Életmód

Farkasokat fényképezett a WWF vadkamerája

WWF Hungary

Az InterregLECA projekt keretében az Északi-középhegység területén több helyen is végez a WWF vadkamerás megfigyeléseket partnereivel közösen, hogy többet megtudjanak a hazai nagyragadozók viselkedéséről. A tudásmegosztás és az ehhez hasonló együttműködés az érintettekkel kulcsfontosságú a nagyragadozókhoz köthető konfliktusok feltérképezésében és kezelésében.

A közönséges farkas a sarkvidéki  tundrától a dél- és délkelet-európai sztyeppéig és bokorerdőkig mindenféle élőhelyen  elterjedt volt, de az ember ádáz üldözése folytán Észak-Skandinávia, a Balkán- és az Ibériai-félsziget, valamint az Apenninek  félreeső, nehezen megközelíthető hegyvidékeire szorult vissza, írja a Wikipédia. Elterjedési területe csak kelet felé nyitott. Onnan, a hajdani farkasösvényeken járva, még ma is eljut egy-egy farkas nyugatra. Franciaország egyes területein is újfent tartósan megvetette lábát, de az is lehet, hogy maradványállományokról van szó.

Európában – ezen belül a Kárpát–medencében  is – csak szigetszerű populációi élnek. Magyarországon a közönséges farkas állománya a II. világháború végére nagyon lecsökkent, majd később el is tűnt. A 80-as években ismét megjelentek farkasok az Északi-középhegységben (Zempléni-hegység, Aggteleki-karszt), , ahol azóta is tartósan jelen vannak. 

Ma már Magyarországon is védett faj, azaz a délről és északról átkóborolt egyedeket nem lövik ki automatikusan. Fontos tudni, hogy a farkas nem támad emberre, sőt kifejezetten rejtőzködő életmódot folytat. A farkas híre mégis legendásan rossz, sokszor a falkában vadászó kóbor kutyák „bűntetteivel” is a farkasokat vádolják.

Feltételezett populációjuk kicsi, 25-30 teszik a szakemberek a faj teljes hazai állományát. Így szinte kizárt, hogy valaha is farkasba botlanánk az erdőben. Ezért is van nagy jelentősége a vadkamerás felvételeknek, melyek ritka betekintést engednek ezeknek a nagyragadozóknak az életébe.

A kép a WWF Hungary Facebook-oldalán megtekinthető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Akkor veszélyes a nagyvad, ha már nem fél az embertől

2024. augusztus 10. 14:10

Nem a medvék és a farkasok jelenléte, hanem az emberhez szokása és ezzel félelmének megszűnése jelenti az igazi veszélyt.

Gyakorlati kézikönyvek nagyragadozókhoz

2021. április 20. 08:43

A Nagyragadozók Magyarországon című sorozat kötetei gyakorlati útmutatót adnak a nagyragadozók terepi nyomainak felismeréséhez és vizsgálatához, valamint segítséget nyújtanak a nagyragadozók okozta károk felismeréséhez és megelőzéséhez.

Farkasok támadtak kutyára Füzérnél

2020. február 13. 12:08

Több éve sejthető, hogy Füzér környékén nem csupán átutazó vendégek a farkasok, hanem közülük – csupán becsülni lehet hány darab – véglegesen megtelepedett. A nagyragadozók jelenlétére jó darabig csak közvetett nyomok utaltak, tavaly azonban, a település közelében történt bikaborjú elejtésével „megmutatták” magukat. Ezek után, ahogyan az régóta várható volt már, pár napja megtörtént az első „nyíltszínű” találkozás is ember és farkas között.

Illegális farkasvadászattal védte meg birkáit a gazda

2023. szeptember 24. 11:40

A gazda szerint az elejtett, M250-es jelzésű farkasról bebizonyosodott, hogy egy év alatt körülbelül 100 juhot ölt meg.