A boltok polcain végeláthatatlan sorokban állnak az üdítők és a gyümölcslevek. Az emberek gondolkodás nélkül nyúlnak rá az üvegekre és dobozokra, noha egyáltalán nem mindegy, hogy mit választanak – legalábbis, az egészségük szempontjából.
Magas cukortartalom
A gyümölcsleveket elsősorban a magas cukortartalmuk miatt tartják ugyanolyan egészségtelennek, mint a cukros üdítőket. Mind a szénsavas üdítőitalok, mind a 100%-os gyümölcslevek körülbelül 110 kalóriát és 20-26 gramm cukrot tartalmaznak egy-egy pohárnyi mennyiségre vetítve (240 ml).
A kutatások szoros összefüggést mutatnak a cukros italok és a különböző betegségek, így például a 2-es típusú cukorbetegség, a metabolikus szindróma, a magas vérnyomás és a szívbetegségek magasabb kockázata, valamint a korai halálozás magasabb kockázata között.
Magas cukortartalmuk miatt sokan a gyümölcsleveket és az üdítőket egy csoportba kezdték sorolni, azt sugallva ezzel, hogy ugyanolyan mértékben kerülni kellene őket. Az üdítők és a gyümölcslevek azonban nem ugyanolyan módon befolyásolják az egészséget.
A szénsavas üdítők például dózisfüggő módon növelik a betegségek kockázatát. Ez azt jelenti, hogy minél több üdítőt iszik valaki, annál nagyobb a betegség kockázata.
Ugyanakkor a csekély mennyiségű gyümölcslé fogyasztása – ami konkrétan napi 150 ml-nél kevesebb – csökkentheti az olyan betegségek kockázatát, mint a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegség. Úgy tűnik, hogy gyümölcslevekből csak a nagyobb mennyiségű bevitel káros az egészségre. Az egészségügyi előnyök azonban csak a 100%-os gyümölcslevekre vonatkoznak – a cukorral édesített gyümölcslevekre nem.
Súlygyarapodást okozhatnak
A gyümölcslevek és a cukros üdítők egyaránt növelhetik a testsúlygyarapodás kockázatát. Ez azért van így, mert mindkettőben rengeteg a kalória, ugyanakkor kevés a rost, ami segít abban, hogy csökkentse az éhségérzetet és elősegítse a teltségérzetet.
Ennélfogva az üdítőből vagy gyümölcsléből elfogyasztott „üres” kalóriák aligha laktatnak annyira, mint az ugyanannyi cukrot tartalmazó, rostban gazdag élelmiszerekből, például egy falat gyümölcsből elfogyasztott ugyanannyi kalória.
Az is növelheti a súlygyarapodás kockázatát, ha megisszuk a kalóriákat – ahelyett, hogy megennénk őket. A szakértők szerint ez azért van így, mert a legtöbb ember nem kompenzálja ezeket a folyékony kalóriákat azzal, hogy kevesebb kalóriát fogyaszt más élelmiszerekből – hacsak nem táplálkozik tudatosan.
Ez azt jelenti, hogy csak a túlzott kalóriabevitel vezet súlygyarapodáshoz. Ezért fontos megemlíteni, hogy a kis mennyiségben elfogyasztott kalóriadús italok a legtöbb embernél nem vezetnek automatikusan súlygyarapodáshoz.
A gyümölcslevek gazdagabbak tápanyagokban
A gyümölcslevek vitaminokat, ásványi anyagokat és olyan hasznos anyagokat tartalmaznak, amelyek a cukros üdítőkből általában hiányoznak. A közhiedelemmel ellentétben 1/2 csésze (120 ml) gyümölcslé ugyanolyan gazdag a legtöbb vitaminban és ásványi anyagban, köztük vasban, káliumban, magnéziumban és B-vitaminokban, mint ugyanennyi friss gyümölcs.
Tartsa azonban szem előtt, hogy a tápanyagok nagy része idővel lebomlik. Ezért egy frissen préselt gyümölcslé valószínűleg magasabb vitamin- és ásványianyag-értékeket tartalmaz, mint más gyümölcsléfajták.
Mindazonáltal minden 100%-os gyümölcslé magasabb tápanyagtartalommal bír, mint a cukros üdítők. A gyümölcslevek ezenkívül olyan jótékony hatású növényi vegyületeket is tartalmaznak, mint a karotinoidok, polifenolok és flavonoidok, amelyek segíthetnek semlegesíteni a szabad gyököket és csökkenthetik a betegségek kockázatát.
Összegzés
A gyümölcslevek és a cukros üdítők bizonyos szempontból hasonlóak, más szempontból azonban jelentősen különböznek egymástól. Mindkettő alacsony rosttartalmú, cukor- és folyékony kalóriaforrás. Nagy mennyiségben fogyasztva mindkettőt összefüggésbe hozzák az elhízással és a betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek fokozott kockázatával.
A cukros üdítővel ellentétben azonban a gyümölcslevek számos vitamint, ásványi anyagot és hasznos növényi vegyületet tartalmaznak, amelyek védelmet nyújtanak a betegségekkel szemben. Ezért kis mennyiségben fogyasztva a gyümölcslevek egyértelműen jobbnak számítanak.