Lassan magunk mögött hagyjuk a júliust, ideje áttekinteni azokat a gyógynövényeket, amelyeket ilyenkor gyűjthetünk, hogy aztán áldásos hatásukat a hideg őszi-téli napokon is élvezhessük.
Méhész Ádám gyógynövénytúra-vezető többek között a Fürtös menta virágos hajtásának és a Mezei cickafark virágos hajtásának a gyűjtését javasolja ebben a hónapban.
Fürtös menta
Gyűjtése és feldolgozása:
Ezt a növényt gyakran hívják lómentának is. A virágzás kezdete után már azonnal gyűjthető, és bár illata nem közelíti meg a bors- vagy a fodormentáét, de ettől még fitoterápiás hatásfoka egészen kimagasló. A gyűjtés szempontjából a virágos hajtás felső, maximum 40 cm-es része lényeges számunkra. Miután begyűjtöttük, vágjuk apró darabokra, majd így szárítsuk. Arról, hogy megfelelően kiszáradt-e, úgy tudunk meggyőződni, hogy töréspróbát végzünk a szárrészen.
Milyen esetekben érdemes alkalmazni?
Az ebből készült teát gyermekek már 4 éves kortól fogyaszthatnak, felnőttek pedig akár napi 3 csészével is ihatnak belőle. Kitűnő immunerősítő, emellett az allergiás tünetek csökkentésében is remekül működik. Íze könnyedebb, kevésbé mentolos, mint rokonfajaié, emésztési problémák kezelésére alkalmas. Célszerű megfázás, köhögés, hányinger esetén alkalmazni. Baktériumölő hatása miatt ajánlott légúti és húgyúti fertőzéseknél is. Zsíros arcbőr esetén lemosóként is igen hatásos.
Mezei cickafark virágos hajtás
Gyűjtése és feldolgozása:
A mezei cickafark (vezérképünkön) igazi nyári növény, gyakran már június hónapban is eléri azt az „érettséget”, hogy gyűjteni lehessen. A tisztán fehér virágzatú növényeknek a felső 30-40 cm-es részét szedjük le, ez az, amit hasznosítani tudunk. Találkozhatunk rózsaszínű virágzatúval, de ez nem felel meg a mi céljainknak. Javasolt, hogy a feldolgozása vágódeszkán történjen, masszívabb konyhakéssel vagy metszőollóval aprítsuk, körülbelül félcentis darabokra. Ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, megfelelően kiszáradt-e, végezzünk töréspróbát.
Alkalmazás:
Ha napi szinten szeretnénk fogyasztani, akkor kúraszerűen kell alkalmazni, 6 héten keresztül, aztán tartsunk vele ugyanennyi szünetet. Mivel növényi ösztrogént tartalmaz, ezért inkább nőknek ajánlott a tartós használata. Lényeges hozadéka fogyasztásának, hogy kitűnő étvágyjavító és görcsoldó hatású, így segítségével mérsékelhetők a menstruációs fájdalmak is. Gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, sokan használják, de nem tudják, hogy a „Kék-Lukács féle Kék Kenőcs” egyik fő összetevője a cickafark virágának illóolaja. Hámsérülések, fekély, égési sérülések gyógyulását nagyban elősegíti a készítmény.
(Fotók: Györgytea – Szabó Gyuri bácsi / Gyógynövények, háziszerek)