Életmód, gasztronómia

Hogyan fogyasszuk a propoliszt?

Agrofórum Online

A propolisz, más néven méhszurok a méhek által termelt természetes anyag, évszázadok óta ismert gyógyhatású szer. Már az ókori Egyiptomban is használták a mumifikálás során, a görögök és rómaiak pedig fertőtlenítőként alkalmazták.

A méhek a propoliszt a kaptár belsejének lezárására, védelmére használják. Nemcsak építőanyag, hanem természetes védelem is a méhek számára. A meleg és párás környezet különösen kedvez a fertőzések elterjedéséhez. Segítségével megakadályozható a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodása a kaptárban.

A propolisz összetevői

Több mint 300 különböző kémiai vegyületet tartalmazhat, beleértve a vitaminokat, ásványi anyagokat és aminosavakat. A pontos összetétel a kaptár helyétől, az évszaktól és a növényvilágtól függően változik, ami a színében (sárgástól barnáig, néha zöldes) is megmutatkozik. Íze enyhén csípős vagy keserű.

Értékes, mivel egy kaptár évente átlagosan mindössze 500 gramm propoliszt termel.

Az immunrendszer erősítése

A propolisz támogatja a szervezet védekezőképességét. Az antioxidánsokban gazdag összetevők – például flavonoidok és polifenolok – erősítik az immunrendszert, és segítenek a vírusok és baktériumok elleni küzdelemben. Rendszeres fogyasztása növeli az ellenálló képességet, különösen a téli időszakban.

A száj- és fogápolás támogatása

A propolisz antibakteriális tulajdonságai csökkentik a szájüregi baktériumokat és segítenek megelőzni a fogínygyulladást, fogszuvasodást és fertőzéseket. Csökkenti a plakk képződését, erősítheti a fogzománcot és enyhíti a fogínygyulladás tüneteit.

Sebgyógyulás elősegítése

A propolisz felgyorsítja a sebgyógyulást és védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben. Alkalmas apró vágások, horzsolások és égési sérülések kezelésére.

Légúti betegségek kezelése

A propolisz hatékonyan segít az influenza, köhögés és megfázás tüneteinek enyhítésében. Torokfájás esetén nyugtató védőréteget képez a torokban. A propoliszos cukorkák vagy spray-k csökkentik a gyulladást és gyorsítják a gyógyulást.

Néhány csepp propolisz-tinktúra forró vízben elkeverve és inhalálva tisztítja a légutakat.

Hogyan fogyasszuk a propoliszt?

Folyékony propolisz vízhez, gyümölcsléhez vagy tejhez is adható, de akár közvetlenül a nyelv alá is tehetjük, a gyors felszívódás érdekében. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a hatóanyagok gyorsan a vérkeringésbe jussanak, így hatékonyan támogatva az immunrendszert.

A propoliszpaszta méz és propolisz keveréke, amely reggel, éhgyomorra fogyasztva a leghatékonyabb.

Kapszulás kiszerelés azok számára ideális, akik a rendszeres adagolást részesítik előnyben.

Mennyi ideig használható a propolisz?

A propoliszt néhány hónapig ajánlott folyamatosan alkalmazni, például a szezonális betegségek megelőzésére. Az egészségmegőrzés érdekében azonban érdemes időnként szünetet tartani a használatában.

Hosszú távú alkalmazása általában biztonságos, de ajánlott előtte szakemberrel konzultálni, különösen allergiára hajlamos emberek esetén.

A propolisz mellékhatásai és kockázatai

Bár a propolisz általában jól tolerálható, ritkán allergiás reakciót okozhat, különösen virágporra érzékenyeknél. Használat előtt mindig végezzünk bőrpróbát: egy kis mennyiséget tegyünk a bőrünkre, és figyeljük, jelentkezik-e irritáció.

Terhesség és szoptatás alatt a propolisz fogyasztása nem ajánlott, mivel nincsenek elegendő kutatási eredmények a biztonságosságáról.

A propolisz lassíthatja a véralvadást, ezért nem ajánlott véralvadásgátló gyógyszereket szedők számára.

Propolisz vásárlása

Fontos, hogy megbízható forrásból vásároljunk, mivel a gyenge minőségű termékek gyakran tartalmazhatnak szennyeződéseket. Ellenőrizzük, hogy a termék legalább 5% flavonoidot és 6% fenolsavat tartalmazzon. Ezek a hatóanyagok adják a propolisz gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Az időjárás is befolyásolja a méhbetegségeket

2022. január 8. 11:21

A mézelő méhek (Apis mellifera) világszerte számos betegségtől szenvednek. Egy új tanulmány rámutatott arra, hogy a változó klimatikus viszonyok hogyan válthatják ki az egyes betegségeket az Egyesült Királyság területén élő méhcsaládok esetében – olvasható a sciencedaily.com-on.