Tudta, hogy az ágyi poloskák akár 1 éven át is kibírják táplálék nélkül? Ha tehát azt hiszi, hogy táplélék híján előbb-utóbb kipusztulnak a házából, rosszul gondolja. Ezek ugyanis a rovarirtó cégek szerint a rovarvirág vámpírjai, amelyeket alig lehet kiirtani.
A legtöbben ismerjük az igencsak kellemetlen habitusú ágyi poloskákat, mégis, rengeteg dolgot nem tudunk róluk, ami pedig az ellenük folytatott harc során igencsak hasznos lehetne. Lássuk csak, mik ezek!
Olyanok, akár a Predator
– azaz majdnem láthatatlanok. A petéik alig 1 milliméteresek, a kifejlett egyedek pedig 5 milliméter hosszúak és kiválóan rejtőzködnek. Ha csak fekete foltokat veszünk észre, az általában az ürülékük nyoma, ők azonban ilyenkor már eltűnnek, nem lehet megtalálni őket.
A rovarirtók szerint, ha a jelenlétükre gyanakodunk, célszerű a matracok alját ellenőrizni, a varrások találkozásánál, illetve azokban a résekben, ahol a matrac találkozik a fejtámlával.
Nem az ágyakban élnek
Nevükkel ellentétben az ágyi poloskák napközben elvándorolnak, falüregekbe, padlórésekbe, redőnyökbe bújnak, és onnan lesnek az áldozatukra, az emberre és a háziállatokra, akik gyanútlanul élnek a közelükben. Mégis mindenki az ágyban keresi őket és megnyugszik, amikor nem találja őket a szivacsokban vagy az ágyneműben, pedig ezek ott vannak a házban, csak máshol kell keresni őket.
Megcsípnek, akár a kullancs
De ez nem mindig, nem mindenkin látszik. Akkor honnan tudhatjuk, hogy velük van dolgunk? Nehéz a kérdés, mivel a csípések mindössze 30%-a észlelhető az embereken – így nehéz diagnosztizálni a problémát, hiszen piros csípést sokfajta rovar okozhat. Ha azonban sok van belőlük és nem vagyunk bárányhimlősek és – csúnyán hangzik, de – rühesek, vélhetően ágyi poloskával van dolgunk.
Nem igazán terjesztenek betegségeket
Bár a legtöbben azért tartanak a legjobban az ágyi poloskáktól, mert félnek az általuk terjesztett betegségektől. Az ágyi poloskák azonban nem terjesztenek betegségeket, „csak” hordozzák azokat. Így is tönkretehetik az embereket, akiknél egyes esetekben akár PTSD-t (poszttraumás stressz szindrómát) is okozhatnak.
A lélegzetünk vonzza őket
Ez az egyik legijesztőbb érdekesség ezekről a rovarokról. Ebből tudják ugyanis, hogy van mit enniük – pontosabban szívniuk –, hiszen a vérünk kell nekik. Így azt is tudják, érdemes-e az éj leple alatt kimászni a vakolat réseiből és a legmélyebb alvási fázisunkban megtámadni minket.
Élelem nélkül is kibírják
Nem is akármeddig, a szakértők szerint 1 évig. Igaz, a kullancs sem hal éhen táplálék nélkül, az is képes túlélni több mint 1 évig is, ha kellőképpen nedves és árnyékos helyen lehet. Nos, az ágyi poloskák emiatt is nehezen kiirthatók, ráadásul éhezve is szaporodnak és sokasodnak, hogy aztán még több problémát okozzanak.
Szakemberre kell bízni őket
Azok, akik már megküzdöttek az ágyi poloskákkal, mind egyetértenek ebben. Ha nagy a baj, és gyors, hatékony eredményt akarunk, nem segítenek a bio szerek, a kivárás és a szelíd bánásmód, csak a profik, az olyan rovarirtók, akik erre szakosodtak. Az irtás összege általában magas, de mindenképpen megéri, hiszen végleg megoldja a problémát.
Az ágyi poloskák gyorsan szaporodnak
A nőstény ágyi poloska élete során körülbelül 200-250 petét rak, élettartama pedig körülbelül három-négy hónap. Ha nem irtjuk ki időben, az ágyi poloskák ellephetik az egész házat, ekkor pedig már a rovarirtóknak is fel van adva a lecke, olyan nehéz őket végleg, maradéktalanul eltávolítani.