Életmód, gasztronómia

Útmutató a házi termesztésű gyógynövények felhasználásához

Agrofórum Online

Az emberek évezredek óta használják a gyógynövényeket szerte a világon. Sőt, mára, noha a patikákban roskadásig állnak a polcokon a gyógyszerek a betegségek kezelésére, egyre többen nyúlnak a természetes megoldásokhoz.

Fontos megérteni azonban, hogy a gyógynövényeknek is lehetnek mellékhatásai, ha nem megfelelően vagy nem előírt mennyiségben alkalmazzuk őket. Ha azonban körültekintően használjuk a gyógynövényeket, és tudjuk, mi, mire jó, igazi kis természetes házi patikát készíthetünk magunknak.

Az alábbiakban olyan gyógynövényeket mutatunk be, amelyeket évszázadok óta használnak és ma is biztonságosan alkalmazhatók, ráadásul rendkívül hatékonyak különféle megbetegedések és egészségügyi panaszok esetén. Ha azonban Ön esetleg rendszeresen gyógyszert szed vagy krónikus betegségben szenved, a gyógynövények használata előtt mindenképpen konzultáljon a kezelőorvosával.

Kamilla (virág)

A kamillát gyulladás- és duzzanatcsökkentő hatásáról ismerik, ezért előszeretettel használják borogatásként kisebb-nagyobb zúzódásokra, sebfertőtlenítésre, sőt, krémeket is készítenek belőle, no és teát. Utóbbit általában a pihentetőbb alvás érdekében fogyasztják este, langyosan, de a tapasztalatok szerint – a citromfűhöz hasonlóan – szelíden enyhíti a szorongásos tüneteket is. A népgyógyászati tapasztalatok szerint langyosan, mézzel ízesítve megfázás esetén segíthet a torokgyulladás okozta irritáció csökkentésében.

Echinacea (levél, szár, gyökér)

A kasvirágot leggyakrabban megfázás, influenza és fertőzések kezelésére vagy megelőzésére, valamint sebgyógyításra használják. Óvatosan kell azonban vele bánni, mert sokaknál allergiás reakciót okozhat.

Fokhagyma (gerezd)

A népgyógyászat egyik alappillérének számító fokhagymát nyersen a legjobb fogyasztani, hiszen így tudjuk a benne lévő hasznos anyagokat a legjobban kihasználni. Influenzás és más légúti panaszok esetén hatékonyan csökkenti a gyulladást, hurutoldó, baktériumölő, vértisztító, immunerősítő hatású. Pirítósra kenve, mézzel összekeverve a leghatékonyabb.

A fokhagyma fogyasztása jó hatással van a szívre és az érrendszerre, csökkenti a koleszterinszintet és mérsékli a magas vérnyomást. Vérhígító gyógyszerek szedése mellett azonban a fogyasztása nem javallott, mivel növelheti a vérzékenységet.

Gyömbér (gyökér)

A gyömbér leginkább a hányinger-csillapító hatásáról ismert, így előszeretettel ajánlják gyömbéres tea és keksz formájában kismamáknak (kiváltképp az első trimeszterben), illetve azoknak, akik tengeribetegségben szenvednek.

A gyömbér emellett a kutatások szerint a kemoterápia okozta rossz közérzetet is csökkenti, illetve segítséget nyújt a légúti betegségekben szenvedőknek, mivel erős gyulladáscsökkentő hatású és antioxidáns-tartalma is jelentős. A gyömbér ezen túl segít felfúvódás és emésztési problémák esetén is, sőt, orrdugulásra és gyomorpanaszokra is ajánlják.


Ginkgo (levél)

A ginkgolevél kivonatát asztma, hörghurut, fáradtság és fülzúgás esetén ajánlják, de használják a memória javítására és a demencia megelőzésére is. A betegségek kezelésére csak a levelek kivonatát szabad használni, mivel a magok toxinokat tartalmaznak, és nagy mennyiségben végzetes rohamot okozhatnak. A ginko fogyasztása növelheti a vérzésveszélyt, ezért nem szabad vérhígító, görcsoldó gyógyszerekkel vagy bizonyos antidepresszánsokkal együtt szedni.

Ginzeng (gyökér)

A ginzengről úgy tartják, hogy fokozza az energiát, a nemi vágyat és roborálja a szervezetet. Mellékhatásai közé tartozhat azonban a magas vérnyomás és a szapora szívverés, így aki még nem próbálta, első ízben kis dózisban alkalmazza. Szedése biztonságos, de nem szabad együtt szedni warfarinnal, heparinnal vagy nem szeroid gyulladásgátló gyógyszerekkel, ösztrogénekkel, kortikoszteroidokkal vagy digoxinnal. Cukorbetegeknek sem ajánlják a ginzenget.

Máriatövis (gyümölcs)

A máriatövist általában májproblémákra és a magas koleszterinszint csökkentésére javasolják, de a kutatások szerint segíthet a rákos megbetegedések esetén. Úgy tartják, hogy a máriatövisben lévő hatóanyagok jó hatással vannak a májműködésre is.

Csalán (levél)

A frissen szedett csalánlevelek vízhajtó, méregtelenítő hatásúak, ezért legjobb leforrázva, teaként fogyasztani vagy a leveleiből a spenóthoz hasonlóan főzeléket készíteni belőle. A csalán roboráló, vértisztító, frissítő hatású, méregtelenítő kúrákban is használatos.

Levendula (virág)

A levendula az egyik leghatékonyabb nyugtató hatású, szorongáscsökkentő, elalvást segítő gyógynövényünk, amely teaként leforrázva kellemes ízű szomjoltó ital, de virágait süteményekbe is belesüthetjük, desszerteket ízesíthetünk vele, sőt, lekvárokba főzhetjük. Kisgyermekek párnájába is szokták varrni a levendulát a könnyebb elalvás érdekében.

Citromfű (levél)

A levendula mellett a citromfű is remek alvássegítő, szorongáscsökkentő, nyugtató hatású gyógynövény, amelynek finom illatú, zsenge leveleiből remek limonádé, smoothie, tea és számtalan desszert készíthető. Lazító hatású, relaxációt elősegítő gyógynövény.

Forrás: https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=1&contentid=1169

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Költséghatékony és sokoldalú az új, plug-and-play szárítókonténer

2021. február 28. 20:23

Az univerzális „plug-and-play” szárítókonténer általános rendeltetésű, tehát szinte mindenféle növény szárítására alkalmas, köztük gyógynövényekre, magokra, zöldségekre vagy gyümölcsre, de olyan, szemes terményekre is, mint például a búza vagy a kukorica.

Gépinfo Videó

Mezei katáng: termesztése, gondozása és felhasználása

2023. március 27. 08:34

A mezei katáng, más néven katángkóró vagy egyszerűen katáng szépséges virágaival örvendeztet meg minket az utak mentén, miközben a konyhaművészetünket is gazdagítja. Vadcikóriaként is ismert, mivel nemesített változata a cikória, amely régóta a kávé alternatívájaként szolgál.

A Ginkgo biloba 12 gyógyhatása

2024. május 8. 17:10

A Ginkgo biloba kiváló gyógynövény, amely Kínában őshonos. Ismerje meg részletesen a ginkó emberi szervezetre gyakorolt hatásait!

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.