Életmód, gasztronómia

Oroszország a világ második legnagyobb teaimportőre

Agrofórum Online
tea

Semmi meglepő nincs a világ teatermelő országainak toplistájának élén. Kína a legnagyobb teatermesztő ország a Földön, India a második, a harmadik helyet pedig Kenya szerezte meg a rangsorban.

Egy év alatt 2,78 millió tonna teát termesztettek Kínában, amely első ebben a rangsorban a világon. Messze az élen állnak, csaknem kétszer akkora a termésük, mint a lista második helyén álló Indiának. A szubkontinens 1,39 millió tonnával szerezte meg az ezüstéremet. A teatermelői világranglista dobogójára az afrikai Kenya fért még fel 459 ezer tonnával. Srí Lanka a negyedik 300 ezer tonnával, Vietnám pedig ötödik 269 ezer tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felében Törökország, Indonézia, Mianmar, Irán és Banglades sorrend alakult ki.

TOP 10 teatermelő ország (tonna)

A legtöbb teát exportáló ország a termelők közt harmadik Kenya, amely csaknem 476 ezer tonnát ad el külföldi vevőknek. Második a termelésben világelső Kína 367 ezer tonnával. Ez azt jelenti, hogy a kínai belföldi fogyasztás meglehetősen tetemes mennyiséget tesz ki a termelésből, 2,41 millió tonnát. Ehhez azonban az importlistáról is jön még 43,5 ezer tonna, azaz a kínai belföldi fogyasztás ,45 millió tonna. Visszatérve az exportlista folytatásához India is 258 ezer tonnát ad el külföldön. Ezen a listán is Srí Lanka áll a negyedik helyen 169 ezer tonnás kivitellel. Vietnám is áthozta ötödik helyét a termelői listáról, az export 135 ezer tonna. Az ötödik hely némileg meglepetés, a dél-amerikai Argentína 76 ezer tonnát ad el külföldön. Hetedik a listán az Egyesült Arab Emirátusok 66 ezer tonnával amit importból szerez be. Majd Uganda következik 60 ezer tonnával. Az exportlista TOP 10-mezőnyét Malawi és Indonézia zárja 47 ezer és 40 ezer tonnával.

A legtöbb teát importáló ország tízes listáján az a Pakisztán az első 206 ezer tonnával. Oroszországban a második legnagyobb a behozatal 150 ezer tonnával, majd az ötórai tea hazája, az Egyesült Királyság következik 123 ezer tonnával. Ezután jön az Egyesült Államok 118 ezer tonnás importtal. Az ötödik helyen Egyiptom áll 109 ezer tonnás tea-behozatallal. Az importlista 6-10 helyein Marokkó, Irán, az Egyesült Arab Emirátusok, Németország és Kína sorrend alakult ki 2019-ben.

tea
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Téli tea – diófalevélből

2023. november 15. 07:10

Kevesen tudják, de a diólevél egy csodálatos gyógynövény, amelyből remek tea készíthető. Ez a tea a népgyógyászati tapasztalatok szerint segít emésztési bajok esetén, de csökkenti a fogínygyulladást vagy a szembetegségeket is.

Elfeledett magyar tea: a Planta

2025. január 2. 16:10

A második világháború idején a fekete tea beszerzése jelentősen megnehezült, így új, hazai alapanyagokból készült teapótlókra volt szükség.

Indul az ország első, diplomás Csokoládé-, kávé-, teakészítő mesterképzése

2019. július 12. 11:15

Professzionális szinten sajátíthatók el a csokoládé, kávé és tea gyártásával kapcsolatos ismeretek a Szent István Egyetem budapesti Élelmiszertudományi Karán, a szeptemberben induló Csokoládé-, kávé-, teakészítő mesterképzésen. Az ország első, diplomával elismert szakirányú továbbképzésére augusztus 15-ig még lehet jelentkezni.

Teaüzlet a láthatáron

2020. június 29. 08:03

A vállalat teljes bevételének mindegy 2,4 százaléka származott teák értékesítéséből a 2019-es pénzügyi évben.