Talán sokan nem is gondolnák, mekkora feladat sok gyereket, egy nagy családot minőségi, egészséges és változatos ételekkel ellátni: vajon mennyi húst igényel, akár csak egy 4-5 gyerekes família egy ebédre? Mennyi étellel lakik jól 4-5-6 gyerek? Hány tojásból lehet kiadós rántottát készíteni és hogy lehet mindezzel fizikailag és anyagilag lépést tartani?
Nem mi vagyunk a legnagyobb család. Nálunk „csak” négy gyerek van, plusz édesapám, így összesen heten élünk együtt, egy háztartásban. No és persze, a kutya, a macska és a gekkó – így tízen.
A gyerekeink osztályaiban azonban nem ritka az 5 gyerekes család, de van 7, sőt (kapaszkodjanak meg) 11 gyerekes család is! Tapasztalatból mondom, nem egyszerű ennyi éhes kis szájra úgy sütni-főzni, hogy minden finom, egészséges, elegendő – és kifizethető is legyen.
A nagycsaládos szülők persze tudják, melyek azok a kiadós, ízletes házi ételek, amikkel „kibalanszírozhatják”, hogy nem mindig tudnak több kiló húst megvenni, és a „meki” meg a pizzarendelés sem nekik való.
(Zárójelben jegyzem csak meg, hogy a mi nagy tepsis házi pizzánk és hamburgerünk bármikor lepipálja bármelyik pizzaláncét.)
A sok gyerekkel a legnagyobb nehézség azt hiszem, az, hogy mivel már mind kis-tinik (11-12-14-15 évesek) és mind sportolnak, tanulnak, zenélnek, különórákra, szakkörökre, mindenre járnak
– állandóan éhesek.
A mennyiségnek hitt, eléjük tett ételek úgy tűnnek el, mintha ott sem lettek volna. Csak 30-as tálcás tojást érdemes venni, mert a 10-es tojás egy reggelire sem elég – hacsak nem trükközünk ezzel is, de erről majd legközelebb. Persze, ha megkérdezzük őket, mit ennének, azt felelik, mint a legtöbb TikTok-mémben a többi gyerek: mindegy, akármit, bármit.
Aztán itt van a suli-probléma: a gyerekek a menzás ételeket nem szeretik, kiváltképp a gluténmenteset, és amúgy is „tökégő” enni a suliban. Mit főzzünk hát akkor nekik ebédre a hét minden napján?
Mondom a jolly jokereket, amik mindnél átmennek: bolognai tészta, sajtos tészta, borsófőzelék, paprikás krumpli, tejbegríz, palacsinta, gofri, rizskoch, krémlevesek, tojáskrém (így lehet spórolni a tojással), tócsni, rakott krumpli, hús minden mennyiségben és formában, házi hamburger, házi pizza, minden süti, minden fagyi, minden gyümölcs – no és a kenyérlángos.
A töki pompost első alkalommal egy Etyeki fesztiválon kóstoltuk meg velük. Nyár volt, a nap hét ágra sütött, sült hagyma és szalonna illata szállt a levegőben. Az egyik sátor előtt kígyózó sor állt. A szüleimtől azt tanultam, sosem a puccos, de üres éttermek előtt kell megállni, hanem ott, ahol sokan esznek.
Hát, mi is beálltunk a sorba. Kemencében sült a kenyérlángos, az illata elképesztő volt – mindenkinek szó szerint csorgott a nyála. Aztán megkaptuk a sok-sok finomságot, ki-ki a maga szeletét és csak annyit tudtunk mondani, hogy
mmmmmm…. ez valami isteni!
Nem volt kérdés eztán, hogy a családi recepttárba örökös helyet kap eztán a töki pompos, amit lassan 10 éve mindig ugyanúgy készítek el – osztatlan sikerrel.
Hagyományos töki pompos / kenyérlángos
Hozzávalók: 1,5 dl víz, 1 teáskanál só, nagyobb csipet cukor, 2 evőkanál olíva olaj, 40 dkg liszt, 1 csomag szárított élesztő
A tetejére: tejföl (4-5 dl), 1 csomag bacon, 1 lila hagyma, só, reszelt sajt
Elkészítés:
1.) A hozzávalókat a megadott sorrendben bedagasztjuk, majd megkelesztjük.
2.) Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkán kinyújtjuk, és egy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. Villával megszurkáljuk, hogy ne púposodjon fel a tészta, és 200 fokon 5-10 perc alatt elősütjük.
3.) Ha a tésztánk kicsit megsült, kivesszük a sütőből, megkenjük tejföllel, rászórjuk a felkockázott bacont, vékonyan felkarikázott lila hagymát, megsózzuk, és megszórjuk reszelt sajttal, majd további 12-15 perc alatt készre sütjük az egészet. A végén megkenhetjük még fokhagymás vízzel, amit a lángoshoz szoktunk használni. (fél dl víz + 5-6 gerezd fokhagyma átnyomva + só). Forrón tálaljuk.
Persze, sosem csak egyféle töki pompost készítek, hiszen a legnagyobb lányunk lisztérzékeny, így neki mindig gluténmentes ételeket sütök-főzök.
Lehetne persze az egész családnak is így sütni (szoktam is), de nem tésztás ételeket, mivel a gluténmentes liszt 3x annyiba kerül, mint a hagyományos, ráadásul borzasztó nehéz vele dolgozni – és a gyerekorvos szerint a többieknek, akik nem lisztérzékenyek, nem szabad folyton gluténmentes ételeket adni, mert hajlamosíthatja őket a gluténérzékenységre, ha elszokik a szervezetük a gluténtartalmú ételektől. Nem egyszerű, igaz?
De nem is olyan bonyolult. A gluténmentes töki pompos alapja voltaképp egy jól működő gluténmentes pizzatészta, az egyetlen, ami mindig ropogós és finom, bármit is teszünk rá.
Gluténmentes kenyérlángos
Hozzávalók (2 személyre): 300 g gluténmentes liszt (Schar), 10 g friss élesztő, 240 ml langyos víz, 10 g só, 2 ek olívaolaj
A tetejére: tejföl (4-5 dl), 1 csomag bacon, 1 lila hagyma, só, reszelt sajt
Elkészítés:
1.) A hozzávalókat tésztává gyúrjuk, majd golyóvá gyúrjuk és lefedve, meleg helyen fél órán át kelesztjük. Amikor a tészta megkelt, kinyújtjuk.
2.) A tésztát sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük. Előmelegített sütőben elősütjük.
3.) Ha a tésztánk szép rózsaszínes szélű már, tehát majdnem kész, kivesszük a sütőből, megkenjük tejföllel, rászórjuk a felkockázott bacont, a felkarikázott lila hagymát, majd megsózzuk és megszórjuk reszelt sajttal, majd további 10-12 perc alatt aranyszínűre sütjük az egészet.
Érdemes kipróbálni, hiszen ez egy évszaktól független, kiadós, laktató és nagyon ízletes étel – és amúgy is, amin hagyma és szalonna van, az már eleve csak jó lehet, nem igaz?