Egyre divatosabbá válik a matcha tea – a hazai kávézókban legalábbis éppen annyira szívesen kérik ezt az italt jéggel, eperrel, kókusztejjel ízesítve, mint a jól bevált lattét. Persze ennél jobb dolog nem is történhetne a fogyasztókkal, hiszen ez végre egy jó szokás, amire nem baj, hogy egyre többen szoknak rá.
S hogy mi is az a matcha pontosan? Nos, egész konkrétan a zöld tea koncentrált, por alakú formája. A matcha készítése során a leveleket porrá őrlik, így az teljes egészében elfogyaszthatóvá válik. Egészségügyi előnyeinek köszönhetően a matcha ma az egyik legnépszerűbb ital a világon.
Kedvünk szerint ízesíthetjük
Nem állítjuk, hogy magában fogyasztva az íze katartikus élményt nyújt (sokak szerint a levágott fűére emlékeztet), de mivel általában tejjel, kókusztejjel, rizstejjel vagy mandulatejjel, mézzel, édesítőszerrel, vaníliasziruppal vagy eperrel ízesítve, forrón vagy jéggel hűtve kínálják, úgy kifejezetten finom! A matchát előszeretettel teszik bele desszertekbe és süteményekbe is, hiszen nemcsak finom, de rendkívül mutatós zöld édességeket tudnak vele készíteni.
Milyen egészségügyi előnyei vannak a matcha fogyasztásának?
- javítja a szív egészségét
- csökkenti a nap okozta bőrkárosodást
- csökkenti a vese- és májkárosodás kockázatát
- csökkenti a vércukor-, triglicerid- és koleszterinszintet
- antioxidánsokban rendkívül gazdag, így rákmegelőző hatású
- gyulladáscsökkentő hatású
- hozzájárul az artériák egészségének fenntartásához
- elősegíti a sejtek regenerálódását
- csökkenti a szívbetegségek kockázatát
- segít a fogyásban
- élénkítő hatású
- stresszcsökkentő hatású
- javítja a memóriát
- jó hatással van az általános közérzetre
- javítja az agyműködést
- csökkenti az időskori szellemi hanyatlást
Milyen növényből készül?
A matcha és a hagyományos zöld tea egyaránt a Camellia sinensis növényből származik, amely Kínában őshonos. A matchát azonban másképp termesztik, mint a hagyományos zöld teát. A teacserjéket a szüret előtt 20-30 napig óvják a napfénytől. Az árnyékolás hatására megemelkedik a növényben a klorofillszint, ami sötétebb zöld árnyalatúvá teszi a leveleket, és növeli az aminosav-termelést. A betakarítás után a levelekből eltávolítják a szárakat és az ereket. Ezután a leveleket finom, élénkzöld színű porrá őrlik, méghozzá speciális őrlőkövek között. A matcha több koffeint és antioxidánst tartalmaz, mint a zöld tea.
Mekkora a matcha koffeintartalma?
Egy tipikus adag (60-88 ml) matcha, amely 1/2-1 teáskanálnyi porból készül, általában körülbelül 70 mg koffeint tartalmaz. Ez lényegesen több, mint amennyi egy csésze (237 ml) hagyományos zöld teában van, amely 35 mg koffeint tartalmaz. Természetesen a koffeintartalom attól függően is változik, hogy mennyi port adunk hozzá a főzethez. Egyetlen csésze (237 ml) matcha tea körülbelül 3 csésze (711 ml) hagyományos zöld teával lehet egyenértékű.
Hogyan kell elkészíteni a matcha teát?
A matcha teát általában „hagyományos japán módon” készítik el. A teát egy bambuszkanállal (shashaku) mérik ki egy felmelegített tálba, az úgynevezett chawanba. Ezután forró vizet (kb. 70 °C) öntenek rá, majd a teát egy speciális bambusz habverővel, az úgynevezett chasennel addig keverik, amíg simává válik, és a tetején finom hab képződik. (Az európaiak ezt pici, ceruza nagyságú habverővel érik el – a keletiek szerint persze ez nem jó, mert szerintük hiba, ha a gyógynövényekkel fémeszközök érintkeznek.)
Elkészítési javaslatok
- Standard: 1 teáskanál matcha port 60 ml forró vízzel kell összekeverni.
- Usucha (híg változat): 1/2 teáskanál matchát kell 90-118 ml forró vízzel összekeverni.
- Koicha (sűrű verzió): 2 teáskanál matchát 30 ml forró vízhez kell adni – ebben az esetben nem kell habosítani, és a lehető legjobb minőségű matchát kell használni.
Forrás: https://www.healthline.com/nutrition/matcha-green-tea#bottom-line
Fotó: Pixabay