Életmód

Meghálálják a növények a konyhai hulladékból nyert tápanyagokat

Agrofórum Online

Kávézaccból vagy használt teafűből nitrogén, kálium és foszfor, tojáshéjból kalcium… A szerves hulladék akár közvetlen tápanyagpótlásra is alkalmas.

Tavasszal még a kevésbé kertfókuszúak is szívesen ügyködnek a növények körül. Ez remek kikapcsolódás, ugyanakkor nem olcsó mulatság. A boltban, drága pénzért vásárolt mű- és szerves trágyák viszont részben kiválthatók a konyhai maradékokból kinyert tápanyagokkal, és nem is kell rögtön a hosszadalmas komposztálásra gondolni. Így helyett, hogy a szeméthalom nőne, a hulladék a kertben használható fel, ahol elősegíti a növények növekedését.

A legtöbb ültetett növényt meg kell vagy legalábbis érdemes trágyázni, hogy a hiányzó tápanyagokat pótoljuk, mert gyorsabban és szebben fejlődnek, és jobban ellenállnak az őket érő stresszhatásoknak. A háztartások jelentős részében kéznél is van ehhez az alapanyag, csak rájuk kell találnunk. De mik ezek és pontosan mire is jók?

Csak tegye félre, ami a főzésnél megmarad!

  • Kávézacc: A kávé olyan fontos tápanyagokat tartalmaz, mint a nitrogén, a kálium és a foszfor. Emellett vonzza a földigilisztákat, amelyek még tovább bontják a szerves anyagokat és egészségesebbé teszik a növény körül a talajt.
  • Tea: A már lefőzött teafüvet sem szabad kidobni, és nem is kell komposztálni ahhoz, hogy trágyaként szolgáljon. Ehelyett egyszerűen a cserepes növények öntözőkannájába kell tenni a használt teafiltereket, és hagyni egy ideig ázni őket. Alternatívaként az is megoldás lehet, hogy a használt tealeveleket közvetlenül a talajba keverjük. A hatás hasonló, mint a kávézaccé.
  • Tojáshéj: A tojáshéj sok kalcium-karbonátot tartalmaz, ami sok növény, különösen a bab és a borsó számára nagyon értékes. Figyelembe kell azonban venni a talaj, valamint az öntözővíz mésztartalmát is. Ha csapvízzel öntözünk, és a kertünk talaja egyébként is meszes, akkor nincs szükség a tojáshéjra. A savanyú talajokban élő növények viszont meghálálják a gondoskodást. A tojáshéjat összetörve adjuk az öntözővízhez, vagy keverjük közvetlenül a talajba. Minél finomabbra őröljük a tojáshéjat, annál gyorsabban állnak rendelkezésre a tápanyagok a növények számára felszívódó formában.
  • Burgonya főzővize: Ha só nélkül főzzük a burgonyát, a főzővizébe értékes tápanyagok kerülnek, amelyek felhasználhatók a kertben. A gyomok pedig akár le is forrázhatók a vízzel.
  • Banánhéj: A banán héja értékes anyagokat tartalmaz. Ha trágyaként szeretné használni, tegye a héjakat egy öntözőkannába, és hagyja benne néhány órán át. Ezáltal a héjból felszabadulnak az értékes ásványi anyagok, és a vizet felhasználhatja a növények öntözésére.
  • Rebarbaralevelek: A sokak által kedvelt rebarbara levelei ugyan nem ehetők, de a növények annál inkább szeretni fogják. Ha a kerti növények levelei és szárai sárgulnak vagy lankadnak, annak káliumhiány is lehet az oka. A rebarbaralevelek bőségesen tartalmazzák ezt az elemet. Tavasszal vagy ősszel érdemes káliummal trágyázni, egyébként igény szerint. Ehhez készítsen főzetet a rebarbaralevelekből, és használja folyékony trágyaként.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tíz dolog, amit tilos a mikróba tenni

2024. december 22. 08:10

Az emberek hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a mikró nem azonos a hagyományos gáz- és villanytűzhelyekkel. Nem ugyanúgy kell használni.

Milyen karácsonyi dekorációt készítenek az egyes csillagjegyek?

2024. december 21. 08:10

Másképp készül az ünnepekre az álmodozó Rák, mást vásárol a céltudatos Bak, és megint más dekorációt visz haza a bohókás Ikrek.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

2020. március 26. 10:56

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.

Füvesítési kisokos – telepítsünk gyepszőnyeget!

2021. október 31. 06:36

Mik az előnyei a gyepszőnyegnek? Hogyan kell előkészítenünk hozzá a kertet? Milyen kiegészítő munkálatokkal jár a gyepszőnyeg-telepítés a fűmagvetéshez képest? Mennyi idő múlva használhatjuk teljes körűen a területet?

Mit lehet tenni, ha nem terem a padlizsán?

2023. augusztus 6. 04:39

Padlizsánom gyönyörű, egészséges, számos virágot hoz, de termés egyáltalán nem képződik. (Már tavaly is így volt, nem ugyanoda van ültetve.) Mit lehet tenni?

Gondozott pázsit nélkül nincs szép kert sem

2022. április 29. 06:36

Kora tavasszal a kerti szezon elindulásával a pázsit vagy a gyep ápolására is érdemes odafigyelni.