Meglehet, sokaknak már a cím is irritálóan hat, hiszen a parlagfű az egyik legrettegettebb gyomnövény, amely rengeteg ember számára kellemetlen, már-már a munkavégzést és a hétköznapi megszokott életet is akadályozó panaszokat okoz.
Hazánkban augusztusban indul a parlagfű-szezon, amely szerencsétlenebb években, ha kellőképpen hosszúra nyúlik az indián nyár, októberig tarthat. A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) allergénje szemviszketést, tüsszögést, orrfolyást, köhögést, nehéz légzést, szélsőséges esetben asztmás rohamokat is okozhat. Ráadásul ezek többsége homeopátiás szerekkel nemigen mulasztható el, csak rendszeres gyógyszerszedéssel, de olykor azok is csak tompítják a tüneteket.
Ellenszere nem igazán van, csak ha bezárkózunk a lakásba, hiszen a parlagfű általában nem a kertekben, hanem az út mentén nő, ahol a helyi önkormányzatok vagy lekaszálják, vagy nem. Segíthet még a gyakori ruha- és hajmosás, a zuhanyozás, arcmosás, a gyakori ágyneműcsere – és a szakemberek szerint a méregtelenítés, annak köszönhetően ugyanis az emberi szervezet jobban tolerálja az útjába kerülő allergéneket.
Ám azok után, hogy ennyi negatívumot felsoroltunk a parlagfűről, érdemes megemlíteni azt is, hogy ez a gyomnövény – hatalmas kártétele mellett –állítólag hasznos tulajdonságokkal is bír. Hogy melyek ezek?
- Használható sebösszehúzó, sebgyógyító gyógynövényként, mivel jelentős fertőtlenítő hatással bír.
- Régebben a népgyógyászat hánytatószerként használta és lázcsillapítóként, akárcsak a talpra kötött burgonyahéjat.
- Emellett lágyítja a bőrt és segít kiütéses panaszok esetén. Az amerikai őslakosok (mert, hogy onnan származik a növény) külső-belső használata gyűjtötték, és különféle főzeteket, pakolásokat, szirupokat készítettek belőle.
- A gyógynövény-szakértők szerint használható menstruációs panaszok és emésztőrendszeri problémák enyhítésére is.
- A zúzott parlagfű hatékonyan enyhíti a rovarcsípések okozta kellemetlen égő érzést, és meghökkentő módon enyhíti a szénanátha-tüneteket.
Azonban, ha nem vagyunk magunk is szakértők, nem tanácsos házilag kísérletezni a parlagfűvel, mert a felhasználása és a hatása nem biztonságos és kiszámítható. Sőt, olyan anyagokat tartalmaz, úgynevezett szeszkviterpén-lakton típusú vegyületeket, amelyek agy- és vesekárosító hatását állatkísérletekben már bizonyították is.
Mivel sehol Európában nem használják gyógynövényként, és itthon is csak kevesen, nincs megbízható információ arról, hogy mérgező/nem mérgező, és hogy a feltételezett gyógyhatások valóban léteznek-e. Az allergizáló hatás viszont biztos, mert bizonyított.
Hasznos lehet a veteményesben
A legújabb tanulmány szerint (amit a Coastal Plains Experiment Stationben, Tiftonban végeztek) a kutatók kiderítették, hogy egyes hernyófajták jobban kedvelik a parlagfüvet, mint a paprikapalántákat.
Ha tehát a veteményesünkben a paprikasorok mellett kihajt egy-egy parlagfű, a szakemberek azt tanácsolják, hogy (ha csak nem vagyunk rá allergiásak) hagyjuk ott, mert ezzel elcsalogatjuk a paprikákról a kártevőket. Arra viszont ügyelni kell, hogy virágzás előtt visszavágjuk a növényt, nehogy túlságosan elszaporodjon a kertünkben.