a papírhulladék, koszos szalvéták és mindaz, ami szépen lebomlik aztán a komposztban.

De vajon mi kerülhet a komposztba a megszokott dolgokon kívül? Nos, egy csomó olyan dolog, amire elsőre nem is gondolnánk. Lássuk az egyre bővülő listát!

  1. Eldobható evőpálcikák: Ma már minden plázában találunk ázsiai gyorsbüféket, amelyek előtt (nem véletlenül) kígyózó sorok állnak. Nem is csoda, hiszen a keleti ételek finomak, egészségesek, így hát sokszor visszük haza, papírdobozokban, a hozzájuk kapott fa evőpálcikákkal gondosan elcsomagolva ezeket. Nos, az evőpálcikák tökéletesen alkalmasak a komposztba, ahogy a papír csomagolóanyagok is.
  2. Használt teafilterek: Szinte minden háztartásban keletkezik teafilter, amit aztán a szemétbe dobunk. Pedig a komposztba is dobhatjuk, és ezzel kvázi „visszaadhatjuk” őket a termőföldnek.
  3. Papírzacskók: A legtöbb élelmiszerboltban és ruházati üzletben ma már papírzacskókba csomagolják a megvásárolt termékeket. Ezek mindegyike tökéletesen alkalmas arra, hogy a szemetes helyett a komposztunkba kerüljön.
  4. Régi ceruzák + ceruza hegyezék: A gyerekes családokban mindig sok a ceruza és a már megunt vagy túl pici ceruza, no és a sok hegyezék, ami mind-mind a kukába kerül – pedig a komposztba is tökéletes!
  5. Iskolai papírok, régi füzetek, kidobandó munkafüzetek: A régi füzetek, munkafüzetek, dolgozatok többnyire hazakerülnek az iskolából és egy csomó olyan jegyzet is, vagy kitépett elrontott feladat, ami már nem kell – ezek a szelektív papírszemetesbe kerülnek vagy a sima szemetesbe, pedig ezek is tökéletesen alkalmasak arra, hogy komposztáljuk őket.
  6. A porszívó porzsákjának a tartalma: Kevesen gondolják, de a porzsákot is egyenesen a komposztba boríthatjuk a kuka helyett. Így az kevésbé lesz koszos, a por pedig jó helyre kerül.
  7. Akváriumi nyesedékek: Akinek van akváriuma, vagy aquakertészkedik, érdemes a rendszeresen levágott zöld nyesedékeket a kuka helyett a komposztba tennie. De a leszívott szennyeződések is tökéletesen alkalmasak a komposztba, és így nem lesz tőlük büdös a kuka.
  8. Régi ruhák: Mindenkinek akadnak régi ruhái, amiket már nem akar felvenni, de eladni sem tudja, mert öregek, kopottak, divatjamúltak. Ha 100% pamutból vagy gyapjúból készültek, tökéletesen alkalmasak a komposztálásra. Így megint csak csökken a kidobandó szemetünk és értékes alapanyagokkal gazdagodik a komposztunk.
  9. Kidobásra kerülő bőr holmik: Ez lehet egy pénztárca, egy régi öv, egy rossz bőrcipő. Csak vágjuk darabokra és a tisztán maradt (azaz fém-mentes) bőr részeket dobjuk a komposztba.
  10. Elhullott rovarok: Az ablakokban, a szúnyoghálók alatt, vagy a ház eldugott sarkaiban mindig akadnak elhullott rovarok – ezeket is jobb a komposztba dobni a szemetes helyett.

Ahogy a fentiekből is látszik, a komposztálható dolgok listája folyamatosan bővíthető. Csak egy kis odafigyelést igényel, hogy minden nap átgondoljuk, mi az, amivel tehermentesíthetjük a szemetesünket, és közben táplálhatjuk vele az egyre gazdagodó komposztunkat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Hol ideális a konyhakert kialakítása a kertépítés során?

2022. november 28. 05:36

A konyhakert kialakításhoz hoztam pár gondolatot, amivel hosszútávon és fenntartható módon lehet veteményeskertet létrehozni.

Milyen típusú és méretű komposztálót javasolnak házikertbe?

2024. november 9. 04:40

Vettünk egy kertes házat, tervezem, hogy összegyűjtöm és hasznosítani fogom a kerti zöldhulladékokat. Milyen komposztálót javasolnak, és milyen méretűt? 600 nm-es a telek, néhány idős fa és bokrok is vannak rajta.

Amit az otthoni gilisztakomposztálókról tudni érdemes

2024. december 28. 05:40

A szobai gilisztakomposztáló egy olyan zárt rendszer, amelyben giliszták segítségével komposztálhatjuk a háztartási szerves hulladékot. Ez különösen népszerű azok számára, akik városban élnek, és nem rendelkeznek nagy kerttel.

Bokashi komposztáló – Komposztálás 5 egyszerű lépésben

2022. szeptember 10. 06:34

Hogyan készül a Bokashi komposzt, és miért hatékonyabb ez a megoldás, mint a többi komposztálási módszer?