Életmód
Életmód

Fotoszintetizáló és használat után lebomló bioruhákat állítottak elő

Fotoszintetizáló és használat után lebomló bioruhákat állítottak elő

Agrofórum Online

Roya Aghighi, a kanadai-iráni divattervező olyan ruhákat készített algákból, amelyek a szén-dioxidot fotoszintézis útján oxigénné alakítják.

A Biogarmentry márkanevet kapó ruhák bizonyítékul szolgálnak arra, hogy az élő, fotoszintetizáló sejtek felhasználásával készült textíliák koncepciója a gyakorlatban is működhet. A projekt a Dezeen Awards 2019-es díjátadóján a fenntartható dizájn kategóriában szerepelt a jelöltek között.

Élő növényi sejtek az anyagban

A British Colombia Egyetem (UBC) és az Emily Carr Egyetem közötti együttműködés keretében Aghighi biológiai textíliái olyan élő organizmusokat tartalmaznak, amelyek a szén-dioxidot oxigénné alakítva lélegeznek.

 A textilnek az a tulajdonsága, hogy élő sejteket tartalmaz, megváltoztatja a felhasználók ruházatukhoz való viszonyát. A fogyasztásorientált viselkedésünket, amely kollektív szokásává vált a jóléti államokban élőknek, a fenntartható jövő kialakítása felé mozdítja el” – mondta Aghighi.

A Biogarmentry szövetének előállításához a Chlamydomonas reinhardtiit, egy egysejtű zöldalgafajt fonnak össze nanopolimerekkel. A vászonszerű érzetet adó végeredmény az első olyan élő és fotoszintetizáló, nem szőtt textília, amelyet létrehoztak.

Mosás helyett ápolás

A ruhák viselőinek úgy kell gondoskodniuk ruhadarabjaikról, mint egy növényről, hogy életben tartsák őket, ahelyett hogy a szintetikus ruhákat hordva környezetpusztító gyakorlatot folytatnának, és azokat néhány használat után kidobnák. A bioruházat a napfény hatására aktiválódik. Ahelyett, hogy kimosná a ruháit, a tulajdonosnak csak hetente egyszer vízzel kell bepermeteznie őket.

Azáltal, hogy a textíliák életre kelnek, a felhasználók érzelmi kötődést alakíthatnak ki a ruháikkal – magyarázta Aghighi. – Mivel az élő és fotoszintetizáló textil életciklusa közvetlenül attól függ, hogyan gondoskodnak róla, a ruhák gondozása a rendszer egyik kulcsfontosságú részeként ismét előtérbe kerülhet.”

A ruhák azáltal, hogy a szén-dioxidot oxigénné alakítják, a viselőjük közvetlen környezetére is jó hatással vannak, és tömegesen viselve segíthetnek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében. Miután a tulajdonosa elhasználta a ruháját, azt komposztálással tudja megsemmisíteni. Jelenleg a speciális textil körülbelül egy hónapig marad életképes, de ez az időtartam megfelelő ápolás esetén meghosszabbítható.

A Biogarmentry megvalósíthatósági tanulmánya az UBC Advanced Materials and Process Engineering Laboratory és a Botanikai Laboratórium közös vállalkozása volt. Aghighi jelenleg a hollandiai Material Experience Lab rezidens tervezője. A biológiai alapú gyártással kapcsolatos egyéb tervei közé tartozik a gombából készült fejhallgató és az algákból készült élelmiszer-csomagolás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan gyűjtsünk tölgymakkot?

2024. szeptember 7. 08:10

Az összegyűjtött makkokkal hozzájárulhatunk a tölgyfapopulációk fennmaradásához és az új erdőrészek telepítéséhez, miközben segíthetjük vele a vadon élő állatokat is.

Így tartósítsa a terményt befőzőedényben

2024. szeptember 5. 08:10

Szeretné a kertben megtermelt, friss terményt az elkövetkező hideg hónapokban is élvezni? Érdemes a vízfürdőben tartósítást kipróbálni.

Havi 6000 forintot költenek sajtra a magyarok, a trappista a kedvenc

2024. szeptember 4. 13:10

A sajtfélék közül a trappista ismertsége 95 százalékos, a sajt típusok közül a füstölt, a tömlős, a lapka, a félkemény sajt és a sajtkrém áll az élen.

Használjon okoseszközt munka közben is, az élete múlhat rajta

2024. szeptember 3. 11:10

A hordható technológia biztonságot nyújt, a gazdák okosórájától vagy mobiltelefonjától az alkalmazottak egészségi állapotát figyelő rendszerekig.

Rovarparazita fonálférgek: Az ellenségem ellensége a barátom – avagy a betelepíthető hasznos szervezetek (I. rész)

2018. április 19. 06:21

Az ökológiai gazdálkodás szépsége és egyben kihívása abban rejlik, hogy a rendelkezésre álló növényvédőszerek palettája igen szűkös.

Betekintés a bio partnerségbe - II. rész

2020. november 24. 15:08

Ha minden évben meg akarja kapni az aktuális státuszt igazoló tanúsítványát, ezeket a szabályokat be kell tartania.

Mit hozott a tavalyi év az ökológiai mezőgazdaságnak?

2023. január 10. 10:34

Így értékeli a 2022-es évet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet.

Biogabona: nagyobb arányú feldolgozás lenne szükséges

2019. március 24. 10:38

Mára az a helyzet alakult ki, hogy hiába vannak remek biotermékeink, vannak jó malmaink, megfelelő számú kézműves pékségünk és jó minőségű gabonánk is, az mégis elhagyja az országot, és legfeljebb feldolgozott formában érkezik vissza hozzánk.