A Nestlé kísérleti rendszert indít, hogy készpénzt adjon azoknak a kávétermesztőknek, akik fenntartható módon termesztenek kávébabot, annak részeként, hogy 2030-ra felére csökkentik a vállalat kávéüzletágában az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A lépés azért történt, mert a nagy fogyasztási cikkeket gyártó vállalatok egyre nagyobb hírnevet akarnak szerezni azzal, hogy jogi nyomást gyakorolnak az érintettekre a globális ellátási láncok megtisztítása érdekében. A világ legnagyobb csomagolt élelmiszereket gyártó cége, a Nestlé ígéretet tett arra, hogy 2030-ig egymilliárd dollárt költ a kávé fenntartható beszerzésének tervére, amely most magában foglalja a gazdálkodók bevételének növelését is.
A vállalat azt mondta, hogy a terv értelmében mintegy 3000 kávétermesztőnek ajánlott fel feltételes készpénz-ösztönzőket olyan fejlődő országokban, mint Elefántcsontpart, Indonézia és Mexikó. Ösztönözni akarják őket a regeneratív mezőgazdasági gyakorlatra való átállásra.
Ezek közé tartozik a szerves trágyák használata a talaj termékenységének javítására, a kávébabot védő árnyékos fák ültetése, valamint a biodiverzitás megőrzése érdekében a köz bevetése. Az utóbbi két intézkedés célja a gazdálkodók további bevételi forrásokhoz juttatása is.
Biztató tendenciákat figyeltünk meg, beleértve a jövedelmek javulását egyes országokban, és a fontos regenerációs gyakorlatok elterjedését”
– közölte a Rainforest Alliance környezetvédelmi csoport, amely segít a Nestlé-nek a hatásvizsgálatok elkészítésében.
Egy 2021-ben közzétett jelentős kávépiaci jelentés szerint kevés bizonyíték van arra, hogy a világ vezető kávéforgalmazó cégeinek az emberi jogok és a környezet védelme érdekében tett erőfeszítései hatással jártak volna, mivel a legtöbb gazdálkodó nem tudja finanszírozni a fenntartható kávétermelést.
Részben a vállalatoknak a fenntartható forrásszerzésre irányuló önkéntes erőfeszítéseinek kudarca miatt az Európai Unió egy mérföldkőnek számító törvényt fogadott el, amelynek célja, hogy megakadályozza, hogy a vállalatok a világ bármely pontjáról erdőirtással kapcsolatba hozható árukat és kapcsolódó termékeket importáljanak.
A kávészektor értékét kiskereskedelmi szinten évi 200-250 milliárd dollárra becsülik a jelentés alapján, de a termelő országok ennek az értéknek kevesebb mint 10%-át kapják meg, a gazdálkodók pedig még ennél is kevesebbet – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A Fairtrade és a Technoserve non-profit szervezetek szerint világszerte körülbelül 125 millió ember megélhetése függ a kávétól, miközben a kávétermelő családok 80%-a a szegénységi küszöb környékén vagy az alatt él.