Életmód
Életmód

Egy tucat hasznos tipp a szúnyogok ellen

Egy tucat hasznos tipp a szúnyogok ellen

Agrofórum Online

Habár jelenleg (még) nyugodtak lehetünk, hiszen a hazánkban élő szúnyogfajok csípése „csupán” viszketést okoz, nem tudunk ennek feltétlenül örülni. Nézzük tehát, mit tehetünk a csípés elkerülésének az érdekében.

Mielőtt azonban a kínálkozó lehetőségeket sorra vennénk, merüljünk el egy kicsit a vérszívók világában.

Alapvetés, hogy a szúnyognak a vér a lét

A nőstény szúnyogoknak ugyanis vérre van szükségük ahhoz, hogy petéket rakhassanak. Miután a tojásait lerakta, a nőstény újra élelem után indul.  A szúnyogok nem kizárólag vért fogyasztanak, bár ez bennünket kevéssé vigasztal, hanem gyümölcsök levét, nektárt is. A hím egyedek pedig teljességgel eltekintenek a vérszívástól.

Így koncentráljunk csak a nőstényekre, amelyek a szájszerv hegyén elhelyezkedő receptorokkal érzékelik a vérben lévő kémiai anyagokat. A vérszívás közben jut szervezetünkbe a nyál, amely miatt viszketni kezd a csípés helye. Egyes fajok esetében ez az, amely olyan vírusokat is hordoz, amely a dengue-lázat, nyugat-nílusi lázat, vagy a maláriát okozza. Mint korábban megjegyeztük, ezektől idehaza jelenleg nem kell tartani, de a klímaváltozás egyik következménye lehet az, hogy ezek a fajok megjelennek.

Amikor egy közhely igazolódik

A Cell tudományos lapban megjelent tanulmány szerint „ha bizonyos vegyi anyagok nagy mennyiségben fordulnak elő egy ember bőrén, akkor ő lesz az, akiből a piknik alatt a legtöbbet lakmároznak a szúnyogok.” A kijelentést kísérlettel igazolták, mégpedig 64 önkéntes bevonásával. Ezek a személyek az alkarjukon viseltek nejlonharisnyát, ami átvette a bőrük szagát, ezt követően a harisnyákat csapdákba helyezték, majd nagy számú szúnyogot engedtek a közelükbe.  A győztes szag nagyjából százszor vonzóbb volt a szúnyogoknak, mint az utolsó helyezett. Tehát ha úgy érzékeltük, hogy bennünket jobban szeretnek a szúnyogot, mint társainkat, akkor abban igazunk lehet.

Földről, égből, levegőben

Viszonylagosan egyszerű módszer, ezért hagyományosan leggyakrabban légi permetezéssel irtják a kifejlett szúnyogokat. Ez a módszer viszont csupán a repülő példányokra hat, a földön lévő társaikra nem. Viszont, és ez komoly ellenérv a használattal szemben, más ízeltlábúakat károsíthat, és hosszú távú alkalmazásuk rezisztenciát és keresztrezisztenciát is okozhat. A szúnyoglárvák ellen alkalmazott készítmények között van olyan, amely baktériumok által termelt szelektív hatóanyagot tartalmaz. A készítményt földi úton és repülőgépről is ki tudják juttatni, az ártéri erdőkben pl. granulátum formulát alkalmaznak, amely képes áthatolni a növényzeten is.

És mi az, amit mi tehetünk?

A virágcserepekben, vödrökben, kerti játékokban lévő állott vizet öntsük ki. A csatornákat, árkokat tisztítsuk meg, gyűjtsük öntözés céljára a csapadékot, de fedjük le a tárolóedényeket, hordókat.

Ami segíti a védekezést

A magas illóolaj-tartalmú növények intenzív illatokkal megzavarják a szúnyogok tájékozódási képességét. Erre a célra nagyon alkalmasak az olyan gyógynövények, mint a citromfű, a rozmaring, a menta és a bazsalikom, de az olyan virágos növények is, mint pl. a levendula. A paradicsom is segít távol tartani a szúnyogokat erős illatával. Célszerű, ha ezeket a növényeket vegyesen helyezzük el a terasz vagy az erkély közelében.

Az illatspirálok vagy citrom illatú gyertyák szintén az illatanyagok párolgásának elvén működnek. Ha lehetőség van rá, akkor használjunk valódi, természetes illóolajokat. A levendula-, citrom- vagy rozmaringolaj párologtatása ugyanúgy működik, de egészségügyi szempontból ártalmatlan.

