Egy különösen agresszív az Atlanti-óceán nyugati részéről származó rákfaj veszélyezteti Olaszország szerepét a világ egyik vezető kagylótermelőjeként – és potenciálisan az egyik jellegzetes tésztaételét is.
Az eredetileg Észak- és Dél-Amerika partvidékéről származó „kék rák” Olaszország több lagúnaszerű helyén elterjedt, és a helyi kagylókkal, halikrával és más vízi élőlényekkel táplálkozik.
Az észak-olaszországi Pó-folyó völgyének deltájában található kagyló-akvafarmokat különösen súlyosan érintik, egy helyi tengerbiológus azt mondta a Reutersnek, hogy a rákok egyes helyeken megették a fiatal kagylók akár 90 százalékát is, ami megtizedelte a jövőbeni termelést.
Az biztos, hogy jövőre nagyon nagy válság és hiány lesz a piacon”
– mondta Emanuele Rossetti, a Polesine-i Halászszövetkezet munkatársa, amely a Pó-delta területén dolgozik.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének 2021-es adatai szerint Olaszország Európa legnagyobb kagylótermelője, Kína és Dél-Korea mögött pedig a harmadik legnagyobb a világon. Itt található a „spagetti alle vongole” (kagylós spagetti), amely az olasz konyha klasszikusa.
Sasa Raicevich, az Olasz Környezetvédelmi és Kutatóintézet (ISPRA) tengeri vízi erőforrások szakértője elmondta, hogy a kék rákok feltehetően fenékvízzel érkeztek Olaszországba. Elmondása szerint körülbelül egy évtizede észlelték őket először, és még mindig nem világos, miért szaporodnak most ilyen sebességgel. „Van összefüggés a klímaváltozással, de nincs bizonyítékunk arra, hogy ezt biztosan állítsuk” – tette hozzá.
Az érintett területek halászainak azt tanácsolták, hogy a lehető legtöbb kékrákot fogják ki, hogy visszaszorítsák számukat, de a Pó-delta völgyében az erőfeszítések ellenére nem sokat változott e helyzet.
Ma körülbelül 12 tonnát fogtunk, minden nap ilyen mennyiségben halászunk, de nem látunk csökkenést a rákpopulációban”
– mondta Rossetti, hozzátéve.
A kifogott rákok csak kis hányadát értékesítik emberi fogyasztásra, mivel viszonylagos újdonságnak számítanak, alacsony utánuk a kereslet. A többit ártalmatlanítják, bár a tervek szerint néhányat takarmányozási célokra is felhasználnak.
A múlt héten a Coldiretti mezőgazdasági lobbicsoport azt közölte, hogy a rák „inváziója” „természeti csapássá” változik, amely 3000 családi cég túlélését fenyegeti a Pó-deltában, és kormányzati támogatást kérnek. Az olasz mezőgazdasági minisztérium nem reagált azonnal a felvetésre.
Sasa Raicevich kutató szerint a helyzet nagyon súlyos az ökológiai és gazdasági károk szempontjából, és arra figyelmeztetett, hogy nincs lehetőség a kékrákok teljes kiirtására.