Hosszas megfigyelést követően értek tetten a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. kollégái azt a férfit a balatonboglári kikötőben, aki tiltott módon kísérelt meg halat fogni, illetve a balatonkenesei kikötőben két főre lettek figyelmesek, akik a kikötőmedencébe nagy mennyiségben télre "beállt" keszegeket gereblyézték.
V. J. a szombat esti órákban helyezett el 3 darab nem engedélyezett halfogásra alkalmas eszközt a móló köveihez rögzítve, amelyek zsinórokból, kishallal csalizott hármashorgokból és nehezékekből álltak. A vasárnap hajnali órákban BH Zrt. kollégái tetten érték eszközei „felnézése” közben.
Az egyik készsége eredményes volt, amellyel 1 db süllőt fogott. A férfi cselekménye orvhalászatnak, így bűncselekménynek minősül, ezért a halőrök értesítését követően helyszínre érkező rendőrök előállították a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság Siófoki Rendőrőrsére. Az ügyben orvhalászat miatt indult büntető eljárás.
Szintén a halőröknek sikerült videó felvételen rögzíteniük, amint két fő egymás után ismétlődően kívülről akadt keszegeket fog, majd azokat megtartja a balatonkenesei kikötőben. Az egymástól egyébként függetlenül tevékenykedő férfiak felszerelésük végén egy pilkert, illetve egy körforgó villantót használtak. A bevontatás során látható mozdulataik alapján, valamint mivel ismétlődően gyakorolták a „működő” technikát, egyértelmű, hogy tudatosan a kívülről akasztás volt a céljuk. Az egyes akasztások között semmilyen arra utaló magatartást nem folytattak, hogy megpróbálták volna elkerülni a törvénybe ütköző halfogást, sőt a történtek megismétlésére törekedtek.
A 2013. évi CII. törvény 2. § 4. pontja szerint a gereblyézés definíciója így szól: „a halnak nem a táplálkozási viselkedésére alapozottan, és a szájnyílásán kívüli más testrészébe akasztott horoggal történő zsákmányul ejtésére irányuló módszer;”
A fentiek alapján a két férfi tette gereblyézésnek, így pedig bűncselekménynek minősül, ezért ellenük a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányságon büntető eljárás indítását kezdeményezték.