Globálisan sem lehet jobb a helyzet, az ital a stresszoldás elfogadott, bár nem megfelelő eszköze a mezőgazdaságból élők számára.
Egy friss amerikai tanulmány szerint az ottani gazdák 20 százaléka alkohollal próbálja orvosolni a munkájából adódó, rá nehezedő nyomást. Az ital természetesen sohasem lehet megoldás semmire, ám az adatok alighanem globálisan is igazak lehetnek az ágazati szereplőkre.
A Georgiai Egyetem kutató úgy vélik, alighanem a sokszor nehéz fizikai megerőltetést jelentő, rengeteg rizikót tartogató, az átlagosnál gyakran hosszabb, monoton, ismétlődő munkavégzés és a veszélyes munkakörnyezet vezet oda, hogy öt farmerből egy rendszeresen a pohárhoz nyúl. Való igaz, a gazdálkodás a 10 legveszélyesebb munka között szerepel az Egyesült Államokban.
„Az alkoholfogyasztás még mindig elfogadottabb módszer a stressz leküzdésére, mint beszélni valakivel a problémáról” – mondta Christina Proctor, a tanulmány vezető szerzője. Mindezt tetézi, hogy vidéken az USA-ban is híján vannak a pszichológusoknak és más specialistáknak, sőt a gazdák tartanak a megbélyegzéstől, illetve meglehetősen bizalmatlanok a „lélekgyógyászokkal” szemben.
Az interjúk során kiderült, hogy a farmerek attól tartanak a legjobban, hogy az alkalmazóik, megbízóik, kollégáik alkalmatlannak tartják őket a munkájukra, ha rendszeresen pszichológushoz járnak. Marad tehát – egyedüli és rossz megoldásként – az ital és a befelé fordulás.
Ha az összképet nézzük, az még döbbenetesebb: a gazdálkodók 96 százaléka fogyaszt több-kevesebb rendszerességgel alkoholt, háromból egy személy hetente többször is. Ez nyilvánvalóan gyakran a stresszoldás kényszeréből származik.
A kutatásban 1045 amerikai gazdálkodó vett részt, akadtak köztük marhatenyésztők, búza- és kukoricatermesztők, illetve a zöldség-gyümölcs ágazatban dolgozók egyaránt. A teljes felnőtt népességben 21,7 százalék azok aránya, akik legalább 5 alkoholos italt fogyasztottak az előző hónapban.