18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Életmód, gasztronómia

Így építsünk tűzifatárolót!

Agrofórum Online

Sokan nem vásárolnak kertészeti áruházakban kapható tűzifatárolókat, mondván, jó a tűzifa egymásra halmozva is.

Aztán a fahasábok váratlanul ledőlnek, szétgurulnak, alulról felpenészednek, elrothadnak a latyakos téli napokon, vagy egyszerűen csak rendezetlenül néznek ki és emiatt rossz rájuk nézni. Ennek ellenére sokan nem akarnak pénzt „kidobni” a tárolóra, hisz oly feleslegesnek tűnik – pedig nem az.

A TikTok kertészvideói között egy remek, otthon DIY módszerrel is relatíve hamar elkészíthető tűzifatároló elkészítését követhetjük nyomon. Az egész mindössze néhány percet vesz igénybe, de utána egy olyan praktikus fatárolót kapunk, amelyről nem fognak legurulni, lepotyogni, sőt, alulról felázni a fahasábok. Ehhez mindössze két betontömbre (vagy néhány téglára) és 6 darab méretre vágott falécre van szükségünk.

A betontömbökre kell fektetni 2 falécet, és a maradék 2-2 falécet a betontömb lyukas részébe illeszteni 45 fokos szögben. A léceket 4 helyen 1-1 nagyobb szöggel egymáshoz kell erősíteni és máris kész a fatárolónk, amire immáron csak fel kell pakolni a méretre vágott tűzifahasábokat.

A feltornyozott fahasábok ily módon rendezetten tárolhatók, és nagyobb eső vagy havazás esetén is alulról szárazak tudnak maradni, főként, ha a ház oldalába, szélvédett helyre, a tető alá állítjuk fel a tárolót. Télire le is lehet takarni a rönköket, bár sokak szerint az a jó, ha szellőzik a fa – és lássuk be, látványnak is szebb egy rusztikus farakás, mintsem egy nejlonba bebugyolált fakupac.

A témában készült videót és a tároló összeszerelését ezen a linken lehet megnézni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Ideje elgondolkodni a téli fűtőanyag beszerzésén, bár a tűzifaárak nem fognak az égig emelkedni

2024. augusztus 7. 14:40

A tavalyi enyhe tél miatt sokaknak megmaradt a fájuk, így a tüzépek sem számítanak egyelőre óriási forgalomra.

Tűzifa kérdések: erdei köbmétertől a száraz tűzifáig

2022. november 16. 05:36

A legjobban akkor járunk, ha tavasszal vásárolunk tűzifát és egész nyáron hagyjuk feldarabolva száradni. Ha nedves fával fűtünk, akkor igen komoly energiaveszteséggel számolhatunk.

A tűzifaárak egyelőre nem emelkedtek, az egyéb fatermékek iránt csökken a kereslet

2023. október 13. 10:10

A kamara vármegyei erdő- és vadgazdálkodási osztályainak elnökei október elején egy tanácskozás keretében áttekintették a hazai erdészeti ágazat helyzetét, számba véve a kihívásokat és problémákat, illetve azok lehetséges megoldásait. Az ennek kapcsán készített rövid összefoglaló az alábbiakban olvasható.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.