Életmód

Ennyi mindenre jó a parlagfű, ez a „haszontalan” gyomnövény

Agrofórum Online

Meglehet, sokaknak már a cím is irritálóan hat, hiszen a parlagfű az egyik legrettegettebb gyomnövény, amely rengeteg ember számára kellemetlen, már-már a munkavégzést és a hétköznapi megszokott életet is akadályozó panaszokat okoz.

Hazánkban augusztusban indul a parlagfű-szezon, amely szerencsétlenebb években, ha kellőképpen hosszúra nyúlik az indián nyár, októberig tarthat. A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) allergénje szemviszketést, tüsszögést, orrfolyást, köhögést, nehéz légzést, szélsőséges esetben asztmás rohamokat is okozhat. Ráadásul ezek többsége homeopátiás szerekkel nemigen mulasztható el, csak rendszeres gyógyszerszedéssel, de olykor azok is csak tompítják a tüneteket.

Ellenszere nem igazán van, csak ha bezárkózunk a lakásba, hiszen a parlagfű általában nem a kertekben, hanem az út mentén nő, ahol a helyi önkormányzatok vagy lekaszálják, vagy nem. Segíthet még a gyakori ruha- és hajmosás, a zuhanyozás, arcmosás, a gyakori ágyneműcsere – és a szakemberek szerint a méregtelenítés, annak köszönhetően ugyanis az emberi szervezet jobban tolerálja az útjába kerülő allergéneket.

Ám azok után, hogy ennyi negatívumot felsoroltunk a parlagfűről, érdemes megemlíteni azt is, hogy ez a gyomnövény – hatalmas kártétele mellett –állítólag hasznos tulajdonságokkal is bír. Hogy melyek ezek?

  • Használható sebösszehúzó, sebgyógyító gyógynövényként, mivel jelentős fertőtlenítő hatással bír.
  • Régebben a népgyógyászat hánytatószerként használta és lázcsillapítóként, akárcsak a talpra kötött burgonyahéjat.
  • Emellett lágyítja a bőrt és segít kiütéses panaszok esetén. Az amerikai őslakosok (mert, hogy onnan származik a növény) külső-belső használata gyűjtötték, és különféle főzeteket, pakolásokat, szirupokat készítettek belőle.
  • A gyógynövény-szakértők szerint használható menstruációs panaszok és emésztőrendszeri problémák enyhítésére is.
  • A zúzott parlagfű hatékonyan enyhíti a rovarcsípések okozta kellemetlen égő érzést, és meghökkentő módon enyhíti a szénanátha-tüneteket.

Azonban, ha nem vagyunk magunk is szakértők, nem tanácsos házilag kísérletezni a parlagfűvel, mert a felhasználása és a hatása nem biztonságos és kiszámítható. Sőt, olyan anyagokat tartalmaz, úgynevezett szeszkviterpén-lakton típusú vegyületeket, amelyek agy- és vesekárosító hatását állatkísérletekben már bizonyították is.

Mivel sehol Európában nem használják gyógynövényként, és itthon is csak kevesen, nincs megbízható információ arról, hogy mérgező/nem mérgező, és hogy a feltételezett gyógyhatások valóban léteznek-e. Az allergizáló hatás viszont biztos, mert bizonyított.

Hasznos lehet a veteményesben

A legújabb tanulmány szerint (amit a Coastal Plains Experiment Stationben, Tiftonban végeztek) a kutatók kiderítették, hogy egyes hernyófajták jobban kedvelik a parlagfüvet, mint a paprikapalántákat.

Ha tehát a veteményesünkben a paprikasorok mellett kihajt egy-egy parlagfű, a szakemberek azt tanácsolják, hogy (ha csak nem vagyunk rá allergiásak) hagyjuk ott, mert ezzel elcsalogatjuk a paprikákról a kártevőket. Arra viszont ügyelni kell, hogy virágzás előtt visszavágjuk a növényt, nehogy túlságosan elszaporodjon a kertünkben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tyúkhúr finom és tápláló, kóstolja meg Ön is!

2024. szeptember 15. 14:10

Bár rendkívül rossz hírnévnek örvend és a világ nagy része gyomnak tekinti, a tyúkhúr egészségesebb és hasznosabb növény, mint gondolnánk.

Veszélyben vannak a fecskék – apró segítség is életeket menthet!

2024. szeptember 15. 10:10

A hidegre és esősre fordult időjárás miatt a költözőben lévő fecskék kihűlnek, ráadásul nem találnak maguknak élelmet. Így segíthetünk nekik.

A tojást sütve vagy főzve egészségesebb elfogyasztani?

2024. szeptember 12. 09:10

A sütéssel pluszzsiradékot viszünk be a szervezetünkbe, és ha például egy rántotta elkészítéséhez sertészsírt használunk, azzal éppen nem teszünk jót magunknak.

Lépésről lépésre: tartósítás nagy nyomású befőzőedényben

2024. szeptember 8. 14:10

Ha alacsony savtartalmú termést szeretne tartósítani, a nagy nyomású befőzőedényben erre is lehetőség van. Kövesse az alábbi egyszerű lépéseket!

Továbbra sem pihennek a permetezőgépek

2024. július 1. 12:10

Továbbra sem pihenhetnek a permetezőgépek. Elszoktunk a kórokozóknak kedvező párás, nedves nyaraktól. A vadgesztenyelevél-aknázómoly, guignardia gomba, a parlagfű mind problémát okoznak. A közterületeken aktuális növényvédelmi teendőkről olvashatnak.

Parlagfű-mentesítési kampányt indít a Nébih

2020. június 4. 10:47

Egyetlen tő parlagfű is több ezer magot termel, ami a következő évben már csírázik, újabb és újabb pollenszóró növényeket létrehozva.

Helikopteres parlagfű-felderítést végeznek Heves megyében

2018. augusztus 29. 06:42

A szankció mértékét a fertőzött terület mérete, valamint a parlagfű-borítottság határozza meg, összege 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjed.

Parlagfűmentesítési akciót indít az Agrárminisztérium

2019. július 1. 13:47

Parlagfűmentesítési hetet hirdet az Agrárminisztérium július 1-7 között.