32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Életmód, gasztronómia

Szemét a földjeink mellett

Agrofórum Online

Sajnos nem lehet eleget beszélni róla és egyben „örökzöld téma” a szemét, amelyeket sokszor nem a lerakókban helyezünk el, hanem egyszerűbbnek látunk kitenni az út szélén. Megint nem tudtam a téma mellett elmenni, mivel kirándulásunk során sokszor szembesülök vele. Sajnos az emberek még mindig ezt látják a legkönnyebbnek és költségkímélőnek, hogy a „határba” vagy az erdő szélén kiteszik vagy még szebb, kiöntik a szemetet. Este, amikor senki nem látja, de a bátrak napközben hajtják végre.

A mai fogyasztói társadalomban pazarlóan élünk. Számos olyan fogyasztási cikkel vesszük körbe magunkat, aminek előállítása, használata, majd hulladékként való kezelése hatalmas terhet ró a környezetünkre és a pénztárcánkra. Gondoljuk végig, háztartásunkban mennyi elektronikai szórakoztató eszköz, háztartási eszköz, ruha, cipő, táska, kozmetikum, játék, vagy akár megvásárolt élelmiszer vesz körbe bennünket.

Könnyen lesz hulladék a fogyasztási cikkeinkből. Legjellemzőbb, hogy megunjuk őket, de nem használjuk más célra, nem ajándékozzuk el, nem adományozzuk el, nem cseréljük el, ha pedig elromlik, megsérül, nem javíttatjuk meg őket. Ez oda vezet, hogy jelenleg az Európai Unió tagországaiban fejenként átlagosan 500 kg szemetet termelünk évente, ami napi szinten közel 1,5 kg-ot jelent. Magyarországon az egy főre jutó éves háztartási hulladék egy kicsivel az uniós átlag alatt van, közel 400 kg.

Fontos látni, hogy a hulladék még rendelkezik értékkel, még értéket lehet belőle teremteni, ezeket a termékeket vissza lehet kapcsolni a gazdasági körforgásba. Amikor ezt az értékteremtő lehetőséget elszalasztjuk, akkor lesz valójában szemét a fogyasztási cikkeinkből. A hulladékok szelektív gyűjtésével és nyersanyagként való felhasználásával jelentős energiát takarítunk meg, továbbá számos környezetszennyező technológiától óvjuk meg a környezetünket. A használt PET-palackokból például az újrahasznosítás során szintetikus anyagú ruhákat és táskákat készítenek. Számos nagy világmárkánál találhatunk már ilyen termékeket.

Elszomorító látvány

Ugyanakkor azt se felejtsük el, hogy a szelektív hulladék feldolgozása is energiaigényes folyamat. Még ennél is többet tehetünk, ha eleve a hulladék keletkezését előzzük meg. A hulladék egy jelentős részét a csomagolóanyagok teszik ki (az EU tagállamokban például a műanyag hulladék 40%-a), ezért érdemes erre is figyelnünk. Ma már vannak csomagolásmentes boltok. Az egyszer használatos tárgyakat javasolt elsőként kiiktatni a mindennapjainkból, hiszen azok gyártása, szállítása is környezetterhelő, és nagyon hamar hulladékként végzik.  Számos lehetőségünk van arra, hogy elkezdjük a hulladék csökkentését az otthonunkban. A kérdés csak az, nekünk mely lépések a legkézenfekvőbbek.

Érdemes a körzetünkhöz/kerületünkhöz/városunkhoz legközelebbi hulladék udvarba leadni. Van, ahol minden évben egyszeri alkalommal ingyenesen le lehet adni pl. használt gumiabroncsokat, egy garnitúrát. Bár Budapesten időpontot kell egyeztetni, de ugyan úgy a kerületi lakos, személyigazolvány és a szemétdíj befizetését igazoló csekk függvényében leadhatja a gumiabroncsokat, mint veszélyes hulladékot. De előzetes időpont egyeztetés nélkül is le lehet adni elektronikai, műanyag, ruha stb. háztartási hulladékot. De az éves lomtalanításokat is érdemes kihasználni, amikor ingyen elviszik a „szemetet”, nem veszélyes lakossági hulladékot.

Lényege az, hogy a földeken kinn hagyott hulladék nagy része nem is bomlik le, vagy ami le is bomlik csak nagyon lassan, hónapok vagy évek során. Ezzel is károsítva környezetünket és az élővilágot is. Közben a mérgező anyagok beszivárognak a talajba, talajvízbe, a növények felveszik vagy akkumulálják és toxikus hatásuk is lehet. Az állatok, rovarok stb. fennakadhatnak, belegabalyodhatnak, rászorulhat a testrészükre és ezzel is súlyos testi kárt okozhatnak, amibe akár bele is pusztulhat az állat, ha nem azonnal, akkor később. Az, hogy esetleg elfogyasztja és bekerül a szervezetébe az sok esetben egyenlő a pusztulással. Mivel sem megemészteni, sem feldolgozni nem tudja a szervezete.

Forrás:

https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/csaladi-zold-penzugyek/zold-gazdalkodas-otthon/vasarlas/szemet-vagy-hulladek

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Mennyi idő alatt bomlik le az üveg?

2022. június 5. 06:38

Az üveg lebomlási idejét általában 1-2 millió évben szokták meghatározni, de lebomlás helyett pontosabb lenne az anyag csiszolódásáról, aprózódásáról beszélni.

Környezetbarát raklapokat gyártanak kukorica hulladékából

2021. január 17. 04:37

Egy amerikai vállalat CornBoard néven fa helyettesítőt állít elő olyan növényi részekből, szármaradványokból és levelekből, amelyek általában a kukoricatermés betakarítása után a mezőn maradnak.

Jelentkezzünk! A Nébih újra meghirdette a háztartási élelmiszerhulladék-felmérését!

2023. november 15. 05:40

Bár sikerült javítani az elmúlt évek szomorú statisztikáin, mégis a legfrissebb felmérések szerint még mindig minden ötödik kg élelmiszer a szemetesben landol. Vajon a mi háztartásunk hogyan járul hozzá ehhez a mennyiséghez?

A tudósok a műanyaghulladékot értékes talajjavító anyaggá alakítják át

2023. április 4. 17:29

Egy nemrégiben készült tanulmány részletesen ismertet egy olyan módszert, amellyel a műanyaghulladékot a faszén nagy porozitású, nagy felületű, grammonként körülbelül 400 négyzetméteres tömegű formájává alakítják át.