15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Életmód, gasztronómia

Kucsmagombaszezon: most érdemes erdőt járni

Agrofórum Online

A kora tavaszi gombák közül a cseh kucsmagomba az egyik leggyakrabban szedett és talán a legkönnyebben felismerhető gombák egyike. Nézzük, hogy hol és mikor érdemes kucsmagombát gyűjteni!

cseh kucsmagomba (Verpa bohemica) a kucsmagombafélék családjába tartozó, lombos ligeterdőkben, bozótosokban élő ehető gombafaj. Leggyakrabban az idő nyárerdőkben találni, ahol akáccal vegyesen telepített növényzet található. A nyárfák körül un. boszorkánykörben helyezkednek el.

Mérgező kucsmagomba

Elsősorban az avar alatt közvetlenül nőnek, de esősebb tavasszal látványosan ki is emelkednek az avar alól. Aszályosabb években, mint az elmúlt pár év időjárása a cseh kucsmagombáknál is azt okozta, hogy kisebbek és jobban elbújnak az erdőben a lehullott falevelek alatt.

Ebben az időszakban nagyjából nincs is olyan faj, mellyel összekeverhető illetve amely kucsmagomba mérgező lenne. A papsapka gomba szerencsére később bújik elő és jellegzetes megkülönböztető jelei vannak.

Hogyan néz ki a cseh kucsmagomba?

A cseh kucsmagombát az agyhoz hasonlítják, de ez kicsit tévút, bár redőzete igen hasonló. Az agyhoz jobban a papsapka gomba hasonlít, mert a kucsmagomba kalapja levehető a tönkről. Süvege 2–4 cm magas és 1–5 cm átmérőjű. Harang formájú, mozgatható is a tönkön, a teteje lekerekített hegyű.

Amiben a papsapkáktól eltér, hogy szétbontva látszik, hogy a süveg csak a tetején kapcsolódik a tönkhöz. Színe fiatalon világosabb sárgás, sárgásbarnás, majd idővel sötétedik, vörösbarnább lesz.

Az idősebbek viszont már feketésebb mintázatot mutatnak a kalap redőinek szélén. Felületén erős hosszanti redőzöttség, bordázottság figyelhető meg, nyújtott, méhsejtszerű üregekkel a bordák között. Húsa fehéres, törékeny, nedvdús. Illata és íze kellemes, akár felezve aszalni is érdemes.

A spórák a süveg redős, külső részén teremnek. Spórapora élénk sárga, mely aszaláskor, szárításkor mind kihullik és sárga foltot hagy a terítőn.

Törékeny tönkje 5–15 cm hosszú, 1–3 cm vastag. Érdemes szedéskor is óvatosan kis kosarakba szedni, mert úgy nem törik szét mire végzünk a gomászással. Színe fehéres vagy sárgás, alakja hengeres vagy lefelé vastagodó. Felülete lehet sima vagy apró sárgás szemcsék lehetnek rajta. Belül üres, a fiatal kucsmagomba tönkjét belül vattaszerű anyag tölti ki – ezt kettévágva látjuk.

Ízletes kucsmagomba

Bár a leggyakoribb a cseh kucsmagomba, jó ha felismerjük az ízletes kucsmagombát is! Az ízletes kucsmagomba (Morchella esculenta) a tömlősgombák törzsébe, a kucsmagombafélék (Morchellaceae) családjába sorolt gombafaj. Népies neve az illatos kucsmagomba.

Gomba

Miről ismerjük fel? A süvege tojásdad, a lép sejtjeihez hasonlóan barázdált őzbarna színű. Felszíne nem különül el élesen a tönktől. A süveg és a tönk is belül üreges (együregű). Talán itt lenne érdemes megemlíteni, hogy csak időben jelenik meg máskor, mint a hozzá hasonló papsapkagomba. Spórái fehérek, vagy halvány sárgák. Magassága elérheti a 20 cm-t is. Finom, fűszeres illatú gomba, erről a cseh kucsmagombához képest különlegesebb. Szintén aszalható, szárítható, de érdemes félbe vágni legalább. Előfordulásának az az érdekessége, hogy trágyadombokon és erődszéles füves helyeken fordul elő elsősorban.

Mit főzzünk kucsmagombából?

Mivel egy kellemes ízvilágú erdei gombáról beszélünk, így jó gombapörköltnek vagy pár szemet húslevesbe is tehetünk, ha plusz ízre vágyunk. A nagyobb gombákat alaposan megmosva palacsintatésztába forgatva ki is süthetjük. Rendkívül ízletes húsmentes fogásokat lehet készíteni belőlük.

FONTOS: Hazánkban az ehető kucsmagombákat 20 perces főzésnek kell alávetni fogyasztás előtt! Így friss salátáknak ne készítsük el.

A nem termesztett gombát mindig be kell vizsgáltatni!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

A Bécsi zöldöv, az egyik legelső zöldöv kezdeményezés

2019. szeptember 11. 04:36

A zöldöv olyan, a városokat körülölelő földterület, ahol döntően erdők, mezőgazdasági területek vagy rekreációs területek helyezkednek el, és korlátozottak a beépítés lehetőségei. Bécs városa szigorú zöldövezeti szabályozással rendelkezik, aminek története több mint 100 évvel korábbra nyúlik vissza.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A Pilisi Parkerdő génmegőrzéssel is biztosítja erdeink jövőjét

2019. július 13. 10:49

A klímaváltozás negatív hatásaival szemben ellenálló, sokféle állat és növényfaj számára élőhelyet nyújtó, egészséges erdők megléte az élhető, fenntartható jövő feltétele. Ilyen erdők kialakításán dolgoznak a Pilisi Parkerdő szakemberei az erdészeti génmegőrző program megvalósításával is.

Az erdőtüzek megelőzése a cél

2018. szeptember 21. 06:45

Tavaly Európában 1,2 millió hektárnyi erdőt és földet pusztított el erdőtűz. Az eseteknek 127 polgári és tűzoltó halálos áldozata volt, a gazdasági kár pedig 10 milliárd euróra becsülhető.