 A DEET (N,N-dietil-meta-toluamid)

1957 óta használjuk rovarriasztóként, ezért erről a hatóanyagról tudunk a legtöbbet. Az Európai Unió, az Environmental Protection Agency (EPA), a Centers for Disease Control and Prevention (CDC), az American Academy of Pediatrics (AAP) és a World Health Organization (WHO) szakvéleménye szerint is biztonságos a használata, amennyiben…

Amennyiben betartjuk

a használatához kapcsolódó utasításokat. Ami előfordulhat az, hogy szemirritációt okoz, de ez igen ritkán történik meg. Károsíthat bizonyos műanyagokat, így az ebből készült ruházati cikkeket is.

Pikaridin hatóanyag

A pikaridin (icaridin) a kilencvenes években kifejlesztett rovarriasztó tulajdonságú vegyület, melyet egy a feketeborsban található molekula szerkezete alapján szintetizáltak. Számos vonatkozásban a DEET-nél kedvezőbbek a tulajdonságai, mivel szagtalan, fénystabil, nem károsítja a műanyagokat, kisebb egészségügyi kockázatot jelent, így az egészségügyi szervezetek ajánlják, mivel a DEET-nél kevésbé kockázatos.

Természetes is okozhat gondot

A természetes növényi olajokat tartalmazó szúnyogriasztók hatása jellemzően rövid, erre figyelni kell alkalmazásuk során.  Az illóolajok közül a citromfű, a muskátli, a rozmaring, vagy a cédrusfa olaja is megfelelő lehet a rovarok elleni küzdelemben. Sokan nem gondolnák, de a természetes hatóanyagot tartalmazó termékek is tartalmaznak allergén hatású összetevőket (pl.: geraniol, citronellol, limonene, linalool), ezek feltüntetése a termékeken az EU-ban kötelező. Mivel ezek nem iocid szerek, ezért nem tesztelik hatékonyságukat és tisztaságukat sem.

A kémiai alapú módszerek mellett

A szúnyogok UV-lámpás csapdával is összegyűjthetők és elpusztíthatók. A számos éjszakai rovar pusztulását okozzák, így érdemes átgondolni a használatuk előnyeit és hátrányait is.

(Fotó: Erik Karits/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zöld, ízes, dolce vita: próbálja ki a sokoldalú rukkolát!

2024. május 19. 14:10

A rukkola mindent tud, amit a fejes saláta. Viszont erősebb ízű és még egészségesebb. Ismerkedjen meg a rukkolával!

Lehet-e depressziós a kutyánk?

2024. május 17. 15:10

A kutya depressziójának okai könnyen felismerhetők, és odafigyeléssel, foglalkozással kezelhetők.

Bodzavirág tésztabundában

2024. május 17. 11:10

A bodzavirág nemcsak egészséges, de tésztabundában kisütve az egész család kedvence lesz. Receptet is találtunk hozzá!

A Corteva vetőmag-feldolgozó üzemében rendeztek jótékonysági futógálát

2024. május 16. 12:10

A II. Corteva Agriscience – Mályvavirág Futógála célja, hogy felhívja a figyelmet a HPV (humán papillomavírus) prevencióra.

Az idei nem egy „gombás” évjárat a napraforgótáblákon, de...

2021. augusztus 24. 10:48

A napraforgót több Rhizopus faj is betegítheti. Közös jellemzőjük, hogy kifejezetten melegkedvelő gombák, kedvező számukra a meleg, hőségnapokkal tarkított nyári időjárás.

Határszemle Videó

Milyen betegségek támadhatják meg a szamócabogyókat?

2023. május 5. 04:38

Milyen betegségek támadhatják meg a szamóca gyümölcsét? Tudnának ebben a témában segítséget nyújtani

Mindent a veszettségről

2022. március 13. 07:36

A veszettség hazánkban ritka betegség, hála a sikeres megelőzésének. A fertőzés terjedésére létrehozott programok és figyelemfelhívások évről évre megteszik a hatásukat, így ritka esetben hallunk róla. Mégis, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mikor találkozunk beteg állattal, milyen tüneteket mutathat a fertőzött háziállatunk, és mikor kell nekünk, embereknek orvoshoz fordulnunk.

Szívgyógyszer sem lenne nélkülük - a gyógynövények reneszánsza

2020. január 12. 08:21

A hazai fogyasztók továbbra is a kamillavirágot, a bodza- és hársfavirágot, valamint a csipkebogyót, illetve az ezekből készült teákat vásárolják a legnagyobb számban.