Az igazi kávérajongók számára fontos kérdés lehet, hogy nyáron ihatnak-e kávét.
Az orvosok azt javasolják, hogy naponta legalább két liter vizet igyunk, és mindig legyen nálunk egy feltöltött vizespalack. Azt is mondják, hogy fogyasszunk gyümölcsöt, ami nemcsak a folyadékot, hanem az izzadással elvesztett vitaminokat és ásványi anyagokat is pótolja. Néhány évvel ezelőttig az a tévhit járta, hogy a kávé és a koffeintartalmú italok felelősek lehetnek a szervezet kiszáradásáért. Ezért sokaknak még mindig kétségeik vannak a nyári kávéfogyasztással kapcsolatban.
Okozhat-e a kávé dehidratációt a szervezetben?
A 2000-es évek végén végzett kávékutatások szerint a koffein nagy dózisban vízhajtó hatású, ezért a koffeintartalmú italok fogyasztása nagy hőség idején kiszáradást okozhat. De most jön a jó hír: a későbbi kutatások megcáfolták ezeket a tanulmányokat, és azt állították, hogy nincs kapcsolat a kávé és a kiszáradás között.
Valójában a koffein átlagos vagy mérsékelt dózisban történő fogyasztása nem jelent kockázatot. Ezek a tanulmányok ugyanis a koffein sportolókra gyakorolt hatását is vizsgálták, akiknél nagyobb a kockázata annak, hogy az intenzív izzadás miatt kiszáradnak.
Valójában még ebben az esetben sem találtak negatív hatást. Éppen ellenkezőleg, a kávéivás abbahagyása negatívan befolyásolta a korábban rendszeresen kávézó sportolók teljesítményét. A Birminghami Egyetem 2014-es tanulmánya szerint pedig a mérsékelt fogyasztás hidratálja a szervezetet.
Hideg vagy forró kávét igyunk nyáron?
Annak érdekében, hogy ne hevüljenek túl, sokan mondanak le nyáron a szeretett forró eszpresszójukról. Ilyenkor inkább a hideg italokat választják, mint a kávés italok és a jeges kávé jéggel.
Annak azonban, aki jobban kedveli az eszpresszó kávé intenzív aromáját, nem kell lemondania róla. Sőt, a hideg vagy jeges italok csupán pillanatnyi élvezetet nyújtanak. Kis mennyiségű jeges kávé fogyasztása ugyan hűsítő hatással bír, ám ez néhány pillanat múlva elillan. Míg a forró italoknál pont az ellenkezője történik.
Tudta, hogy a forró italok segítenek a szervezet hőmérsékletét azáltal, hogy fokozzák az izzadást? Ez azt jelenti, hogy a közhiedelemmel ellentétben hosszabb távon a forró kávé hűt igazán, és nyújt enyhülést a forróságban! Ha azonban a hideg vagy akár a jeges italok esnek jól, akkor azokat válasszuk, a legfontosabb szempont ugyanis a folyadékbevitel.
A kávénak azonban a folyadékbevitelen és hőszabályozáson túl számos más egészségügyi előnye van.
A koffein hatása a szervezetre
Egy csésze kávé elfogyasztása úgy hat, mint egy energialöket. A koffein segít, hogy ismét mozgásba lendüljünk; könnyebb leküzdeni a kimerültséget és koncentrálni. Ezenfelül gazdag antioxidánsokban és a szervezet számára szükséges ásványi anyagokban.
Az alacsony vérnyomás ugyan nem betegség, de kellemetlen tünetekkel jár, például csökkent energiaszinttel és kimerültséggel. Ezzel szemben a kávé enyhén megemeli a vérnyomást, így segít elkerülni a hőség okozta szédülést és ájulást. Sőt, sokan az alacsony vérnyomásuk miatt nehezen alszanak el. A kávé fogyasztása, bármilyen meglepő, ezt a tünetet is orvosolni tudja.
Érdemes úgy ütemezni, hogy étkezés után iszunk egy eszpresszót, mivel elősegíti a gyomornedvek képződését, segítve az emésztést. Serkenti az anyagcserét, megkönnyíti a fogyást és felgyorsítja a kalóriafelhasználást. A közhiedelemmel ellentétben a koffein ráadásul gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.
Az orvosok szerint a koffein fogyasztása nyáron sem károsítja a szervezetet. Csak ne vigyük túlzásba, és ne lépjük túl a napi 250 milligrammot (körülbelül két és fél csésze).
Összefoglalva tehát a kávé:
- segít visszanyerni az energiánkat és legyőzni a hő és izzadás okozta fáradtságot;
- pótolja a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi sókat és antioxidánsokat;
- segít megelőzni a hőség okozta szédülést és ájulást;
- segít pótolni az erős izzadással elvesztett folyadékokat;
- megkönnyíti az emésztést;
- felgyorsítja az anyagcserét;
- gyulladáscsökkentő hatású.
Fotó: Pixabay